Nárok na mateřskou bez předchozího zaměstnání?

Dobrý den,

je mi 20let, a cca před necelým půl rokem jsem maturovala. Od té doby si hledám zaměstnání, ale vzhledem k tomu že jsem absolvent tak se mi nabídky vyhýbají :(

Pracovala jsem ve fabrice 42dnů, jinak jsem teď momentálně v rekvalifikačním kurzu a pobírám podporu.

Žiju s přítelem, který má stálé zaměstnání a uvažujeme o miminku. Chtěla bych se zeptat, jestli bych měla nárok aspoň na nějakou mateřskou anebo, jestli se to nedá vypočítat z přítelova platu?

A jak je to potom s rodičovským příspěvkem? Kdybych neměla mateřskou, tak ho dostanu od narození dítěte nebo až od 3 měsíců po narození dítěte?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza Z., 24.10.2021 14:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.10.2021 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste pracovala v zaměstnání jen 42 dní, pak na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nárok zřejmě mít nebude.

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na PPM, je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky

Účast na nemocenském pojištění vzniká v zaměstnání, nebo například i při práci na DPČ (sjednaný příjem od 3500 Kč) či na DPP (příjem nad 10000 Kč měsíčně).

Doba studia, se vám sice může započítat do účasti na nemocenském pojištění (úspěšné dokončení SŠ, či VŠ).

Nezbytným předpokladem je ale současně i to, že v době nástupu na PPM, jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, resp. poslední nemocensky pojištěné činnosti).

Pokud jste nyní na ÚP, tak byste na mateřskou (PPM), mohla mít nárok jen za předpokladu, že byste ještě před narozením nastoupila do nějakého zaměstnání.

Pokud byste neměla nárok na PPM, tak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok buď po skončení PPM (není možné čerpat PPM a RP současně), nebo od narození dítěte.

Pokud nemáte nárok na PPM (není možné stanovit vyměřovací základ), pak můžete mít rodičovský příspěvek v částce do 10 000 Kč měsíčně po dobu 30 měsíců (celkem 300 000 Kč), nebo nižší měsíční částku na delší dobu (maximálně do 4 roků dítěte)

Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i muž (otec dítěte či manžel ženy). Musí ale splňovat všechny podmínky, jako vy. Muž (otec dítěte), může mít mateřskou od začátku 7 týdne po porodu, maximálně po dobu 22 týdnů.

Po dobu čerpání PPM, by pak měl v zaměstnání mateřskou dovolenou a nemohl by vykonávat zaměstnání, na jehož základě mu vznikl nárok na PPM.

Mohl by ale případně pracovat na dohodu pro jiného zaměstnavatele (nebo i pro stejného, pokud by byla dohoda uzavřena na jinou pracovní činnost).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď