Nárok na OČR, když je manželka na home-office

Dobrý den.

Je možné, abych byla na home office a manžel zároveň na OČR s dětmi? Vadí něčemu, že má manžel trvalé bydliště jinde, než my.

V domácnosti jsme společně.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hana, 11.03.2021 13:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2021 18:55 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné (OČR), má nárok zaměstnanec, který nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu péče o dítě (nebo případně i jinou osobu).

Je pochopitelné, že pokud doma pracujete v režimu home-office, tak nemusíte být schopná plnohodnotně pracovat a současně plnohodnotně pečovat o dítě.

Tj. nic nebrání tomu, aby si váš manželek vzal OČR, byl doma a pečoval o děti on.  A vy současně pracovala z domu na home-office. Nebrání tomu žádný zákon.

U manžela, ani nevadí, že má jiné trvalé bydliště. Při péči o dítě do 10 roků (což je současně podmínka nároku na ošetřovné z důvodu zavřené školy nebo mateřské školky), se u rodiče dítěte neposuzuje bydliště.

Něco jiného by bylo, kdyby o dítě chtěla pečovat například babička – ta by musela mít stejné bydliště jako dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď