Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, prosím o radu.

Pracoval jsem v zahraničí rok a tři měsíce, a protože jsem překročil roční lhůtu, tak jsem neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti poté, co jsem se vrátil zpět do ČR.

Na pracovním úřadě jsem byl půl roku bez podpory a po tom půl roce, se mi podařilo najít práci. Práce je to ovšem nejistá.

Pokud bych o práci přišel, skončil v ní během zkušební lhůty a poté se znovu přihlásil na pracovní úřad, tak mám poté nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo musím odpracovat nějakou dobu, aby nárok vznikl?

Děkuji Vám za odpověď

Dotaz poslal/a: Honza, 15.01.2021 18:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.01.2021 16:35 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněna podmínka účasti na důchodovém pojištění v délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.

Pokud správně rozumím tomu, co píšete v dotazu, tak nyní jste nárok na podporu v nezaměstnanosti neměl, právě proto, že jste nesplňoval tuto podmínku minimální „odpracované“ doby (doby účasti na důchodovém pojištění).

Pokud byste nyní ukončil zaměstnání ještě ve zkušební době, tak zřejmě opět nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Po skončení zaměstnání, by se posuzovalo období předchozích 24 měsíců. A vám by do něj spadaly zřejmě jen ty měsíce v aktuálním zaměstnání. Což pro nárok na podporu v nezaměstnanosti nestačí.

V předchozích 2 letech, byste tam asi neměl jinou dobu účasti na důchodovém pojištění (nebo náhradní dobu důchodového pojištění). Doba předchozí nezaměstnanosti se nepočítá. Doba, kdy jste pracoval v zahraničí se vám zřejmě také nepočítá (jinak byste měl nárok na podporu už před tím).

Práce v zahraničí se vám pro nárok na podporu může započítávat jen v některých případech. Pokud se jednalo například o práci v EU, nebo v některé jiné zemi, se kterými má ČR uzavřeny dohody o sociálním zabezpečení. Musel byste doložit, že jste v dané zemi odváděl pojištění atd. (podrobněji viz například zde).

Pokud se vám doba práce v zahraničí nedá započítat pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak to pro vás nyní znamená, pracovat minimálně jeden rok (12 kalendářních měsíců), abyste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Po ukončení zaměstnání ve zkušební době, vám tak nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniknout nemůže.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Podpora v nezaměstnanosti – ve zkušební době, nenavazující zaměstnání

-

Dobrý den, pracoval jsem 7 let u jedné firmy. V listopadu 2020 jsem podal výpověď dohodou a do nového zaměstnání nastoupil až v lednu 2021. Byl tam tedy měsíc (prosinec) prodleva. Ten daný měsíc jsem se nehlásil na Úřad práce, zaplatil jsem za sebe, jako samoplátce, pouze zdravotní pojištění, sociální ne. Nyní, po necelých dvou měsících chci […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské a práce na DPČ

-

Dobrý den, dne 8. 3. 2021 má dcera 4 roky. Rodičovský příspěvek čerpám do jejich čtvrtých narozenin. Poslední příspěvek mi bude vyplacen v dubnu (za březen). Má otázka zní: 1) Od kdy se mám hlásit na úřad práce? Od 9. 3. 2021 nebo od 1. 4. 2021. Bude mi za celý březen placeno zdravotní a […]

Zobrazit odpověď

Nárok a výpočet podpory v nezaměstnanosti – 2 dny v novém zaměstnání

-

Dobrý den. V listopadu 2020 mi skončila rodičovská dovolená. Se zaměstnavatelem jsem byla dohodnuta na neplaceném volnu ke dni 31. 3. 2021. Majitelka se však rozhodla ukončit výrobu ve firmě. A všichni jsme dostali výpověď. Našla jsem si ještě během výpovědi novou práci a tak jsem se dohodla na dřívějším ukončení pracovního poměru i toho […]

Zobrazit odpověď

Nástup na Úřad práce po rodičovském příspěvku

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s nástupem na Úřad práce, po rodičovském příspěvku. Loni v březnu byly dcerce 3 roky. Z důvodu nepřijetí do mateřské školy jsem musela dát v práci výpověď. Prodloužila jsem si příspěvek do 4 let dítěte. Jakou výši podpory budu pobírat a jaké potřebné dokumenty musím přinést […]

Zobrazit odpověď