Nárok na ošetřovné, když je žena v nemocnici

Dobrý den, mám dvouletého syna, jsem s ním na mateřské dovolené.

Jdu na operaci, v nemocnici prý budu 5 dní, pak dalších min. 5-10dní musím jen ležet, pak už bych měla syna zvládnout.

Vím, že manžel má nárok na ošetřovné, v době mé hospitalizace v nemocnici. Má ale nárok i na dny, když už budu doma, ale neschopná se o syna postarat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie V., 24.09.2021 16:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.09.2021 15:24 napsal/a:

Dobrý den,

Pro ošetřovné (OČR) obecně platí, že v době, kdy je na dítě čerpána peněžitá pomoc v mateřství (PPM) nebo rodičovský příspěvek, tak není nárok na ošetřovné (neplatí pro situace, kdy už žena pracuje v zaměstnání a dobírá rodičovský příspěvek, pak má ona na OČR nárok, otec dítěte stále ne).

Výjimkou z výše uvedeného, je ale právě situace, kdy osoba, která pečuje o dítě, se o něj nemůže postarat. Třeba právě z důvodu pobytu v nemocnici, v porodnici, nebo protože jí to neumožňuje její zdravotní stav.

Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 39, odstavec 3:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

V odkazovaném paragrafu 57 odstavec 1, písmeno b) a c) je uvedeno toto:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče,

c) pojištěnce, který byl přijat do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče, s výjimkou pojištěnce, který má nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství,

Váš manžel, tedy bude mít nárok na ošetřovné. A to jak po dobu vaší hospitalizace v nemocnici, tak i následně, po vašem poruštění, během vaší pooperační rekonvalescence.

V dotazu píšete o tom, že v nemocnici byste měla výt 5 dní a následně 5 – 10 dní doma.

Zde jen upozorním na to, že na OČR je nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní (na delší ošetřovné – až 16 kalendářních dní – mají nárok pouze samoživitelé).

Pokud byste tedy nebyla schopná o dítě pečovat 10 – 15 dní, pak ale bude mít manžel nárok jen na 9 dní ošetřovného na dítě.

Na zbylé dny by musel čerpat dovolenou, nebo případně požádat v zaměstnání o neplacené volno. S ohledem na nutnost péče o dítě do 10 roků, by mu zaměstnavatel měl umožnit i to neplacené volno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď