Nárok na mateřskou bez předchozího zaměstnání?

Dobrý den,

je mi 20let, a cca před necelým půl rokem jsem maturovala. Od té doby si hledám zaměstnání, ale vzhledem k tomu že jsem absolvent tak se mi nabídky vyhýbají :(

Pracovala jsem ve fabrice 42dnů, jinak jsem teď momentálně v rekvalifikačním kurzu a pobírám podporu.

Žiju s přítelem, který má stálé zaměstnání a uvažujeme o miminku. Chtěla bych se zeptat, jestli bych měla nárok aspoň na nějakou mateřskou anebo, jestli se to nedá vypočítat z přítelova platu?

A jak je to potom s rodičovským příspěvkem? Kdybych neměla mateřskou, tak ho dostanu od narození dítěte nebo až od 3 měsíců po narození dítěte?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza Z., 24.10.2021 14:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.10.2021 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste pracovala v zaměstnání jen 42 dní, pak na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nárok zřejmě mít nebude.

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na PPM, je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky

Účast na nemocenském pojištění vzniká v zaměstnání, nebo například i při práci na DPČ (sjednaný příjem od 3500 Kč) či na DPP (příjem nad 10000 Kč měsíčně).

Doba studia, se vám sice může započítat do účasti na nemocenském pojištění (úspěšné dokončení SŠ, či VŠ).

Nezbytným předpokladem je ale současně i to, že v době nástupu na PPM, jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, resp. poslední nemocensky pojištěné činnosti).

Pokud jste nyní na ÚP, tak byste na mateřskou (PPM), mohla mít nárok jen za předpokladu, že byste ještě před narozením nastoupila do nějakého zaměstnání.

Pokud byste neměla nárok na PPM, tak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok buď po skončení PPM (není možné čerpat PPM a RP současně), nebo od narození dítěte.

Pokud nemáte nárok na PPM (není možné stanovit vyměřovací základ), pak můžete mít rodičovský příspěvek v částce do 10 000 Kč měsíčně po dobu 30 měsíců (celkem 300 000 Kč), nebo nižší měsíční částku na delší dobu (maximálně do 4 roků dítěte)

Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i muž (otec dítěte či manžel ženy). Musí ale splňovat všechny podmínky, jako vy. Muž (otec dítěte), může mít mateřskou od začátku 7 týdne po porodu, maximálně po dobu 22 týdnů.

Po dobu čerpání PPM, by pak měl v zaměstnání mateřskou dovolenou a nemohl by vykonávat zaměstnání, na jehož základě mu vznikl nárok na PPM.

Mohl by ale případně pracovat na dohodu pro jiného zaměstnavatele (nebo i pro stejného, pokud by byla dohoda uzavřena na jinou pracovní činnost).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď