Může si o mateřskou požádat otec dítěte, když je nezaměstnaný?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mateřskou – jestli bych si ji mohl nechat napsat na sebe, když jsem momentálně nezaměstnaný.

Moje přítelkyně je teď na mateřské. Má už tři děti a tomu nejmladšímu jsou dva roky a ona na něj ještě bere mateřskou.

Je ale těhotná a mě by zajímalo, zda bych si po narození dalšího dítěte, mohl o mateřskou požádat já a ona by dobrala mateřskou, kterou má teď?

Nejsme manželé a ty tři děti nejsou moje. Společně budeme mít jen to, co se má narodit v roce 2022.

Žijeme spolu všichni ve společné domácnosti. Já jsem momentálně bez práce (vedený jako nezaměstnaný na Úřadu práce), takže by se nějaký příjem hodil.

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Roman B., 25.12.2021 21:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2021 18:26 napsal/a:

Dobrý den,

Vaše přítelkyně momentálně zřejmě čerpá rodičovský příspěvek. Nejedená se tedy o „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), ale o „rodičovskou“ (rodičovský příspěvek). Na ten je nárok u nejmladšího dítěte v rodině, dokud není vyčerpána celá částka (300 000 Kč) nebo dokud se vám nenarodí další dítě.

Ve chvíli, kdy by vaší přítelkyni případně začal vznikat nárok na mateřskou na 4 dítě (na peněžitou pomoc v mateřství, což může být už 6 až 8 týdnů před porodem), tak jí ale současně zaniká nárok na rodičovský příspěvek, který čerpá u 3 dítěte.

Není tedy možné, aby vaše přítelkyně čerpala rodičovský příspěvek na své 3 dítě a vy současně čerpal mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo rodičovskou (rodičovský příspěvek) na 4 dítě.

Jak „mateřskou“ (PPM), tak i „rodičovskou“ (RP), může čerpat i otec dítěte. Příslušnou dávku ale může mít vždy jen jeden z rodičů. Nemohou ji mít oba současně.

Mohou nastat dvě situace:

1) Vaše přítelkyně je momentálně nezaměstnaná (její pracovní poměr skončil již někdy v minulosti). Pak bude mít nárok na rodičovský příspěvek u 3 dítěte až do měsíce, ve kterém se narodí 4 dítě. Při narození 4 dítěte, zanikne nárok na rodičovský příspěvek na 3 dítě. Vznikne ale nárok na rodičovský příspěvek na 4 dítě

2) Vaše přítelkyně je zaměstnaná (má pracovní poměr na dobu neurčitou) a nyní v zaměstnání čerpá rodičovskou dovolenou. Pak by jí měl před porodem 4 dítěte vznikat nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).  V takovém případě by jí nárok na rodičovský příspěvek na 3 dítě skončil dříve. Ona by už před porodem začala čerpat PPM. A po skončení „mateřské“ (28 týdnů) by začala dostávat rodičovský příspěvek na 4 dítě. V tomto případě je nárok i na jednorázové vyplacení zbývající části rodičovského příspěvku na 3 dítěte, který by se nestihl vyčerpat před narozením 4 dítěte (žádost o jednorázovou výplatu zbytku RP, je možné podat po narození 4 dítěte).

Vám nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), zřejmě vzniknout nemůže. Pokud jste nyní nezaměstnaný, tak na PPM nárok mít nemůžete.

I pro muže platí stejné podmínky, jako pro ženy. Tj. v době začátku PPM (pro muže je to od začátku 7 týdne po porodu), musí být otec dítěte zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) nebo případně musí být v ochranné době (ta je pro muže jen 7 dní, pro ženy až 180 dní).

A dále musí otec dítěte splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění („minimální doba v zaměstnání“) alespoň 270 dní za poslední dva roky.

I rodičovský příspěvek může čerpat muž (otec dítěte). Zde už není podmínkou zaměstnání.

Každopádně ale platí, že není možné, abyste vy měl mateřskou/rodičovskou na nejmladší (4 dítě) a vaše přítelkyně dále čerpala rodičovský příspěvek na starší (3 dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď