Nárok na PPM – práce v zahraničí a na DPČ

Dobrý den,

mám dotaz ohledně nároku na PPM. Již jsem vše konzultovala na ČSSZ, ale jelikož je to komplikovaný případ, nedokázali mi odpovědět. Nevím tedy, kam jinam se obrátit.

Na MD bych měla nastoupit mezi 3. – 17. 1. 2022 (6.-8.týden před porodem). Dva roky zpětně od této doby mám odpracováno 7,5 měsíce v ČR (na HPP).

Poté jsem 3 měsíce pracovala v Anglii (rok 2021, takže ještě v EU), poté 3 měsíce v Irsku (EU) a nakonec letos opět Anglie (již mimo EU). Toto v Anglii bylo také mé poslední zaměstnání, během kterého jsem otěhotněla.

Pracovní poměr trval od 9. 5. do 22.8. Poté jsem si našla ještě jednu práci v Anglii, ta trvala pouze 14 dní.

Poté jsem se vrátila do ČR a jsem zaregistrovaná na úřadu práce. Na stránkách ČSSZ je uvedeno, že je.

Dotaz poslal/a: Adéla, 27.10.2021 0:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 1.11.2021 18:33 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být splněny dvě hlavní podmínky:

1) Účast na nemocenském pojištění, alespoň 270 kalendářních dní, během posledních 2 roků, před nástupem na PPM.

Nástup na PPM, je jak sama píšete v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud vám do období posledních dvou roků, spadá 7,5 měsíce práce na HPP v ČR, pak by to odpovídalo cca 225 kalendářním dnům účasti na nemocenském pojištění.

Účast na nemocenském pojištění, vám vzniká zpravidla jen při práci v ČR. Při práci v zahraničí, by vám účast na nemocenském pojištění vznikala pouze v případě, že byste v zahraničí pracovala pro zaměstnavatele, se sídlem v ČR.

Tj. na základě toho co píšete, si nejsem jistá, zda tuto první podmínku splňujete (domnívám se, že spíše ne).

2) V době nástupu na PPM, musíte být účastníkem nemocenského pojištění (například tím, že jste zaměstnaná), nebo musíte být alespoň v ochranné době.

Pokud nyní nejste zaměstnaná, pak nejste účastníkem nemocenského pojištění. Za nezaměstnané na Úřadu práce, nemocenské pojištění stát neplatí (hradí pouze zdravotní pojištění).

Ochranná doba, může vzniknout po skončení zaměstnání (kde jste byla účastníkem na nemocenském pojištění), pokud jste při skončení tohoto zaměstnání byla těhotná.

Pokud byste ve zmíněném zaměstnání na HPP v ČR (7,5 měsíce), již byla těhotná, pak by po jeho skončení byla ochranná doba 180 dní. Pokud byste na PPM, nastupovala ještě během této ochranné doby, pak byste na PPM, mohla mít nárok.

Pokud ale nyní nejste v ochranné době (z práce v zahraničí žádná ochranná doba neplyne), a ani nejste účastníkem nemocenského pojištění (nejste zaměstnaná), pak na PPM nemůžete mít nárok.

Pro nárok na PPM, musí být splněny obě výše uvedení podmínky. Tj. jak minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední dva roky, tak i to že jste účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné době.

Je možné, že vám na základě práce v zahraničí, může vznikat nárok na nějakou místní dávku (to neposoudím).

Pokud by vám nevznikal nárok na PPM, pak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Na ten je nárok buď po skončení čerpání PPM, nebo od narození dítěte. Jedná se o částku 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata).

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak byste mohla dostávat rodičovský příspěvek ve výši do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď