Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, k 31. 10. 2020 jsem na vlastní žádost ukončila po 1,5 roce pracovní poměr. A od 16. 11. 2020 jsem nastoupila do nového pracovního poměru se zkušební lhůtou 3 měsíce (ta by měla končit v půlce února 2021).

Dnes mi zaměstnavatel oznámil, že jsem se v práci neosvědčila a že po uplynutí zkušební lhůty se mnou bude PP ukončen ze strany zaměstnavatele.

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jsem předchozí pracovní poměr ukončila na vlastní žádost? Bude se mi podpora krátit či ne?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana Š., 01.02.2021 17:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.02.2021 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění v délce alespoň 12 měsíců, za poslední dva roky. Tato podmínka ale nemusí být splněna, jen v posledním zaměstnání, ale jedná se o součet za všechny zaměstnání, za poslední dva roky.

To znamená, že na podporu v nezaměstnanosti budete mít určitě nárok, protože do období posledních dvou let, vám tam bude spadat i předchozí zaměstnání, kde jste pracovala 1,5 roku.

Ke krácení podpory v nezaměstnanosti, jen na 45% po celou dobu, by u vás nemělo docházet.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti nebo případné krácení, se vztahuje k poslednímu ukončenému zaměstnání. To, že jste předchozí zaměstnání ukončila sama, tedy nehraje roli.

Ve výsledku, i když ukončíte zaměstnání sama (výpovědí ze strany zaměstnance), tak nemusí dojít automaticky ke snížení podpory na 45%. Záleží i na tom, co je uvedeno jako důvod pro ukončení zaměstnání.

Zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), uznává tzv. „vážné“ důvody“ – viz paragraf 5c tohoto zákona. A pokud je dána výpověď, z některého z těchto důvodů, tak se podpora také nekrátí. To platí i pro ukončení pracovního poměru dohodou.

Každopádně při ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je to něco zcela jiného. Tam to není výpověď, a není důvod, aby došlo ke snížení podpory.

Po ukončení zaměstnání ve zkušební době, tedy můžete jít na Úřad práce a budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Podpora by se vám měla vypočítat z průměrného výdělku v aktuálním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď