Nárok na OČR, když je manželka na home-office

Dobrý den.

Je možné, abych byla na home office a manžel zároveň na OČR s dětmi? Vadí něčemu, že má manžel trvalé bydliště jinde, než my.

V domácnosti jsme společně.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hana, 11.03.2021 13:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2021 18:55 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné (OČR), má nárok zaměstnanec, který nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu péče o dítě (nebo případně i jinou osobu).

Je pochopitelné, že pokud doma pracujete v režimu home-office, tak nemusíte být schopná plnohodnotně pracovat a současně plnohodnotně pečovat o dítě.

Tj. nic nebrání tomu, aby si váš manželek vzal OČR, byl doma a pečoval o děti on.  A vy současně pracovala z domu na home-office. Nebrání tomu žádný zákon.

U manžela, ani nevadí, že má jiné trvalé bydliště. Při péči o dítě do 10 roků (což je současně podmínka nároku na ošetřovné z důvodu zavřené školy nebo mateřské školky), se u rodiče dítěte neposuzuje bydliště.

Něco jiného by bylo, kdyby o dítě chtěla pečovat například babička – ta by musela mít stejné bydliště jako dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď