Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

Dobrý den,

od 1. 9. 2020 jsem z důvodu COVID pozastavil živnost a zaregistroval se na úřadu práce, kde jsem pobíral podporu do konce února 2021.

Pokud si v březnu 2021 obnovím živnost, vznikne mi nárok na kompenzační bonus za tento měsíc?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavel B., 09.03.2021 23:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2021 18:50 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou pro nárok na kompenzační bonus je to, že jste byl aktivní podnikatel k 5. 10. 2020 nebo že jste živnost přerušil po 12. 3. 2020. Vzhledem k vámi uvedenému přerušení živnosti od 1. 9. 2020, tedy splňujete druhou část (přerušení podnikání po 12. 3. 2020).

Za únor 2021, vám nemůže vznikat nárok na kompenzační bonus, protože v tomto měsíci jste pobíral podporu v nezaměstnanosti. A zákon o kompenzačním bonusu vylučuje, abyste měl nárok na kompenzační bonus a podporu v nezaměstnanosti v jeden kalendářní den.

Pokud ale v březnu 2021, již nepobíráte podporu od Úřadu práce, pak byste mohl mít nárok na kompenzační bonus. Za předpokladu, že budou splněny požadované podmínky.

Pro kompenzaci za březen 2021 (až 31 000 Kč), se posuzuje příjem z omezené činnosti za měsíc únor 2021 (u vás tedy 0 Kč), oproti průměrné výši příjmu (tržeb z prodeje výrobků nebo služeb) ve srovnávacím období.

Srovnávací období je buď prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020. Vzhledem k nulovému příjmu z podnikání za únor 2021, byste měl podmínku poklesu příjmu o 50%, oproti průměru ve srovnávacím období, splnit téměř jistě.

Druhou podmínkou je to, že příjem z omezené činnosti (podnikání), byl vaším majoritním příjmem ve srovnávacím období (nebo případně v rozhodném období).

Záleží tedy, jestli jste v daném období měl příjem jen z podnikání, nebo i jiné příjmy (posuzují se příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů).

Kromě toho, byste neměl být nespolehlivým plátcem, podle zákona o dani z příjmu.

Pokud splníte podmínky, pak byste měl mít nárok na kompenzační bonus až 1000 Kč za den (maximálně ale do výše průměrného příjmu ve srovnávacím období).

V situaci, kdy důvodem pro přerušení této živnosti, byly důvody související s epidemií COVID, není třeba činnost pro získání kompenzačního bonusu nyní obnovovat (pokud živnost obnovíte, tak tím ale nic nezkazíte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď