Nárok na mateřskou bez předchozího zaměstnání?

Dobrý den,

je mi 20let, a cca před necelým půl rokem jsem maturovala. Od té doby si hledám zaměstnání, ale vzhledem k tomu že jsem absolvent tak se mi nabídky vyhýbají :(

Pracovala jsem ve fabrice 42dnů, jinak jsem teď momentálně v rekvalifikačním kurzu a pobírám podporu.

Žiju s přítelem, který má stálé zaměstnání a uvažujeme o miminku. Chtěla bych se zeptat, jestli bych měla nárok aspoň na nějakou mateřskou anebo, jestli se to nedá vypočítat z přítelova platu?

A jak je to potom s rodičovským příspěvkem? Kdybych neměla mateřskou, tak ho dostanu od narození dítěte nebo až od 3 měsíců po narození dítěte?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza Z., 24.10.2021 14:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.10.2021 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste pracovala v zaměstnání jen 42 dní, pak na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nárok zřejmě mít nebude.

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na PPM, je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky

Účast na nemocenském pojištění vzniká v zaměstnání, nebo například i při práci na DPČ (sjednaný příjem od 3500 Kč) či na DPP (příjem nad 10000 Kč měsíčně).

Doba studia, se vám sice může započítat do účasti na nemocenském pojištění (úspěšné dokončení SŠ, či VŠ).

Nezbytným předpokladem je ale současně i to, že v době nástupu na PPM, jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, resp. poslední nemocensky pojištěné činnosti).

Pokud jste nyní na ÚP, tak byste na mateřskou (PPM), mohla mít nárok jen za předpokladu, že byste ještě před narozením nastoupila do nějakého zaměstnání.

Pokud byste neměla nárok na PPM, tak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok buď po skončení PPM (není možné čerpat PPM a RP současně), nebo od narození dítěte.

Pokud nemáte nárok na PPM (není možné stanovit vyměřovací základ), pak můžete mít rodičovský příspěvek v částce do 10 000 Kč měsíčně po dobu 30 měsíců (celkem 300 000 Kč), nebo nižší měsíční částku na delší dobu (maximálně do 4 roků dítěte)

Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i muž (otec dítěte či manžel ženy). Musí ale splňovat všechny podmínky, jako vy. Muž (otec dítěte), může mít mateřskou od začátku 7 týdne po porodu, maximálně po dobu 22 týdnů.

Po dobu čerpání PPM, by pak měl v zaměstnání mateřskou dovolenou a nemohl by vykonávat zaměstnání, na jehož základě mu vznikl nárok na PPM.

Mohl by ale případně pracovat na dohodu pro jiného zaměstnavatele (nebo i pro stejného, pokud by byla dohoda uzavřena na jinou pracovní činnost).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď