Nárok na MD – smlouva na dobu určitou a nemocenská

Dobrý den, měla bych otázku.

Moje situace je taková: Loni jsem nebyla zaměstnána vůbec a byla jsem v evidenci na ÚP. Na úřadu práce, jsem nakonec byla až do poloviny letošního roku.

Letos v červenci jsem nastoupila do zaměstnání. Mám smlouvu na jeden rok, na dobu určitou do 30. 6. 2022. Odpracovala jsem tedy 5 měsíců.

Chci teď jít na neschopenku z důvodu těhotenství. Bude se mi počítat do nároku na mateřskou i doba pracovní neschopnosti, pokud bych nastoupila už v prosinci na neschopenku?

Jedná se o to, zda se do těch 270 dní počítá i doba, kdy člověk marodí? Předpokládám, že když jsem těhotná a budu na neschopence, tak mě zaměstnavatel nesmí propustit, a smlouva na dobu určitou by musela doběhnout až do konce.

Nevím ale, jestli budu mít i tak nárok na mateřskou. Předpokládaný termín nástupu na mateřskou bych měl mít až na začátku května 2022.

Pokud se ale do těch 270 dní nepočítá i neschopenka, tak bych asi musela v práci vydržet delší dobu, a to nevím, jestli bych zvládla.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana S., 07.12.2021 07:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.12.2021 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

Účast na nemocenském pojištění (která je podstatná pro nárok na „mateřskou“), vzniká u zaměstnanců, po nástupu do nového zaměstnání. A trvá až do skončení pracovního poměru.

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, mateřská) je požadováno, abyste při nástupu na PPM (v době 6 až 8 týdnů před porodem), měla účast na nemocenském pojištění, alespoň 270 kalendářních dní, za poslední dva roky.

Pokud by vám do období posledních dvou roků, spadalo pouze aktuální zaměstnání (píšete, že jste před tím byla poměrně dlouho nezaměstnaná na Úřadu práce), pak by tuto podmínku bylo nutné splnit v tomto posledním zaměstnání. Jinak se ale sčítají všechna předchozí zaměstnání, která spadají do období předchozích dvou roků.

Jak sama správně uvádíte, tím že jste nyní těhotná (a navíc zřejmě budete v pracovní neschopnosti), tak vás zaměstnavatel opravdu nesmí za běžných podmínek propustit. Zákoník práce, stanovuje pro těhotné ženy ochranu, v podobě zákazu výpovědi. To samé platí i pro ty, kdo jsou na nemocenské.

Výjimkou by mohla být jen nějaká mimořádná situace – například pokud by došlo k zániku vašeho zaměstnavatele (firma by se rušila), ale to se snad nestane.

Pokud budete po zbytek doby, až do začátku mateřské v pracovní neschopnosti, tak by to nemělo mít negativní vliv, na nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Do zmíněných minimálních 270 kalendářních dní, se vám započítávají všechny kalendářní dny (včetně víkendů, státních svátků, doby kdy jste byla na dovolené, doby kdy jste v pracovní neschopnosti, atd.), až do skončení pracovního poměru.

Pokud by vám tedy PPM měla začít například 1. května 2022, tak by to bylo 304 dní účasti na nemocenském pojištění. Od začátku aktuálního zaměstnání.

Podle toho co uvádíte, byste tedy měla splňovat podmínky pro nárok na PPM, a měla byste mít mateřskou.

To, že budete před začátkem mateřské na neschopence, nebude mít negativní vliv ani na výpočet výše PPM. Doba v pracovní neschopnosti, se z výpočtu vyloučí (vyloučená doba). A mateřská by se u vás počítala na základě příjmu, který jste měla za prvních 5 měsíců v zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď