Nárok na ošetřovné při rotační výuce po otevření škol

Dobrý den, měla bych dotaz, od ledna čerpám bez přerušení na dceru ošetřovné. V březnu 18. 3. 2021 ji bylo 10 let. Ošetřovné jsem nepřerušila.

Nyní bude navštěvovat v rámci rotací základní školu. Budu mít nárok na ošetřovné, samozřejmě pouze za dny kdy nebude dcera navštěvovat ZŠ v případě, že vyplním žádost o ošetřovné, navazující z předešlých měsíců?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Václava, 07.04.2021 10:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2021 10:02 napsal/a:

Dobrý den,

Ve dnech, kdy bude mít dítě nadále nařízenou distanční výuku, bude i nadále trvat nárok na ošetřovné, podle zákona o krizovém ošetřovném (zákon 438/2020 Sb.).

Vzhledem k tomu, že by se mělo i nadále jednat o stejnou sociální událost, kdy potřeba pečovat o dítě vznikla již na začátku ledna 2021, pak by měly být i nadále rozhodující podmínky platné v době začátku této sociální události.

Tj. pokud bylo dítěti méně než 10 roků, v době kdy začalo platit omezení osobní přítomnosti ve škole, pak máte nárok na ošetřovné.

Za duben 2021, byste tedy měla vyplňovat stejnou žádost o ošetřovné, jako v předchozích měsících, kde budete používat stejné číslo žádosti.

V první polovině dubna je možné žádat ošetřovné za všechny dny (s výjimkou velikonočních prázdnin). Ve druhé polovině dubna, kdy již bude probíhat rotační výuka, pak můžete žádat ošetřovné za ty dny, kdy dítě nebylo ve škole.

Jiná situace by nastala ve chvíli, kdy by došlo k úplnému otevření škol. Pokud by například nyní byly školy nějakou dobu bez omezení pro dané dítě (jako tomu bylo například v prosinci), pak by již při dalším omezení nárok na ošetřovné nevznikal.

Takto by se ale mělo jednat o pokračování omezení, které platí pro většinu dětí už od konce prosince.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď