Nárok a výpočet podpory v nezaměstnanosti – 2 dny v novém zaměstnání

Dobrý den.

V listopadu 2020 mi skončila rodičovská dovolená. Se zaměstnavatelem jsem byla dohodnuta na neplaceném volnu ke dni 31. 3. 2021.

Majitelka se však rozhodla ukončit výrobu ve firmě. A všichni jsme dostali výpověď. Našla jsem si ještě během výpovědi novou práci a tak jsem se dohodla na dřívějším ukončení pracovního poměru i toho neplaceného volna, a to ke dni 14. 2. 2021.

Dne 15. 2. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, které mi ovšem nevyhovovalo z důvodu pracovního prostředí. Měla jsem v prostorách té firmy pocit úzkosti, a proto jsem se se zaměstnavatelem dohodla na ukončení pracovního poměru ke dni 16. 2. 2021.

A můj dotaz je, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a z čeho se bude vlastně vypočítávat? Jestli ten jeden den v jiné práci bude pro mě znamenat nějaký problém?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zuzana M., 17.02.2021 20:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.02.2021 18:37 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud splňujete příslušné podmínky. Což je především doba minimální účasti na důchodovém pojištění v rozsahu alespoň 12 kalendářních měsíců za poslední 2 roky.

Vzhledem k tomu, že v průběhu rodičovské jste byla zaměstnaná, tak byste tuto podmínku měla splňovat (i s ohledem na to, že samotná péče o dítě, až do jeho 4 roků, se považuje za náhradní dobu zaměstnání).

Podpora v nezaměstnanosti se počítá na základě průměrného čistého měsíčního výdělku, který jste měla v posledním ukončeném zaměstnání, před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50 Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

V případě, že jste v posledním zaměstnání pracovala jen krátkou dobu, pak se postupuje podle příslušného ustanovení zákoníku práce. Tím, že to bylo méně než 21 dní, tak se nepoužije průměrný výdělek, ale pravděpodobný výdělek.

Viz paragraf 356, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 355 Pravděpodobný výdělek

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď