Nárok na dovolenou po rodičovské dovolené 2020

Dobrý den,

31. 8. 2020 jsem ukončila rodičovskou dovolenou a požádala zaměstnavatele o neplacené volno do 6. 9. 2020. Dne 7. 9. 2020 jsem nastoupila zpět do zaměstnání. Pracovní poměr na dobu neurčitou mám od 1. 1. 2016.

Nevyčerpanou dovolenou z roku 2017 jsem vyčerpala mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.  Máme nárok na 20 dní dovolené. V říjnu 2020 jsem byla ještě osm dnů nemocná.

Po odpracovaných 60 dnech, jsem tedy měla nárok na pokrácenou dovolenou z plného nároku?

Spočítala jsem si, že počet dnů za rodičovskou dovolenou, neplacené volno (1. 1. – 6. 9. 2020) 178 dnů a nemocenské 8 dnů bylo celkem 186 zameškaných dnů a počítám-li, že dovolená se krátí po 100 dnech o 1/12 a po dalších každých 21 zameškaných dnech o další 1/12, pokrátí se mi tedy dovolená celkem o 5/12 (8,5dne)?

Do příštího roku, se mi tedy převede 11,5 dne staré dovolené?

Děkuji za odpověď, setkala jsem se s názorem, že mám nárok na dovolenou pouze za ty čtyři měsíce, co jsem byla zpět v zaměstnání, což jsou 4/12, zaokrouhleno na  6,5 dne, ale to si myslím, že by byl nárok v případě, že bych nastupovala do úplně nového zaměstnání?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 10.01.2021 17:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.01.2021 11:14 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro výpočet dovolené v zaměstnání se od 1. 1. 2021 mění. Váš dotaz se ale týká ještě roku 2020, kdy se vychází z předchozího znění zákoníku práce.

Tím, že jste odpracovala alespoň 60 dní (60 směn), tak máte nárok na dovolenou za kalendářní rok (resp. její část, zkrácenou o zameškané směny).

U zaměstnavatele jste byla zaměstnaná po celý rok, tj. určitě to není tak, že byste měla mít nárok jen na 4/12 dovolené.  To by se týkalo opravdu jen případu, že byste pro zaměstnavatele nepracovala po celý kalendářní rok, ale jen jeho část. Například pokud byste po rodičovské nastupovala do nového zaměstnání

Viz původní znění paragrafu 212, zákoníku práce:

§ 212

(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

S krácením dovolené je to tak jak sama píšete. Dovolená se krátila za prvních 100 zameškaných pracovních směn o 1/12 a následně od 1/12 za každých 21 dalších pracovních směn.

Viz původní znění paragraf 223, zákoníku práce:

§ 223

 (1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Tj. pokud jste v roce 2020 zameškala 186 pracovních dní (směn) – nepřepočítávala jsem, pak by se dovolená měla krátit o 5/12, tedy 8,5 dne, tak jak sama píšete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na rodičovský příspěvek zpět po nástupu do zaměstnání

-

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené a končí mi 22. 8. 2021. Tudíž bych následující den měla nastoupit do zaměstnání (měla jsem smlouvu na dobu neurčitou). Avšak pobírání rodičovského příspěvku jsem si prodloužila do prosince 2021, jelikož jsem chtěla nastoupit do jiné nové práce od ledna 2022. Moje otázka zní, zda můžu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Těhotenství a dohoda o rozvázání pracovního poměru

-

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel moje pracovní místo zrušil. Synovi budou 3 roky na začátku února. Nyní jsem těhotná, ale zaměstnavatel to ještě neví. Může mi dát zaměstnavatel ke dni 3 narozenin syna dohodu o ukončení pracovního poměru? Nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a možnost výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou, paní ředitelka mi písemně potvrdila mou žádost prodloužení doby rodičovské ze tří roků na čtyři. Nyní 25. 1. 2021 budou synovi 4 roky a já bych měla nastoupit. Bojím se, že mi sdělí, že už se mnou nepočítají (změnila se paní ředitelka). Mohu se místa nějak […]

Zobrazit odpověď