Na jaké sociální dávky mám nárok?

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok?

Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí.

Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok na příspěvek. Já pobírám pouze 5600 Kč. Nájem činní 7000 Kč.

Co bych měla dělat a jak postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie O., 18.09.2021 17:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.09.2021 16:34 napsal/a:

Dobrý den,

Je zde několik sociálních dávek, na které byste mohla mít nárok, pokud budou splněny příslušné podmínky. Všechny tyto sociální dávky, se vyřizují na Úřadu práce.

1) Přídavky na dítě – můžete mít nárok na přídavek na dítě. Na ten je nárok, pokud příjem rodiny (osob ve společné domácnosti), nepřekračuje 3,4 násobek životního minima.

Posuzují se příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Například v září by se posuzoval příjem za duben až červen. V říjnu pak už příjem za červenec až září.

Životní minimum pro dvě dospělé osoby a jedno dítě do 4 roků, je 8 720 Kč. Nárok na příspěvek na dítě je tedy, pokud průměrný čistý měsíční příjem, nepřevyšuje 29 648 Kč.

Výše příspěvku na dítě je pak 1 130 Kč měsíčně (případně jen 630 Kč – záleží na tom, jaký je zdroj/druh vašeho příjmu).

2) Přídavky na bydlení – pokud bydlíte v nájmu, pak můžete mít nárok na příspěvek na bydlení. U něj záleží i na tom, jaká je velikost města/obce, kde bydlíte.

Dokládají se skutečně zaplacené náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí – nájem, platby za energie (voda, elektřina, plyn, … atd.), platby za služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor v domě, … atd.).

Dále se dokládají i příjmy všech osob, které v bytě bydlí. To, že váš přítel nemá v bytě trvalý pobyt, nehraje žádnou roli. Podstatné je to, že v bytě společně s vámi skutečně bydlí. Budete tedy pro účely sociálních dávek posuzování všichni společně.

3) Dávky hmotné nouze – pokud vaším jediným společným příjmem, je váš příjem 5 600 Kč, tak byste podle všeho mohli spadat do kategorie osob ve hmotné nouzi. V takovém případě, můžete mít nárok na dávky hmotné nouze. Jedná se především o příspěvek na živobytí, nebo případně i doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze, se vychází z částky na živobytí (ta se zase odvíjí od životního minima). Pokud váš příjem nedosahuje ani částky na živobytí, pak je nárok na příspěvek, kterým se vám příjem dorovná do této částky.

U dávek hmotné nouze, se posuzuje celková sociální a majetková situace. Roli může hrát i to, zda se aktivně snažíte o zlepšení své situace (tedy například to, že jste vedeni na Úřadu práce a snažíte se najít práci, apod.). Roli hrají i úspory a další faktory.

Všechny sociální dávky (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze), se vyřizují na Úřadu práce. Doporučuji vám tedy, obrátit se na ÚP, a zde se informovat na možnost získání těchto sociálních dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď