Nárok na kompenzační bonus – OSVČ hlavní + brigáda DPP

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na kompenzační bonus za únor a březen 2021.

Jako masérka mám uzavřenou provozovnu z nařízení vlády, je to moje hlavní činnost. Pokles tržeb 100%.

V době zákazu: prosinec 2020 až březen 2021 jsem zaměstnána na DPP – dohoda o provedení práce s výdělkem do 10.000,- Kč – nezakládá účast na sociálním pojištění.

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Renata, 02.03.2021 21:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.03.2021 19:53 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus za únor a březen 2021 (a případně i za další měsíce), můžete mít při splnění příslušných podmínek. To, že momentálně pracujete na brigádě na smlouvu na DPP, nemusí mít v podstatě žádný vliv.

Podstatné jsou dvě hlavní podmínky. Tou první je, že příjem z omezené činnosti (podnikání jako masérka s uzavřenou provozovnou), byl vaším hlavním (převažujícím) zdrojem příjmu. A to buď ve srovnávacím období, nebo v rozhodném období.

Posuzují se příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů. Tj. příjmy ze samostatně výdělečné činnosti, příjmy ze závislé činnosti nebo příjmy z nájmu.

Příjem z omezené činnosti musí být vaším převažujícím příjmem v období:

  • Buď v rozhodném období (červen 2020 až září 2020)
  • Nebo ve srovnávacím období (3 měsíce v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020 – viz dále)

Srovnávací období je stanovené takto:

  • Pro kompenzaci za únor 2021 je srovnávacím obdobím listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020
  • Pro kompenzaci za březen je srovnávacím obdobím prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020

Další podmínkou je to, že příjem z omezené činnosti (podnikání jako masérka), se snížil alespoň o 50%:

  • Pro kompenzaci za únor 2021 se v žádosti zadává příjem za leden 2021 (příjem z omezené činnosti, to že máte v této době příjem z DPP, nehraje roli) a dále se zadává průměrná výše příjmu ve srovnávacím období (viz výše)
  • Pro kompenzaci za březen 2021 se v žádosti zadává příjem za únor 2021 (příjem z omezené činnosti, to že máte v této době příjem z DPP, nehraje roli) a dále se zadává průměrná výše příjmu ve srovnávacím období (viz výše)

Průměrná výše příjmu ve srovnávacím období, může mít vliv i na určení výše kompenzačního bonusu

Pokud bylo vaše podnikání vaším převažujícím zdrojem příjmu v rozhodném nebo srovnávacím období, a pokud u vás došlo k poklesu příjmu alespoň o 50% (předchozí měsíc oproti průměru za srovnávací období), tak byste na kompenzační bonus měla mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď