Může mít manžel narok na ošetřovné na děti?

Dobrý den, prosím o radu, mám dvě děti, syn 4 roky a dcera 9 let, jsem vedená na Úřadu práce jako uchazeč i zaměstnání.

Po dlouhodobém vyčerpání jsem se zhroutila, léčím se a nezvládám péči o obě děti, které jsou doma.

Může mít manžel ošetřovné, je normálně zaměstnán, na jedno z nich nebo musí mít ošetřovné na mně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana, 28. 3. 2021 13:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.03.2021 14:19 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je manžel zaměstnaný, tak mě nenapadá důvod, proč by si nemohl vzít OČR na dítě. Nárok na ošetřovné vzniká v případě, že zaměstnanec nemůže vykonávat práci v zaměstnání, například z důvodu péče o dítě.

Předpokládám, že starší dítě (9 roků) navštěvuje školu, a nyní je doma, z důvodu omezení školní výuky.

Takže u něj, si manžel určitě může vzít ošetřovné, vzhledem k tomu, že dítě je mladší než 10 roků, a nemůže chodit do školy.

U mladšího dítěte, pokud například chodí do školky, které jsou teď také uzavřené, tak by případně také byl nárok na ošetřovné, ze stejného důvodu.

U vás, by si manžel mohl vzít ošetřovné jen v případě, že by váš zdravotní stav vyžadoval nezbytné ošetřovné jinou osobou – o tom případně rozhoduje váš ošetřující lékař. V takovém případě by ale byl nárok jen na běžné ošetřovné. Tj. 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu a jen po dobu 9 dní.

U dětí, může být nárok na „krizové“ ošetřovné – tj. aktuálně na 70% z denního vyměřovacího základu (možná se zpětně zvýší i na 80%) a po celou dobu co jsou omezeny školy/školy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď