Nárok na ošetřovné při zavřené školce a pololetní prázdniny

Dobrý den, zavřeli nám v mateřské školce třídu z důvodu karantény, a jsem na ošetřovném.

Měla bych dotaz, jestli mi bude vyplaceno ošetřovné v den pololetních prázdnin, když dcera navštěvuje MŠ, kde tyto prázdniny nejsou?

Pokud by se za den pololetních prázdnin (pátek) ošetřovné nevyplácelo, mám nárok na výplatu ošetřovného pak i o víkendu, po víkendu nastupuji do práce.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kateřina, 28.01.2021 19:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2021 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je školka uzavřena z důvodů souvisejících s epidemií, pak máte nárok na ošetřovné, a to i o prázdninách.

Výjimka z nároku na ošetřovné během prázdnin se vztahuje primárně na školy. U školek by to bylo například během letních prázdnin, kdy je větší část školek plánovaně uzavřena. Pak také není nárok na ošetřovné.

Pokud má být ale školka v daný den v provozu, a je uzavřená kvůli nějakému mimořádnému opatření, pak nárok na OČR je.

Nárok na ošetřovné máte i za příslušný víkend. Tam ani tak nehraje roli to, jestli jsou v pátek pololetní prázdniny a vy máte/nemáte nárok na ošetřovné.

Podstatné je to, že v průběhu daného kalendářního týdne, vám vznikal nárok na ošetřovné, alespoň za jeden den.

Viz zákon číslo 438/2020 Sb., paragraf 3:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď