Nárok na ošetřovné, když je žena v nemocnici

Dobrý den, mám dvouletého syna, jsem s ním na mateřské dovolené.

Jdu na operaci, v nemocnici prý budu 5 dní, pak dalších min. 5-10dní musím jen ležet, pak už bych měla syna zvládnout.

Vím, že manžel má nárok na ošetřovné, v době mé hospitalizace v nemocnici. Má ale nárok i na dny, když už budu doma, ale neschopná se o syna postarat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie V., 24.09.2021 16:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.09.2021 15:24 napsal/a:

Dobrý den,

Pro ošetřovné (OČR) obecně platí, že v době, kdy je na dítě čerpána peněžitá pomoc v mateřství (PPM) nebo rodičovský příspěvek, tak není nárok na ošetřovné (neplatí pro situace, kdy už žena pracuje v zaměstnání a dobírá rodičovský příspěvek, pak má ona na OČR nárok, otec dítěte stále ne).

Výjimkou z výše uvedeného, je ale právě situace, kdy osoba, která pečuje o dítě, se o něj nemůže postarat. Třeba právě z důvodu pobytu v nemocnici, v porodnici, nebo protože jí to neumožňuje její zdravotní stav.

Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 39, odstavec 3:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

V odkazovaném paragrafu 57 odstavec 1, písmeno b) a c) je uvedeno toto:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče,

c) pojištěnce, který byl přijat do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče, s výjimkou pojištěnce, který má nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství,

Váš manžel, tedy bude mít nárok na ošetřovné. A to jak po dobu vaší hospitalizace v nemocnici, tak i následně, po vašem poruštění, během vaší pooperační rekonvalescence.

V dotazu píšete o tom, že v nemocnici byste měla výt 5 dní a následně 5 – 10 dní doma.

Zde jen upozorním na to, že na OČR je nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní (na delší ošetřovné – až 16 kalendářních dní – mají nárok pouze samoživitelé).

Pokud byste tedy nebyla schopná o dítě pečovat 10 – 15 dní, pak ale bude mít manžel nárok jen na 9 dní ošetřovného na dítě.

Na zbylé dny by musel čerpat dovolenou, nebo případně požádat v zaměstnání o neplacené volno. S ohledem na nutnost péče o dítě do 10 roků, by mu zaměstnavatel měl umožnit i to neplacené volno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď