Nástup do práce po rodičovské dovolené – zkrácení úvazku?
Dobrý den, potřebovala bych pomoc.
Koncem ledna mi končí rodičovská dovolená věkem dítěte 3 let. Zaměstnavatel mi nemůže nabídnout práci na HPP z důvodu, že nemá takový výdělek, aby uživil 4 zaměstnance. Nabízí mi případně částečný úvazek, což nemůžu přijmout z finančních důvodů.
A teď otázka: když tuto nabídku nepřijmu, nepřijdu o případné odstupné a proplacení dovolené (mám nevyčerpaných 20 dni).
A jak by to bylo, když se budu hlásit na pracovní Úřad, budu mít nárok na podporu?
Pracovala jsem pro zaměstnavatele 12 let.
Nevím, co mám dělat, abych finančně o něco nepřišla, na co mám nárok.
Děkuju moc za pomoc.
Dobrý den,
Jak sama správě píšete, rodičovská dovolená končí nejpozději v den 3 narozenin dítě. Následující pracovní den po narozeninách, byste tedy měla jít zpět do zaměstnání.
Pokud máte v zaměstnání pracovní poměr na dobu neurčitou, pak má zaměstnavatel povinnost, zařadit vás na pracovní místo a přidělovat vám práci, v souladu s tím co máte uvedeno v pracovní smlouvě.
Po skončení rodičovské dovolené, vám sice zaměstnavatel nemusí dát identické pracovní místo/identickou pracovní pozici, jako jste měla před mateřskou dovolenou, musí vám ale dát odpovídající práci, která je v souladu s tím, co máte v pracovní smlouvě.
To, že by vám zaměstnavatel musel dát stejné pracovní místo/pozici se týká pouze návratu po ukončení mateřské dovolené (či neschopenky apod.).
Pokud máte v pracovní smlouvě dojednanou týdenní pracovní dobu např. 40 hodin, a například administrativní práce, pak vám zaměstnavatel musí přidělovat tento druh práce, v tomto rozsahu (nemůže vám zkrátit pracovní úvazek, nebo po vás požadovat jiný druh pracovní činnosti).
Pokud by pro vás zaměstnavatel práci neměl, pak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele. A vy máte nárok na 100% mzdy, i když pro vás nebude mít práci.
Zaměstnavatel vám může navrhnout změnu pracovní smlouvy. Nemůže si ji na vás ale vynucovat.
Jednostranná změna pracovní smlouvy (změna z plného na zkrácený úvazek) není možná. Podobná změna je možná, jen pokud souhlasí obě strany (obecně – téměř jakákoliv změna pracovní smlouvy, je možná pouze dohodou – se souhlasem obou stran).
Zaměstnavatel vám pochopitelně může dát i výpověď z nějakého zákonného důvodu. Pak ale máte nárok na výpovědní dobu dva měsíce + k tomu i odstupné, minimálně ve výši 3 násobků průměrné mzdy (resp. průměrného výdělku).
Při ukončení zaměstnání vám tedy zaměstnavatel musí vyplatit minimálně 5 platů (na cokoliv menšího byste neměla přistoupit).
Pozor také na to, že zaměstnavatel vám po rodičovské dovolené, nemůže „jen tak“ dát výpověď pro nadbytečnost (z organizačních důvodů).
Pokud by důvodem vaší nadbytečnosti mělo být to, že během vaší rodičovské dovolené, zaměstnavatel na vaše místo přijal nějakého jiného zaměstnance (a dal mu smlouvu na dobu neurčitou), pak by se nejednalo o platný důvod pro výpověď ze strany zaměstnavatele.
Je asi pochopitelné, že zaměstnavatel se danou situaci snaží vyřešit tak, jak je to nejvýhodnější pro něj – nabízí vám zkrácený úvazek. Na to ale nemusíte přistupovat.
Může vám také případně nabídnout i nějakou dohodu o ukončení pracovního poměru. Tu byste ale měla akceptovat jen v případě, že bude zahrnovat minimálně 5 platů (2+3).
Jak již bylo uvedeno výše, pokud pro vás zaměstnavatel nemá práci, pak se jedná o překážku na jeho straně, a vy máte nárok na 100% platu až do doby, než pro vás práci mít bude, nebo než vám případně dá výpověď.
Pokud by byl váš pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo i dohodou, pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výše podpory by se pak měla odvíjet od vaší mzdy, na kterou vám bude vznikat nárok ve výpovědní době.
Pokud ale současně při ukončení zaměstnání dostanete odstupné (na které máte zákonný nárok), tak vám bude podpora v nezaměstnanosti vyplácena později.
Po ukončení zaměstnání byste měla jít do 3 pracovních dní na Úřad práce (minimálně s ohledem na zdravotní pojištění, můžete to mít i vliv na výpočet podpory).
Za první 3 měsíce na Úřadu práce (doba, za kterou máte nárok na odstupné), ale nedostáváte podporu. Ta vám začne být vyplácena až od 4 měsíce (resp. reálně ji dostanete až pátý měsíce – vyplácí se až zpětně). A máte na ni nárok minimálně 5 měsíců (záleží i na věku).
Zařazeno v: Jak se vypočítá podpora po rodičovské?, Kdy končí rodičovská dovolená?, Kolik je podpora po skončení rodičovské 2023?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Návrat do zaměstnání po skončení rodičovské, Podpora v nezaměstnanosti hned po rodičovské, Povinnost zaměstnat ženu po rodičovské, Výpověď po skončení rodičovské, Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Zaměstnání po skončení rodičovské dovolené
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?
-Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem
Zobrazit odpověďPřerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské
-Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]
Zobrazit odpověďNemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou
-Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji
Zobrazit odpověďHPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost
-Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka 20 000 Kč pro OSVČ bez daňového přiznání. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka 60 000 Kč na cokoliv pro podnikatele a živnostníky. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
28.11.2023
Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok? -
19.11.2023
Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené? -
17.11.2023
Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské -
15.11.2023
Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky -
11.11.2023
Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby -
9.11.2023
Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti? -
9.11.2023
Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší -
8.11.2023
Nemocenská a ukončení pracovního poměru – na co mám nárok? -
8.11.2023
Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu? -
6.11.2023
Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou
Poradna 2024
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Výpočet zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2023
- Kalkulačka insolvence: Výpočet splátek při oddlužení v roce 2023
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet