Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

Dobrý den, opravdu si nevím rady.

Byla jsem 7 let na mateřské dovolené, která mi každým dnem končí. Můj zaměstnavatel na mě čeká a drží mi místo. Jenže chyba je u mě.

Měsíc před nástupem do zaměstnání jsme spolu uzavřeli dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek. Nyní tedy chodím do práce. Praxe ukázala, že na práci bohužel nestačím a že ji neumím skloubit s péčí o dvě malé děti.

Manžel pracuje na turnusy v zahraničí. Práce je časově velmi náročná a já nestíhám ani vyzvednout děti.

Nechci nastoupit v den ukončení mateřské dovolené a nevím si rady.

Bojím se, že zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu. A jak to pak bude s registrací na úřadu práce? Budu mít nárok na podporu?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra V., 28.09.2021 21:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.09.2021 18:26 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, zcela určitě jste nebyla 7 roků na mateřské dovolené. Spíše se jednalo o rodičovskou dovolenou.

Mateřská dovolená, je pouze 28 nebo 37 týdnů (v době krátce před porodem, a následně i po porodu). Následuje pak rodičovská dovolená, kterou můžete mít až do 3 roků nejmladšího dítěte.

Nejpozději den, po třetích narozeninách dítěte, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Těch je hned několik:

1) Můžete zkusit požádat zaměstnavatele o neplacené volno – zde je to o dohodě, a zaměstnavatel vám ho nemusí umožnit. Je také otázka, jestli by například roční neplacené volno, nějak pomohlo řešit vaši situaci.

2) Můžete zaměstnavatele požádat, například o práci na zkrácený úvazek. Podle zákoníku práce, má zaměstnavatel povinnost vám vyhovět (pokud mu v tom nebrání nějaké vážné provozní důvody) – viz paragraf 241, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), odstavec 2:

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

3) Pokud v zaměstnání již dále nechcete pracovat, pak můžete ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dohodou o ukončení pracovního poměru.

V případě, že by zaměstnavatel neakceptoval dohodu, o ukončení pracovního poměru, pak byste musela dát výpověď. Tu můžete dát kdykoliv, nemusíte čekat až na konec rodičovské dovolené.

U standardní výpovědi je výpovědní doba 2 měsíce. Po skončení zaměstnání, byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ve výpovědi nebo v dohodě o ukončení pracovního poměru, by mělo být uvedeno, že pracovní poměr ukončujete, v souladu s ustanovením v paragrafu 5c, zákona o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.). Například z důvodu nutnosti péče o dítě do 4 roků, případně z důvodu docházky dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte.

Tyto důvody, spadají mezi tzv. „vážné důvody“ pro ukončení zaměstnání, při kterých se následně nekrátí podpora v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď