Nárok na ošetřovné při zavřené školce a pololetní prázdniny

Dobrý den, zavřeli nám v mateřské školce třídu z důvodu karantény, a jsem na ošetřovném.

Měla bych dotaz, jestli mi bude vyplaceno ošetřovné v den pololetních prázdnin, když dcera navštěvuje MŠ, kde tyto prázdniny nejsou?

Pokud by se za den pololetních prázdnin (pátek) ošetřovné nevyplácelo, mám nárok na výplatu ošetřovného pak i o víkendu, po víkendu nastupuji do práce.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kateřina, 28.01.2021 19:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2021 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je školka uzavřena z důvodů souvisejících s epidemií, pak máte nárok na ošetřovné, a to i o prázdninách.

Výjimka z nároku na ošetřovné během prázdnin se vztahuje primárně na školy. U školek by to bylo například během letních prázdnin, kdy je větší část školek plánovaně uzavřena. Pak také není nárok na ošetřovné.

Pokud má být ale školka v daný den v provozu, a je uzavřená kvůli nějakému mimořádnému opatření, pak nárok na OČR je.

Nárok na ošetřovné máte i za příslušný víkend. Tam ani tak nehraje roli to, jestli jsou v pátek pololetní prázdniny a vy máte/nemáte nárok na ošetřovné.

Podstatné je to, že v průběhu daného kalendářního týdne, vám vznikal nárok na ošetřovné, alespoň za jeden den.

Viz zákon číslo 438/2020 Sb., paragraf 3:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď