Mám nárok na OČR během rodičovské na starší dítě?

Dobrý den chtěl bych se zeptat, jestli mám nárok na OČR, když máme dvě děti, jednomu jsou tři a druhému půl roku.

Přítelkyně je na mateřské s mladším a nemocné je to starší, na které nepobírá žádnou dávku.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Michal J., 23.01.2021 20:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.01.2021 19:18 napsal/a:

Dobrý den,

Na mladší dítě nárok na ošetřovné nevzniká. Na to je vyplácena mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) nebo rodičovský příspěvek (to z vašeho dotazu nevyplývá) a v takovém případně nevzniká nárok na ošetřovné.

Na nejmladší dítě, by byl nárok na ošetřovné, jen pokud by vaše přítelkyně onemocněla, a nebyla se schopná o dítě starat (například byla v nemocnici apod.). Pak by i na to mladší dítě, mohl být nárok na ošetřovné.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

U staršího dítě ale takové omezení není. Tj. pokud je dítěte nemocné a vy s ním musíte zůstat doma a pečovat o něj, pak máte nárok na ošetřovné. Na to máte nárok ale jenom vy. Za předpokladu, že jste zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) – tj. pokud jsou u vás splněny i ostatní podmínky pro nárok na OČR.

Vaše přítelkyně naopak na ošetřovné na starší dítě nárok nemá (je na mateřské nebo rodičovské dovolené, kdy jí nevzniká nárok na nemocenské dávky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď