Nárok na ošetřovné v březnu 2021 – 10 narozeniny

Dobrý den, od 1. 3. 2021 jsem nastoupila na OČR – nahlásila jsem ho v práci.

Synovi bude 21. 3. 2021 už 10 let. Pochopila jsem, že pokud nastoupím na OČR před narozeninami, mám nárok, dokud OČR nepřeruším. Ale jak je to s tím vygenerovaným číslem na žádosti?

To si vlastně vygeneruji, až synovi bude 10 let, protože se generuje až na konci měsíce. Nebo si ho mám vygenerovat už teď? Ale já teď nemám co odeslat na ČSSZ, protože jsme nastoupila až 1. 3. 2021

Prosím o radu, díky vám moc

Dotaz poslal/a: Petra, 03.03.2021 18:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.03.2021 8:09 napsal/a:

Dobrý den,

Potřeba pečovat o dítě u vás vznikla od 1. 3. 2021. Tím je dáno i to, jak se posuzují podmínky pro nárok na OČR, nebo i výpočet částky (rozhodné období se posuzuje k 1. 3. 2021), kterou následně dostanete.

To, kdy budete vyplňovat žádost o ošetřovné, nebo kdy si vygenerujete číslo žádosti, je v tomto kontextu irelevantní.

Podstatné je to, že v době zahájení OČR jsou splněny podmínky. Tj., že u vás byly splněny zákonem požadované podmínky k 1. 3. 2021  – dítě bylo mladší než 10 roků.

To, že dítě má 10 narozeniny v průběhu doby, kdy o něj pečujete, už nemá negativní vliv na nárok na ošetřovné. Nárok na ošetřovné je až do doby, než skončí aktuální „uzavírka“ škol (zákaz osobní přítomnosti žáků ve školách).

Příslušný formulář, si můžete bez problémů vyplnit až na konci měsíce (nebo případně ve chvíli, kdy skončí potřeba pečovat o dítě, pokud by to bylo dříve než na konci měsíce).

Vyplňovat žádost už nyní asi opravdu nemá smysl – zatím nevíte, jak dlouho budete doma s dítětem. Zda jen do 21. 3. 2021, jak vláda na začátku slibovala, nebo po celý měsíc (a případně i dále).

Pokud ale chcete mít „klid“, žádost si můžete rozpracovat už nyní a uložit rozpracovaná data včetně čísla žádosti. V online formuláři žádosti o ošetřovné je možnost „uložit data“, která vám vytvoří xml soubor, který si můžete uložit do počítače. A při finálním vyplňování pak můžete zvolit (na úvodní stránce) možnost „Načíst tiskopis ze souboru“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď