Na jaké sociální dávky mám nárok?

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok?

Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí.

Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok na příspěvek. Já pobírám pouze 5600 Kč. Nájem činní 7000 Kč.

Co bych měla dělat a jak postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie O., 18.09.2021 17:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.09.2021 16:34 napsal/a:

Dobrý den,

Je zde několik sociálních dávek, na které byste mohla mít nárok, pokud budou splněny příslušné podmínky. Všechny tyto sociální dávky, se vyřizují na Úřadu práce.

1) Přídavky na dítě – můžete mít nárok na přídavek na dítě. Na ten je nárok, pokud příjem rodiny (osob ve společné domácnosti), nepřekračuje 3,4 násobek životního minima.

Posuzují se příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Například v září by se posuzoval příjem za duben až červen. V říjnu pak už příjem za červenec až září.

Životní minimum pro dvě dospělé osoby a jedno dítě do 4 roků, je 8 720 Kč. Nárok na příspěvek na dítě je tedy, pokud průměrný čistý měsíční příjem, nepřevyšuje 29 648 Kč.

Výše příspěvku na dítě je pak 1 130 Kč měsíčně (případně jen 630 Kč – záleží na tom, jaký je zdroj/druh vašeho příjmu).

2) Přídavky na bydlení – pokud bydlíte v nájmu, pak můžete mít nárok na příspěvek na bydlení. U něj záleží i na tom, jaká je velikost města/obce, kde bydlíte.

Dokládají se skutečně zaplacené náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí – nájem, platby za energie (voda, elektřina, plyn, … atd.), platby za služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor v domě, … atd.).

Dále se dokládají i příjmy všech osob, které v bytě bydlí. To, že váš přítel nemá v bytě trvalý pobyt, nehraje žádnou roli. Podstatné je to, že v bytě společně s vámi skutečně bydlí. Budete tedy pro účely sociálních dávek posuzování všichni společně.

3) Dávky hmotné nouze – pokud vaším jediným společným příjmem, je váš příjem 5 600 Kč, tak byste podle všeho mohli spadat do kategorie osob ve hmotné nouzi. V takovém případě, můžete mít nárok na dávky hmotné nouze. Jedná se především o příspěvek na živobytí, nebo případně i doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze, se vychází z částky na živobytí (ta se zase odvíjí od životního minima). Pokud váš příjem nedosahuje ani částky na živobytí, pak je nárok na příspěvek, kterým se vám příjem dorovná do této částky.

U dávek hmotné nouze, se posuzuje celková sociální a majetková situace. Roli může hrát i to, zda se aktivně snažíte o zlepšení své situace (tedy například to, že jste vedeni na Úřadu práce a snažíte se najít práci, apod.). Roli hrají i úspory a další faktory.

Všechny sociální dávky (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze), se vyřizují na Úřadu práce. Doporučuji vám tedy, obrátit se na ÚP, a zde se informovat na možnost získání těchto sociálních dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Budu muset vracet příspěvek na bydlení nebo jeho část?

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat, zda budu muset vracet Příspěvek na bydlení (nebo jeho část). Za 1Q 2022 jsem byla bez příjmu. Ve 2Q (v květnu 2022) mi byl schválen a obdržela jsem i 1. důchod. V červenci 2022 si budu také žádat o Příspěvek na bydlení a nevím, zda budu muset vracet tento Příspěvek, […]

Zobrazit odpověď