Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky.

Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky.

Exekutor po mně nyní požaduje od dubna 2021 měsíční splátku 5000 Kč, každý měsíc. Práci jsem hledala, ale na 4,5 hodiny mě nikdo nyní nezaměstná.

Nevím, co mám dělat.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavlína, 15.03.2021 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2021 18:27 napsal/a:

Dobrý den,

Měsíční splátky, jsou věcí vzájemné dohody, mezi vámi a exekutorem. Exekutor po vás může vyžadovat „co chce“, vy mu ale nemusíte vyhovět.

V případě exekuce na mzdu (nebo jiný příjem), zákon přesně stanovuje, jak mají být vypočítány srážky a kolik peněz by vám mělo zůstat (nezabavitelná částka).

Zákon také stanovuje nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance. Nebo i to, které věci, vám exekutor nesmí zabavit při exekuci na majetek.

Pokud se ale domlouváte s exekutorem na úhradě pohledávky formou splátkového kalendáře (měsíčních splátek), tak je to čistě o dohodě mezi vámi a exekutorem. Co si dohodnete a vzájemně odsouhlasíte, to je na vás. Je to dobrovolné.

Exekutor rozhodně nemá žádné právo, nařídit vám, abyste mu posílala nějakou konkrétní částku. To do pravomocí exekutora zcela určitě nepatří.

Exekutor pochopitelně může nařídit vašemu zaměstnavateli (nebo například i Úřadu práce), aby vám prováděl srážky z příjmu (z platu nebo případně i z podpory v nezaměstnanosti). V takovém případě ale zákon stanovuje, nezabavitelné minimum.

Pokud nejste zaměstnaná a pokud nedostáváte podporu v nezaměstnanosti (nebo jen nižší), pak vám exekutor nemůže touto formou reálně nic zabavit.

Mohl by vám nařídit exekuci na účet (pokud to ještě neudělal), ale pokud vám tam nechodí žádný zabavitelný příjem, tak si tím také nepomůže.

Mohl by přistoupit k mobiliární exekuci (exekuci na majetek). Pokud ale nevlastníte nemovitost nebo něco cenného, a doma máte jen základní vybavení domácnosti, tak vám reálně také skoro nic nemůže zabavit.

Exekuce na majetek, jsou také během epidemie omezeny (jedno omezení skončilo v lednu, další se plánuje od dubna).

Je to pouze moje domněnka, ale je možné, že exekutor z vás nemůže běžným způsobem „nic moc“ vymoci (exekucí na příjem, účet nebo majetek), takže to na vás „zkouší“ touto formou. Nemá ale žádné právo vám nařídit, abyste mu sama od sebe posílala nějaké peníze.

Existuje pochopitelně riziko, že pokud se nedomluvíte na splátkovém kalendáři, tak exekutor nařídí exekuci na účet v bance nebo na majetek (neznám vaši konkrétní situaci, takže to neposoudím). Musíte tedy sama posoudit, nakolik s exekutorem dále vyjednávat.

Nutit vás k dobrovolnému placení nějaké vysoké částky exekutor nemůže. Vymáhat exekuci všemi zákonem dovolenými způsoby, ale může.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou. Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena. Problém je ale ten, že ani přes to, […]

Zobrazit odpověď