Může mít manžel narok na ošetřovné na děti?

Dobrý den, prosím o radu, mám dvě děti, syn 4 roky a dcera 9 let, jsem vedená na Úřadu práce jako uchazeč i zaměstnání.

Po dlouhodobém vyčerpání jsem se zhroutila, léčím se a nezvládám péči o obě děti, které jsou doma.

Může mít manžel ošetřovné, je normálně zaměstnán, na jedno z nich nebo musí mít ošetřovné na mně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana, 28. 3. 2021 13:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.03.2021 14:19 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je manžel zaměstnaný, tak mě nenapadá důvod, proč by si nemohl vzít OČR na dítě. Nárok na ošetřovné vzniká v případě, že zaměstnanec nemůže vykonávat práci v zaměstnání, například z důvodu péče o dítě.

Předpokládám, že starší dítě (9 roků) navštěvuje školu, a nyní je doma, z důvodu omezení školní výuky.

Takže u něj, si manžel určitě může vzít ošetřovné, vzhledem k tomu, že dítě je mladší než 10 roků, a nemůže chodit do školy.

U mladšího dítěte, pokud například chodí do školky, které jsou teď také uzavřené, tak by případně také byl nárok na ošetřovné, ze stejného důvodu.

U vás, by si manžel mohl vzít ošetřovné jen v případě, že by váš zdravotní stav vyžadoval nezbytné ošetřovné jinou osobou – o tom případně rozhoduje váš ošetřující lékař. V takovém případě by ale byl nárok jen na běžné ošetřovné. Tj. 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu a jen po dobu 9 dní.

U dětí, může být nárok na „krizové“ ošetřovné – tj. aktuálně na 70% z denního vyměřovacího základu (možná se zpětně zvýší i na 80%) a po celou dobu co jsou omezeny školy/školy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď