Nárok na OČR, když je manželka na home-office

Dobrý den.

Je možné, abych byla na home office a manžel zároveň na OČR s dětmi? Vadí něčemu, že má manžel trvalé bydliště jinde, než my.

V domácnosti jsme společně.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hana, 11.03.2021 13:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2021 18:55 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné (OČR), má nárok zaměstnanec, který nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu péče o dítě (nebo případně i jinou osobu).

Je pochopitelné, že pokud doma pracujete v režimu home-office, tak nemusíte být schopná plnohodnotně pracovat a současně plnohodnotně pečovat o dítě.

Tj. nic nebrání tomu, aby si váš manželek vzal OČR, byl doma a pečoval o děti on.  A vy současně pracovala z domu na home-office. Nebrání tomu žádný zákon.

U manžela, ani nevadí, že má jiné trvalé bydliště. Při péči o dítě do 10 roků (což je současně podmínka nároku na ošetřovné z důvodu zavřené školy nebo mateřské školky), se u rodiče dítěte neposuzuje bydliště.

Něco jiného by bylo, kdyby o dítě chtěla pečovat například babička – ta by musela mít stejné bydliště jako dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď