Může mít manžel narok na ošetřovné na děti?

Dobrý den, prosím o radu, mám dvě děti, syn 4 roky a dcera 9 let, jsem vedená na Úřadu práce jako uchazeč i zaměstnání.

Po dlouhodobém vyčerpání jsem se zhroutila, léčím se a nezvládám péči o obě děti, které jsou doma.

Může mít manžel ošetřovné, je normálně zaměstnán, na jedno z nich nebo musí mít ošetřovné na mně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana, 28. 3. 2021 13:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.03.2021 14:19 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je manžel zaměstnaný, tak mě nenapadá důvod, proč by si nemohl vzít OČR na dítě. Nárok na ošetřovné vzniká v případě, že zaměstnanec nemůže vykonávat práci v zaměstnání, například z důvodu péče o dítě.

Předpokládám, že starší dítě (9 roků) navštěvuje školu, a nyní je doma, z důvodu omezení školní výuky.

Takže u něj, si manžel určitě může vzít ošetřovné, vzhledem k tomu, že dítě je mladší než 10 roků, a nemůže chodit do školy.

U mladšího dítěte, pokud například chodí do školky, které jsou teď také uzavřené, tak by případně také byl nárok na ošetřovné, ze stejného důvodu.

U vás, by si manžel mohl vzít ošetřovné jen v případě, že by váš zdravotní stav vyžadoval nezbytné ošetřovné jinou osobou – o tom případně rozhoduje váš ošetřující lékař. V takovém případě by ale byl nárok jen na běžné ošetřovné. Tj. 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu a jen po dobu 9 dní.

U dětí, může být nárok na „krizové“ ošetřovné – tj. aktuálně na 70% z denního vyměřovacího základu (možná se zpětně zvýší i na 80%) a po celou dobu co jsou omezeny školy/školy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď

Může mít babička nárok na ošetřovné – péče o dítě při mé hospitalizaci v nemocnici?

-

Dobrý den, mám dceru (3roky) a žiji s ní sama, otec zemřel. Chci se zeptat, jak je to v případě, kdy bych musela být hospitalizována a potřebovala bych, aby se o dceru starala babička, která ale pracuje? Vystaví jí někdo nějakou ,,omluvenku“ do práce, aby se mohla postarat? Nebydlí s námi v jedné domácnosti. Nebo […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď