Nárok na ošetřovné při zavřené školce a pololetní prázdniny

Dobrý den, zavřeli nám v mateřské školce třídu z důvodu karantény, a jsem na ošetřovném.

Měla bych dotaz, jestli mi bude vyplaceno ošetřovné v den pololetních prázdnin, když dcera navštěvuje MŠ, kde tyto prázdniny nejsou?

Pokud by se za den pololetních prázdnin (pátek) ošetřovné nevyplácelo, mám nárok na výplatu ošetřovného pak i o víkendu, po víkendu nastupuji do práce.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kateřina, 28.01.2021 19:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2021 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je školka uzavřena z důvodů souvisejících s epidemií, pak máte nárok na ošetřovné, a to i o prázdninách.

Výjimka z nároku na ošetřovné během prázdnin se vztahuje primárně na školy. U školek by to bylo například během letních prázdnin, kdy je větší část školek plánovaně uzavřena. Pak také není nárok na ošetřovné.

Pokud má být ale školka v daný den v provozu, a je uzavřená kvůli nějakému mimořádnému opatření, pak nárok na OČR je.

Nárok na ošetřovné máte i za příslušný víkend. Tam ani tak nehraje roli to, jestli jsou v pátek pololetní prázdniny a vy máte/nemáte nárok na ošetřovné.

Podstatné je to, že v průběhu daného kalendářního týdne, vám vznikal nárok na ošetřovné, alespoň za jeden den.

Viz zákon číslo 438/2020 Sb., paragraf 3:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď