Může mít manžel narok na ošetřovné na děti?

Dobrý den, prosím o radu, mám dvě děti, syn 4 roky a dcera 9 let, jsem vedená na Úřadu práce jako uchazeč i zaměstnání.

Po dlouhodobém vyčerpání jsem se zhroutila, léčím se a nezvládám péči o obě děti, které jsou doma.

Může mít manžel ošetřovné, je normálně zaměstnán, na jedno z nich nebo musí mít ošetřovné na mně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana, 28. 3. 2021 13:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.03.2021 14:19 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je manžel zaměstnaný, tak mě nenapadá důvod, proč by si nemohl vzít OČR na dítě. Nárok na ošetřovné vzniká v případě, že zaměstnanec nemůže vykonávat práci v zaměstnání, například z důvodu péče o dítě.

Předpokládám, že starší dítě (9 roků) navštěvuje školu, a nyní je doma, z důvodu omezení školní výuky.

Takže u něj, si manžel určitě může vzít ošetřovné, vzhledem k tomu, že dítě je mladší než 10 roků, a nemůže chodit do školy.

U mladšího dítěte, pokud například chodí do školky, které jsou teď také uzavřené, tak by případně také byl nárok na ošetřovné, ze stejného důvodu.

U vás, by si manžel mohl vzít ošetřovné jen v případě, že by váš zdravotní stav vyžadoval nezbytné ošetřovné jinou osobou – o tom případně rozhoduje váš ošetřující lékař. V takovém případě by ale byl nárok jen na běžné ošetřovné. Tj. 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu a jen po dobu 9 dní.

U dětí, může být nárok na „krizové“ ošetřovné – tj. aktuálně na 70% z denního vyměřovacího základu (možná se zpětně zvýší i na 80%) a po celou dobu co jsou omezeny školy/školy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď