Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, k 31. 10. 2020 jsem na vlastní žádost ukončila po 1,5 roce pracovní poměr. A od 16. 11. 2020 jsem nastoupila do nového pracovního poměru se zkušební lhůtou 3 měsíce (ta by měla končit v půlce února 2021).

Dnes mi zaměstnavatel oznámil, že jsem se v práci neosvědčila a že po uplynutí zkušební lhůty se mnou bude PP ukončen ze strany zaměstnavatele.

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jsem předchozí pracovní poměr ukončila na vlastní žádost? Bude se mi podpora krátit či ne?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana Š., 01.02.2021 17:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.02.2021 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění v délce alespoň 12 měsíců, za poslední dva roky. Tato podmínka ale nemusí být splněna, jen v posledním zaměstnání, ale jedná se o součet za všechny zaměstnání, za poslední dva roky.

To znamená, že na podporu v nezaměstnanosti budete mít určitě nárok, protože do období posledních dvou let, vám tam bude spadat i předchozí zaměstnání, kde jste pracovala 1,5 roku.

Ke krácení podpory v nezaměstnanosti, jen na 45% po celou dobu, by u vás nemělo docházet.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti nebo případné krácení, se vztahuje k poslednímu ukončenému zaměstnání. To, že jste předchozí zaměstnání ukončila sama, tedy nehraje roli.

Ve výsledku, i když ukončíte zaměstnání sama (výpovědí ze strany zaměstnance), tak nemusí dojít automaticky ke snížení podpory na 45%. Záleží i na tom, co je uvedeno jako důvod pro ukončení zaměstnání.

Zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), uznává tzv. „vážné“ důvody“ – viz paragraf 5c tohoto zákona. A pokud je dána výpověď, z některého z těchto důvodů, tak se podpora také nekrátí. To platí i pro ukončení pracovního poměru dohodou.

Každopádně při ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je to něco zcela jiného. Tam to není výpověď, a není důvod, aby došlo ke snížení podpory.

Po ukončení zaměstnání ve zkušební době, tedy můžete jít na Úřad práce a budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Podpora by se vám měla vypočítat z průměrného výdělku v aktuálním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď