Může si o mateřskou požádat otec dítěte, když je nezaměstnaný?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mateřskou – jestli bych si ji mohl nechat napsat na sebe, když jsem momentálně nezaměstnaný.

Moje přítelkyně je teď na mateřské. Má už tři děti a tomu nejmladšímu jsou dva roky a ona na něj ještě bere mateřskou.

Je ale těhotná a mě by zajímalo, zda bych si po narození dalšího dítěte, mohl o mateřskou požádat já a ona by dobrala mateřskou, kterou má teď?

Nejsme manželé a ty tři děti nejsou moje. Společně budeme mít jen to, co se má narodit v roce 2022.

Žijeme spolu všichni ve společné domácnosti. Já jsem momentálně bez práce (vedený jako nezaměstnaný na Úřadu práce), takže by se nějaký příjem hodil.

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Roman B., 25.12.2021 21:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2021 18:26 napsal/a:

Dobrý den,

Vaše přítelkyně momentálně zřejmě čerpá rodičovský příspěvek. Nejedená se tedy o „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), ale o „rodičovskou“ (rodičovský příspěvek). Na ten je nárok u nejmladšího dítěte v rodině, dokud není vyčerpána celá částka (300 000 Kč) nebo dokud se vám nenarodí další dítě.

Ve chvíli, kdy by vaší přítelkyni případně začal vznikat nárok na mateřskou na 4 dítě (na peněžitou pomoc v mateřství, což může být už 6 až 8 týdnů před porodem), tak jí ale současně zaniká nárok na rodičovský příspěvek, který čerpá u 3 dítěte.

Není tedy možné, aby vaše přítelkyně čerpala rodičovský příspěvek na své 3 dítě a vy současně čerpal mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo rodičovskou (rodičovský příspěvek) na 4 dítě.

Jak „mateřskou“ (PPM), tak i „rodičovskou“ (RP), může čerpat i otec dítěte. Příslušnou dávku ale může mít vždy jen jeden z rodičů. Nemohou ji mít oba současně.

Mohou nastat dvě situace:

1) Vaše přítelkyně je momentálně nezaměstnaná (její pracovní poměr skončil již někdy v minulosti). Pak bude mít nárok na rodičovský příspěvek u 3 dítěte až do měsíce, ve kterém se narodí 4 dítě. Při narození 4 dítěte, zanikne nárok na rodičovský příspěvek na 3 dítě. Vznikne ale nárok na rodičovský příspěvek na 4 dítě

2) Vaše přítelkyně je zaměstnaná (má pracovní poměr na dobu neurčitou) a nyní v zaměstnání čerpá rodičovskou dovolenou. Pak by jí měl před porodem 4 dítěte vznikat nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).  V takovém případě by jí nárok na rodičovský příspěvek na 3 dítě skončil dříve. Ona by už před porodem začala čerpat PPM. A po skončení „mateřské“ (28 týdnů) by začala dostávat rodičovský příspěvek na 4 dítě. V tomto případě je nárok i na jednorázové vyplacení zbývající části rodičovského příspěvku na 3 dítěte, který by se nestihl vyčerpat před narozením 4 dítěte (žádost o jednorázovou výplatu zbytku RP, je možné podat po narození 4 dítěte).

Vám nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), zřejmě vzniknout nemůže. Pokud jste nyní nezaměstnaný, tak na PPM nárok mít nemůžete.

I pro muže platí stejné podmínky, jako pro ženy. Tj. v době začátku PPM (pro muže je to od začátku 7 týdne po porodu), musí být otec dítěte zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) nebo případně musí být v ochranné době (ta je pro muže jen 7 dní, pro ženy až 180 dní).

A dále musí otec dítěte splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění („minimální doba v zaměstnání“) alespoň 270 dní za poslední dva roky.

I rodičovský příspěvek může čerpat muž (otec dítěte). Zde už není podmínkou zaměstnání.

Každopádně ale platí, že není možné, abyste vy měl mateřskou/rodičovskou na nejmladší (4 dítě) a vaše přítelkyně dále čerpala rodičovský příspěvek na starší (3 dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď