Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky.

Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky.

Exekutor po mně nyní požaduje od dubna 2021 měsíční splátku 5000 Kč, každý měsíc. Práci jsem hledala, ale na 4,5 hodiny mě nikdo nyní nezaměstná.

Nevím, co mám dělat.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavlína, 15.03.2021 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2021 18:27 napsal/a:

Dobrý den,

Měsíční splátky, jsou věcí vzájemné dohody, mezi vámi a exekutorem. Exekutor po vás může vyžadovat „co chce“, vy mu ale nemusíte vyhovět.

V případě exekuce na mzdu (nebo jiný příjem), zákon přesně stanovuje, jak mají být vypočítány srážky a kolik peněz by vám mělo zůstat (nezabavitelná částka).

Zákon také stanovuje nezabavitelné minimum při exekuci na účet v bance. Nebo i to, které věci, vám exekutor nesmí zabavit při exekuci na majetek.

Pokud se ale domlouváte s exekutorem na úhradě pohledávky formou splátkového kalendáře (měsíčních splátek), tak je to čistě o dohodě mezi vámi a exekutorem. Co si dohodnete a vzájemně odsouhlasíte, to je na vás. Je to dobrovolné.

Exekutor rozhodně nemá žádné právo, nařídit vám, abyste mu posílala nějakou konkrétní částku. To do pravomocí exekutora zcela určitě nepatří.

Exekutor pochopitelně může nařídit vašemu zaměstnavateli (nebo například i Úřadu práce), aby vám prováděl srážky z příjmu (z platu nebo případně i z podpory v nezaměstnanosti). V takovém případě ale zákon stanovuje, nezabavitelné minimum.

Pokud nejste zaměstnaná a pokud nedostáváte podporu v nezaměstnanosti (nebo jen nižší), pak vám exekutor nemůže touto formou reálně nic zabavit.

Mohl by vám nařídit exekuci na účet (pokud to ještě neudělal), ale pokud vám tam nechodí žádný zabavitelný příjem, tak si tím také nepomůže.

Mohl by přistoupit k mobiliární exekuci (exekuci na majetek). Pokud ale nevlastníte nemovitost nebo něco cenného, a doma máte jen základní vybavení domácnosti, tak vám reálně také skoro nic nemůže zabavit.

Exekuce na majetek, jsou také během epidemie omezeny (jedno omezení skončilo v lednu, další se plánuje od dubna).

Je to pouze moje domněnka, ale je možné, že exekutor z vás nemůže běžným způsobem „nic moc“ vymoci (exekucí na příjem, účet nebo majetek), takže to na vás „zkouší“ touto formou. Nemá ale žádné právo vám nařídit, abyste mu sama od sebe posílala nějaké peníze.

Existuje pochopitelně riziko, že pokud se nedomluvíte na splátkovém kalendáři, tak exekutor nařídí exekuci na účet v bance nebo na majetek (neznám vaši konkrétní situaci, takže to neposoudím). Musíte tedy sama posoudit, nakolik s exekutorem dále vyjednávat.

Nutit vás k dobrovolnému placení nějaké vysoké částky exekutor nemůže. Vymáhat exekuci všemi zákonem dovolenými způsoby, ale může.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce – mám srážky ze mzdy a účet v bance v mínusu

-

Dobrý den, chci se zeptat na exekuci. Strhávají mi peníze ze mzdy, plus mi bankovní účet šel do minusu na dlužnou částku. Na účtu jsem neměl nic. Takže exekutorovi se posílají peníze ze mzdy a zbytek peněz mi jde na účet, který je v mínusu. Tím jsem bez financí  – mám nárok na nezabavitelnou částku nebo […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance – příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat: Mám účet, na který mi chodí jen příspěvek na bydlení. Může mi exekutor zablokovat účet? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď