Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

Dobrý den,

jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost.

Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Dita P., 21.02.2021 10:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.02.2021 14:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud váš pracovní poměr stále trvá (na dobu neurčitou), a v době zahájení PPM budete stále zaměstnancem u stejného zaměstnavatele, pak máte nárok jak na druhou mateřskou dovolenou tak i na PPM na druhé dítě.

Pokud se vám druhé dítě narodí do 4 roků toho prvního, tak zde platí ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění, odstavec 2:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Vaše podnikání jako OSVČ, nebude mít na PPM žádný vliv. Vliv by to mělo pouze v případě, že byste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění.

Pokud byste i jako OSVČ, splňovala podmínky pro nárok na PPM (tj. minimálně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění souběžně se zaměstnáním), pak by vám případně mohl vznikat nárok na PPM i na základě tohoto podnikání (výsledná PPM by byla vyšší).

Tím, že si ale nemocenské pojištění jako OSVČ neplatíte, tak zde žádný nárok nevzniká. Podnikat jako OSVČ, můžete i v průběhu mateřské dovolené (tu máte ve vztahu k zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď