Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

Dobrý den,

dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP.

Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma.

Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu jistě o dávky HN, ale nevím, zda mohou zamítnout i příspěvek na bydlení (podle jakého zákona, §)?

Pokud bych nenastoupila na ÚP nebo se mi v mezi čase nepodařilo sehnat další DPP či DPČ a byla bych vedena pouze jako kategorie plátce péče o dítě do 7let.

Děkuji Vám, zdravím

Dotaz poslal/a: H.K., 23.11.2021 9:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.11.2021 19:19 napsal/a:

Dobrý den,

Dávky hmotné nouze a příspěvek na bydlení, který spadá pod „běžné“ sociální dávky, jsou dvě odlišné věci. Každá z nich se řídí jiným zákonem.

U dávek hmotné nouze, se mimo jiné sleduje i to, zda se žadatel o dávku aktivně snaží o zlepšení své finanční situace. Například už jen tím, že je vedený na Úřadu práce.

U příspěvku na bydlení, ale nic takového není. Na rozdíl od dávek hmotné nouze, se zde nesleduje celková sociální a majetková situace žadatele.

Na příspěvek na bydlení, má nárok kdokoliv, kdo splní příslušné podmínky. Nárok mohou mít i studenti, nezaměstnaní, důchodci, prostě kdokoliv, kdo splňuje podmínky.

Jedná se především o to, aby šlo o nájemní byt, či byt v osobním/družstevním vlastnictví. Dále hrají roli doložené náklady na bydlení. Na tom se u vás zřejmě nic nezmění.

Dokládají se také příjmy. Pokud byste byla zcela bez příjmů, pak se při posuzování nároku na příspěvek na bydlení uplatní ustanovení paragrafu 27, zákona o státní sociální podpoře:

(3) Pokud rozhodný příjem rodiny, z něhož se vychází při stanovení výše příspěvku na bydlení, nedosahuje částky životního minima rodiny, započítává se pro stanovení výše příspěvku na bydlení jako rozhodný příjem rodiny částka odpovídající životnímu minimu této rodiny.

Tj. při posuzování nároku na příspěvek na bydlení a výpočtu jeho výše, se to bude brát tak, že máte příjem ve výši životního minima vaší rodiny.

Pokud byste byla bez příjmů, tak byste namísto potvrzení o příjmech, dokládala formulář „Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky“ – viz zde.

Jinak ale v podmínkách pro nárok na příspěvek na bydlení, není nikde požadováno to, abyste byla zaměstnaná nebo něco podobného.

Přesné podmínky, za kterých je nárok na příspěvek na bydlení, si můžete přečíst například zde. Jedná se o zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995. Příspěvek na bydlení jsou věnovány paragrafy 24 až 28.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď