Na jaké sociální dávky mám nárok?

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok?

Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí.

Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok na příspěvek. Já pobírám pouze 5600 Kč. Nájem činní 7000 Kč.

Co bych měla dělat a jak postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie O., 18.09.2021 17:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.09.2021 16:34 napsal/a:

Dobrý den,

Je zde několik sociálních dávek, na které byste mohla mít nárok, pokud budou splněny příslušné podmínky. Všechny tyto sociální dávky, se vyřizují na Úřadu práce.

1) Přídavky na dítě – můžete mít nárok na přídavek na dítě. Na ten je nárok, pokud příjem rodiny (osob ve společné domácnosti), nepřekračuje 3,4 násobek životního minima.

Posuzují se příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Například v září by se posuzoval příjem za duben až červen. V říjnu pak už příjem za červenec až září.

Životní minimum pro dvě dospělé osoby a jedno dítě do 4 roků, je 8 720 Kč. Nárok na příspěvek na dítě je tedy, pokud průměrný čistý měsíční příjem, nepřevyšuje 29 648 Kč.

Výše příspěvku na dítě je pak 1 130 Kč měsíčně (případně jen 630 Kč – záleží na tom, jaký je zdroj/druh vašeho příjmu).

2) Přídavky na bydlení – pokud bydlíte v nájmu, pak můžete mít nárok na příspěvek na bydlení. U něj záleží i na tom, jaká je velikost města/obce, kde bydlíte.

Dokládají se skutečně zaplacené náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí – nájem, platby za energie (voda, elektřina, plyn, … atd.), platby za služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor v domě, … atd.).

Dále se dokládají i příjmy všech osob, které v bytě bydlí. To, že váš přítel nemá v bytě trvalý pobyt, nehraje žádnou roli. Podstatné je to, že v bytě společně s vámi skutečně bydlí. Budete tedy pro účely sociálních dávek posuzování všichni společně.

3) Dávky hmotné nouze – pokud vaším jediným společným příjmem, je váš příjem 5 600 Kč, tak byste podle všeho mohli spadat do kategorie osob ve hmotné nouzi. V takovém případě, můžete mít nárok na dávky hmotné nouze. Jedná se především o příspěvek na živobytí, nebo případně i doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze, se vychází z částky na živobytí (ta se zase odvíjí od životního minima). Pokud váš příjem nedosahuje ani částky na živobytí, pak je nárok na příspěvek, kterým se vám příjem dorovná do této částky.

U dávek hmotné nouze, se posuzuje celková sociální a majetková situace. Roli může hrát i to, zda se aktivně snažíte o zlepšení své situace (tedy například to, že jste vedeni na Úřadu práce a snažíte se najít práci, apod.). Roli hrají i úspory a další faktory.

Všechny sociální dávky (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze), se vyřizují na Úřadu práce. Doporučuji vám tedy, obrátit se na ÚP, a zde se informovat na možnost získání těchto sociálních dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď