Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, k 31. 10. 2020 jsem na vlastní žádost ukončila po 1,5 roce pracovní poměr. A od 16. 11. 2020 jsem nastoupila do nového pracovního poměru se zkušební lhůtou 3 měsíce (ta by měla končit v půlce února 2021).

Dnes mi zaměstnavatel oznámil, že jsem se v práci neosvědčila a že po uplynutí zkušební lhůty se mnou bude PP ukončen ze strany zaměstnavatele.

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jsem předchozí pracovní poměr ukončila na vlastní žádost? Bude se mi podpora krátit či ne?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana Š., 01.02.2021 17:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.02.2021 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění v délce alespoň 12 měsíců, za poslední dva roky. Tato podmínka ale nemusí být splněna, jen v posledním zaměstnání, ale jedná se o součet za všechny zaměstnání, za poslední dva roky.

To znamená, že na podporu v nezaměstnanosti budete mít určitě nárok, protože do období posledních dvou let, vám tam bude spadat i předchozí zaměstnání, kde jste pracovala 1,5 roku.

Ke krácení podpory v nezaměstnanosti, jen na 45% po celou dobu, by u vás nemělo docházet.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti nebo případné krácení, se vztahuje k poslednímu ukončenému zaměstnání. To, že jste předchozí zaměstnání ukončila sama, tedy nehraje roli.

Ve výsledku, i když ukončíte zaměstnání sama (výpovědí ze strany zaměstnance), tak nemusí dojít automaticky ke snížení podpory na 45%. Záleží i na tom, co je uvedeno jako důvod pro ukončení zaměstnání.

Zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), uznává tzv. „vážné“ důvody“ – viz paragraf 5c tohoto zákona. A pokud je dána výpověď, z některého z těchto důvodů, tak se podpora také nekrátí. To platí i pro ukončení pracovního poměru dohodou.

Každopádně při ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je to něco zcela jiného. Tam to není výpověď, a není důvod, aby došlo ke snížení podpory.

Po ukončení zaměstnání ve zkušební době, tedy můžete jít na Úřad práce a budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Podpora by se vám měla vypočítat z průměrného výdělku v aktuálním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Způsob výpočtu podpory v nezaměstnanosti po více než roce v DPN

-

Dobrý den, předem děkuji za radu. Od 5. 12. 2020 jsem v pracovní neschopnosti, během níž jsem k 31. 8. 2021 ukončila několik let trvající pracovní poměr. Neschopenka prý bude pravděpodobně trvat do listopadu až prosince 2021. Novou práci mám domluvenou až od jara 2022, takže nejspíš budu muset jít na pár měsíců na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

-

Dobrý den, opravdu si nevím rady. Byla jsem 7 let na mateřské dovolené, která mi každým dnem končí. Můj zaměstnavatel na mě čeká a drží mi místo. Jenže chyba je u mě. Měsíc před nástupem do zaměstnání jsme spolu uzavřeli dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek. Nyní tedy chodím do práce. Praxe ukázala, že […]

Zobrazit odpověď

Kolik je podpora po ukončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po ukončení rodičovské dovolené, když jsem před narozením syna byla nezaměstnaná. Pokud ano, v jaké výši a jak dlouho. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď