Nástup do práce po rodičovské dovolené
Dobrý den, potřebovala bych poradit, na pracovním Úřadě mi nejsou schopni dát odpověď.
Situace je taková:
V lednu 2022 mi končí rodičovská dovolená a měla bych nastoupit do práce (dceři budou 3 roky a bohužel nemáme školku, ani případné babičky na hlídání, tak nebudu schopná nastoupit a nemyslím si, že ani do budoucna, bych mohla dál pokračovat v práci, kde jsem pracovala 12 let, jelikož pracovní doba 8:30 -17:00 hod po – pá s malým dítětem, by byla vhodná).
A co dál:
– Požádat zaměstnavatele o neplacené volno do doby cca září než dcera nastoupí do školky a být úplně bez prostředků a poté nejspíše dát výpověď
– Dočerpat dovolenou, kterou jsem při přechodu z mateřské na rodičovskou nedočerpala a poté dát výpověď z vážného důvodu (a to nevím, zda bych měla nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti můj průměrný plat čistý byl 21000 nebo jen na tu zkrácenou po rodičovské dovolené. když jsem neodpracovala těch 12 měsíců. Na to mi nebyli schopni odpovědět, pokud neuvidí můj list důchodového pojištění).
Myslíte si, že mi můžete zodpovědět můj dotaz, byla bych vám vděčná.
A dal ještě, jestli mám nárok na zvýšený přídavek na dítě, pokud manžel pracuje a bych byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání.
Děkuji moc.
Dobrý den,
Máte určitě několik různých možností, žádná z nich ale asi není zcela ideální.
1) Můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Zaměstnavatel by vám měl v tomto ohledu vyjít vstříc, pokud mu to umožňují provozní podmínky. Jak ale sama píšete, neřešilo by to, že byste byla bez příjmu.
Během neplaceného volna (v době péče o dítě do 4 roků), za vás stát dál platí zdravotní pojištění. Po vyčerpání rodičovského příspěvku, již ale není nárok na žádné „speciální“ sociální dávky (pouze na běžné sociální dávky – v závislosti na příjmech dalších osob ve společné domácnosti).
Řešením by mohla být nějaká práce na DPČ či na zkrácený úvazek, který byste mohla mít i během neplaceného volna.
2) Můžete zaměstnavatele požádat o zkrácený úvazek či jiné rozložení pracovních směn. Dle zákoníku práce, by vám měl zaměstnavatel vyhovět (opět, pokud mu v tom nebrání nějaké vážné důvody) – viz paragraf 241, zákoník práce:
§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
3) Po skončení rodičovské můžete ukončit pracovní poměr - pokud byste nejprve čerpala dovolenou, a následně dávala výpověď, pak je nutné počítat i s výpovědní dobou, což jsou minimálně 2 měsíce, po které byste měla chodit do zaměstnání (pokud se nedohodnete jinak).
Alternativně je možné pracovní poměr ukončit i dohodou, kde by měl být opět uveden nějaký vážný důvod (péče o dítě).
Co se týká podpory v nezaměstnanosti, tak tam je to tak, že pokud po rodičovské vůbec nepracujete, a jako vaše poslední „zaměstnání“ se bere rodičovská, pak je opravdu podpora v nezaměstnanosti nízká – viz paragraf 51, zákon o zaměstnanosti:
§ 51
(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže
a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,
Pokud byste ale po skončení rodičovské dovolené, čerpala ještě řádnou dovolenou, nebo následně i pracovala během výpovědní doby, pak by se na vás toto ustanovení vztahovat nemělo.
Je ale nutné jít na Úřad práce nejpozději do 3 dnů od skončení zaměstnání, jinak by to mohlo být bráno tak, že po skončení zaměstnání, jste se vrátila k péči o dítě, a opět by byl nárok jen na nízkou podporu v nezaměstnanosti.
4) Na zvýšení přídavek na dítě, je nárok, pokud alespoň jeden z rodičů, má příjem ze zaměstnání, z podpory v nezaměstnanosti, z nemocenské, mateřské, rodičovské, atd., ve výši alespoň životního minima jednotlivce. Tj. pro zvýšený příspěvek na dítě stačí, že pracuje manžel. Nebo i to, že případně budete mít podporu v nezaměstnanosti (pokud bude vyšší než životní minimum jednotlivce).
Zařazeno v: Jak se vypočítá podpora po rodičovské?, Kdo má nárok na neplacené volno, Mateřská a neplacené volno, Musí mi dát zaměstnavatel neplacené volno?, Musí mi zaměstnavatel držet místo po rodičovské, Nárok na dovolenou po neplaceném volnu, Neplacené volno v zaměstnání, Podpora v nezaměstnanosti hned po rodičovské, Povinnost zaměstnat ženu po rodičovské, Výpočet dovolené po rodičovské, Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Zdravotní pojištění po rodičovské 2022
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP
-Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]
Zobrazit odpověďNárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?
-Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]
Zobrazit odpověďNárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr
-Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji
Zobrazit odpověďCo dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?
-Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Hotovostní půjčky do 20 000 Kč – peníze ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Jak rychle sehnat peníze? Férová půjčka ještě dnes!. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
3.7.2022
Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění? -
1.7.2022
Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek -
29.6.2022
Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného -
29.6.2022
Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP -
28.6.2022
Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce -
27.6.2022
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné? -
25.6.2022
Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky -
21.6.2022
Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr -
20.6.2022
Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok? -
17.6.2022
Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet