Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

Dobrý den, měla bych dotaz.

K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně.

Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky a na živnost v gastronomii s ním nemohu pracovat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Šárka, 06.04.2021 21:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 11:55 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte živnost přerušenou, pak byste mohla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podmínky pro nárok na podporu byste měla splňovat. Doba péče o dítě, se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění (náhradní doba zaměstnání).

Podpora v nezaměstnanosti v tomto případě, ale není příliš vysoká. Vzhledem k tomu, že se nedá vycházet z nějaké průměrné čisté mzdy nebo z vyměřovacího základu z podnikání, tak se při výpočtu podpory vychází z průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2021 stanovena na 34 611 Kč.

Výše podpory v nezaměstnanosti by pak vycházela:

  • První dva měsíce je to 15% z průměrné mzdy = 5192 Kč
  • Druhé dva měsíce je to 12% z průměrné mzdy = 4154 Kč
  • Zbytek doby je to 11% z průměrné mzdy = 3808 Kč

Pokud byste ale neměla přerušenou živnost, pak se po skončení rodičovského příspěvku, zase automaticky stáváte OSVČ hlavní. V takovém případě byste neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud budete vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce, tak nemůžete mít nárok na ošetřovné. Jako nezaměstnaná, nemáte nárok na OČR.

Na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci (pod dobu trvání pracovního poměru) – tj. pokud byste nastoupila do nějakého zaměstnání, pak byste mohla mít nárok na ošetřovné.

Nebo mají nárok na ošetřovné OSVČ – pokud byste neměla přerušené podnikání, a byla OSVČ na hlavní činnost, pak byste mohla mít nárok na dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu ve výši 400 Kč na den.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď