Nárok na odstupné ze zdravotních důvodů a výše odstupného

Dobrý den,

dne 9. 2. 2021 jsem byl, uznám práce neschopným, z důvodu bolesti kyčelního kloubu a zároveň čekání do 12. 3. 2023 na operaci. Po celou dobu jsem navštěvoval lékaře a chodil na rehabilitaci.

V květnu mě obvodní lékař řekl, že s touto nemocí není možné už nastoupit do práce a mám si jít zažádat o invalidní důchod, který jsem zažádal a dostal jsem invaliditu I. stupně.

Následně mi 28. 6. 2021 byla ukončena neschopnost a dostal jsem papír pro zaměstnavatele, že není možné již nastoupit do práce a vykonávat práci. Moje práce byla venku v těžkých podmínkách, zemní práce, výkopové práce a zednické práce.

Zaměstnavatel mi dal výpověď a dostal jsem 3.měsíční odstupné, ale zdá se mi, že vypočítané odstupné je nízké a přitom jsem měl hrubou mzdu každý měsíc přes 30 tis.

Prosím o radu, za jakou dobu se počítá nárok na odstupné, zda se počítá i doba do mojí neschopnosti, která byla od 9. 2. 2021.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Milan T., 05.09.2021 13:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.09.2021 19:34 napsal/a:

Dobrý den,

na odstupné po výpovědi ze zaměstnání, je nárok v závislosti na počtu odpracovaných roků, nebo v závislosti na důvodu ukončení pracovního poměru.

Pokud se jedná o „běžnou“ výpověď ze zaměstnání, podle paragrafu 52, odstavec a až c, zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), tj. pro nadbytečnost, reorganizaci nebo rušení zaměstnavatele, tak máte nárok na odstupné ve výši 1 – 3 násobky průměrného měsíčního výdělku:

  • Pokud pracujete pro zaměstnavatele méně než 1 rok, pak je to 1 násobek průměrného měsíčního výdělku
  • Pokud pracujete pro zaměstnavatele méně než 2 roky, pak jsou to 2 násobky průměrného měsíčního výdělku
  • Pokud pracujete pro zaměstnavatele více než 2 roky, pak jsou to 3 násobky průměrného měsíčního výdělku

Pouze v případě, že je pracovní poměru ukončen podle paragrafu 52, odstavec e (zákoník práce), pak je nárok na odstupné ve výši 12 násobků průměrného výdělku.

Zde se jedná o ukončení zaměstnání ze „zdravotních důvodů“ – pokud se jedná o následek pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Pokud je zaměstnání ukončeno z jiných zdravotních důvodů, které nevznikly jako důsledek zaměstnání, pak nárok na takto vysoké odstupné není.

Výše odstupného se odvíjí od průměrného měsíčního hrubého výdělku. Což je ale něco jiného, než hrubá mzda.

Průměrný výdělek se určuje na základ posledního kalendářního čtvrtletí. Pokud jste v tomto čtvrtletí neodpracoval alespoň 21 dní, pak se použije pravděpodobný výdělek. Viz paragraf 351 až 355 zákoníku práce.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti a náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, nebo nemocenské dávky od ČSSZ, se do výpočtu výše odstupného nijak nepromítnou. Zohledňují se jen skutečně odpracované hodiny a váš výdělek, včetně práce přes čas.

Z odstupného se vám následně strhává daň ve výši 15%. Sociální a zdravotní pojištění se z odstupného už ale neplatí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Kolik bude podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé neschopence?

-

Dobrý den, Jsem čtrnáct měsíců práce neschopen, tedy od 1. 6. 2022 do 16. 8. 2023. Jak mi bude vypočítaná případná podpora v nezaměstnanosti, pokud bych dal výpověď pro ztrátu zdravotní způsobilosti pro vykonávanou práci?

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů bez nároku na odstupné

-

Dobrý den, vzhledem k mému, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu, jsem požádala mého zaměstnavatele o převedení na jinou pracovní pozici. Ten mě vyzval k návštěvě  závodní lékařky, která po zhlédnutí mé zdravotní dokumentace od odborných lékařů napsala lékařský posudek: „pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost“. Od zaměstnavatele jsem dostala výpověď s dvouměsíční lhůtou bez odstupného! Je to […]

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji u společnosti již 10,5 roku. Nadřízený za mnou přišel, že z důvodu snižování nákladů se mnou již nepočítají. Ať počítám s výpovědí dohodou k 30. 4. 2022. Mám nárok na odstupné i v případě že smlouvu mám od roku 2011 a stále mě jí prodlužují o rok? Nyní mám […]

Zobrazit odpověď

Podpora po RD – nová smlouva a zkušební doba

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně návratu do práce po rodičovské dovolené. Před porodem jsem měla smlouvu na dobu neurčitou na práci v kanceláři (asistentka nákupu). Mám se do práce vracet 6. 6. 2022 ale už nyní mi bylo řečeno, že pozice zanikla a není možné se vrátit na původní pozici. Byla mi nabídnuta práce skladníka, kde […]

Zobrazit odpověď