Nárok na mateřskou bez předchozího zaměstnání?

Dobrý den,

je mi 20let, a cca před necelým půl rokem jsem maturovala. Od té doby si hledám zaměstnání, ale vzhledem k tomu že jsem absolvent tak se mi nabídky vyhýbají :(

Pracovala jsem ve fabrice 42dnů, jinak jsem teď momentálně v rekvalifikačním kurzu a pobírám podporu.

Žiju s přítelem, který má stálé zaměstnání a uvažujeme o miminku. Chtěla bych se zeptat, jestli bych měla nárok aspoň na nějakou mateřskou anebo, jestli se to nedá vypočítat z přítelova platu?

A jak je to potom s rodičovským příspěvkem? Kdybych neměla mateřskou, tak ho dostanu od narození dítěte nebo až od 3 měsíců po narození dítěte?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza Z., 24.10.2021 14:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.10.2021 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste pracovala v zaměstnání jen 42 dní, pak na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nárok zřejmě mít nebude.

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na PPM, je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky

Účast na nemocenském pojištění vzniká v zaměstnání, nebo například i při práci na DPČ (sjednaný příjem od 3500 Kč) či na DPP (příjem nad 10000 Kč měsíčně).

Doba studia, se vám sice může započítat do účasti na nemocenském pojištění (úspěšné dokončení SŠ, či VŠ).

Nezbytným předpokladem je ale současně i to, že v době nástupu na PPM, jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, resp. poslední nemocensky pojištěné činnosti).

Pokud jste nyní na ÚP, tak byste na mateřskou (PPM), mohla mít nárok jen za předpokladu, že byste ještě před narozením nastoupila do nějakého zaměstnání.

Pokud byste neměla nárok na PPM, tak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok buď po skončení PPM (není možné čerpat PPM a RP současně), nebo od narození dítěte.

Pokud nemáte nárok na PPM (není možné stanovit vyměřovací základ), pak můžete mít rodičovský příspěvek v částce do 10 000 Kč měsíčně po dobu 30 měsíců (celkem 300 000 Kč), nebo nižší měsíční částku na delší dobu (maximálně do 4 roků dítěte)

Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i muž (otec dítěte či manžel ženy). Musí ale splňovat všechny podmínky, jako vy. Muž (otec dítěte), může mít mateřskou od začátku 7 týdne po porodu, maximálně po dobu 22 týdnů.

Po dobu čerpání PPM, by pak měl v zaměstnání mateřskou dovolenou a nemohl by vykonávat zaměstnání, na jehož základě mu vznikl nárok na PPM.

Mohl by ale případně pracovat na dohodu pro jiného zaměstnavatele (nebo i pro stejného, pokud by byla dohoda uzavřena na jinou pracovní činnost).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď