Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

Dobrý den,

mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte.

Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme.

Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat?

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Ivuska, 20.10.2021 16:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2021 15:48 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné, můžete mít při narození prvního nebo druhého dítěte. Pro nárok na porodné, nesmí překročit průměrná výše měsíčního příjmu, částku 2,7 násobek životního minima.

Příjmy (pro nárok na porodné), se posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí, před narozením dítěte.

Mezi příjmy, se započítává například čistá mzda v zaměstnání (nebo příjem z nějaké brigády), příjmy z podnikání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská, důchod, apod.

Pokud by se vám dítěte mělo narodit například v listopadu 2021, pak by se posuzovala průměrná výše příjmu, za měsíce červenec až září 2021 (3. kalendářní čtvrtletí).

Pokud by se dítě narodilo například až v lednu 2022, pak by se posuzovaly příjmy za měsíce říjen až leden 2021 (4. kalendářní čtvrtletí).

Pro nárok na porodné, se zpravidla posuzuje společně matka dítěte, otec dítěte a samotné dítě. Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 7:

§ 7

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak, 

a) nezaopatřené děti (§ 11),

b) nezaopatřené děti (§ 11) a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,

c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),

d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů,

pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Pokud společně s otcem dítěte nežijete (a nepodílíte se společně na nákladech na živobytí), pak můžete Úřad práce, požádat o vyloučení příjmu otce dítěte, z posuzování nároku na porodné.

Viz paragraf 7, odstavec 6:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

V případě, že byste byla posuzována společně i s otcem dítěte, pak je nárok na porodné na první dítě v případě, že průměrná výše měsíčního čistého příjmu, nepřekročí 23 544 Kč (životní minimum pro dvě dospělé osoby a jedno dítě do 6 roků je 8720 Kč).

Pokud byste měla být pro nárok na porodné, posuzována jen vy sama + dítě, pak je na něj nárok při příjmu do 14 904 Kč (životní minimum pro jednu dospělou osobu a jedno dítě do 6 roků, je 5520 Kč.)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď