Nárok na ošetřovné v březnu 2021 – 10 narozeniny

Dobrý den, od 1. 3. 2021 jsem nastoupila na OČR – nahlásila jsem ho v práci.

Synovi bude 21. 3. 2021 už 10 let. Pochopila jsem, že pokud nastoupím na OČR před narozeninami, mám nárok, dokud OČR nepřeruším. Ale jak je to s tím vygenerovaným číslem na žádosti?

To si vlastně vygeneruji, až synovi bude 10 let, protože se generuje až na konci měsíce. Nebo si ho mám vygenerovat už teď? Ale já teď nemám co odeslat na ČSSZ, protože jsme nastoupila až 1. 3. 2021

Prosím o radu, díky vám moc

Dotaz poslal/a: Petra, 03.03.2021 18:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.03.2021 8:09 napsal/a:

Dobrý den,

Potřeba pečovat o dítě u vás vznikla od 1. 3. 2021. Tím je dáno i to, jak se posuzují podmínky pro nárok na OČR, nebo i výpočet částky (rozhodné období se posuzuje k 1. 3. 2021), kterou následně dostanete.

To, kdy budete vyplňovat žádost o ošetřovné, nebo kdy si vygenerujete číslo žádosti, je v tomto kontextu irelevantní.

Podstatné je to, že v době zahájení OČR jsou splněny podmínky. Tj., že u vás byly splněny zákonem požadované podmínky k 1. 3. 2021  – dítě bylo mladší než 10 roků.

To, že dítě má 10 narozeniny v průběhu doby, kdy o něj pečujete, už nemá negativní vliv na nárok na ošetřovné. Nárok na ošetřovné je až do doby, než skončí aktuální „uzavírka“ škol (zákaz osobní přítomnosti žáků ve školách).

Příslušný formulář, si můžete bez problémů vyplnit až na konci měsíce (nebo případně ve chvíli, kdy skončí potřeba pečovat o dítě, pokud by to bylo dříve než na konci měsíce).

Vyplňovat žádost už nyní asi opravdu nemá smysl – zatím nevíte, jak dlouho budete doma s dítětem. Zda jen do 21. 3. 2021, jak vláda na začátku slibovala, nebo po celý měsíc (a případně i dále).

Pokud ale chcete mít „klid“, žádost si můžete rozpracovat už nyní a uložit rozpracovaná data včetně čísla žádosti. V online formuláři žádosti o ošetřovné je možnost „uložit data“, která vám vytvoří xml soubor, který si můžete uložit do počítače. A při finálním vyplňování pak můžete zvolit (na úvodní stránce) možnost „Načíst tiskopis ze souboru“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď