Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

Dobrý den, opravdu si nevím rady.

Byla jsem 7 let na mateřské dovolené, která mi každým dnem končí. Můj zaměstnavatel na mě čeká a drží mi místo. Jenže chyba je u mě.

Měsíc před nástupem do zaměstnání jsme spolu uzavřeli dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek. Nyní tedy chodím do práce. Praxe ukázala, že na práci bohužel nestačím a že ji neumím skloubit s péčí o dvě malé děti.

Manžel pracuje na turnusy v zahraničí. Práce je časově velmi náročná a já nestíhám ani vyzvednout děti.

Nechci nastoupit v den ukončení mateřské dovolené a nevím si rady.

Bojím se, že zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu. A jak to pak bude s registrací na úřadu práce? Budu mít nárok na podporu?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra V., 28.09.2021 21:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.09.2021 18:26 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, zcela určitě jste nebyla 7 roků na mateřské dovolené. Spíše se jednalo o rodičovskou dovolenou.

Mateřská dovolená, je pouze 28 nebo 37 týdnů (v době krátce před porodem, a následně i po porodu). Následuje pak rodičovská dovolená, kterou můžete mít až do 3 roků nejmladšího dítěte.

Nejpozději den, po třetích narozeninách dítěte, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Těch je hned několik:

1) Můžete zkusit požádat zaměstnavatele o neplacené volno – zde je to o dohodě, a zaměstnavatel vám ho nemusí umožnit. Je také otázka, jestli by například roční neplacené volno, nějak pomohlo řešit vaši situaci.

2) Můžete zaměstnavatele požádat, například o práci na zkrácený úvazek. Podle zákoníku práce, má zaměstnavatel povinnost vám vyhovět (pokud mu v tom nebrání nějaké vážné provozní důvody) – viz paragraf 241, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), odstavec 2:

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

3) Pokud v zaměstnání již dále nechcete pracovat, pak můžete ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dohodou o ukončení pracovního poměru.

V případě, že by zaměstnavatel neakceptoval dohodu, o ukončení pracovního poměru, pak byste musela dát výpověď. Tu můžete dát kdykoliv, nemusíte čekat až na konec rodičovské dovolené.

U standardní výpovědi je výpovědní doba 2 měsíce. Po skončení zaměstnání, byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ve výpovědi nebo v dohodě o ukončení pracovního poměru, by mělo být uvedeno, že pracovní poměr ukončujete, v souladu s ustanovením v paragrafu 5c, zákona o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.). Například z důvodu nutnosti péče o dítě do 4 roků, případně z důvodu docházky dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte.

Tyto důvody, spadají mezi tzv. „vážné důvody“ pro ukončení zaměstnání, při kterých se následně nekrátí podpora v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď