Nástup do zaměstnání po skončení mateřské dovolené

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda se musím po třech letech na MD vrátit zpět do zaměstnání, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou?

Může mi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, pokud nejpozději do tří let znovu nenastoupím?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kristýna H., 27.10.2021 10:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.11.2021 18:47 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská dovolená, trvá pouze 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat). Po skončení mateřské dovolené, následuje rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte (můžete si v zaměstnání domluvit i kratší dobu).

Domnívám se tedy, že ve vašem případě se nejedná o mateřskou dovolenou, ale o rodičovskou dovolenou. Ta končí v den 3 narozenin dítěte, a následující den, byste měla nastoupit zpět do zaměstnání, nebo se se svým zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení.

Můžete se v zaměstnání domluvit, na ukončení pracovního poměru dohodou. To je možné kdykoliv – i v průběhu rodičovské dovolené.

Pracovní poměr, pak může být ukončen dohodou k datu, na kterém se dohodnete. Například tak, že by vám pracovní poměr skončil současně s koncem rodičovské dovolené, nebo i dříve

Nebo, pokud by zaměstnavatel nebyl přístupný ukončení pracovního poměru dohodou, můžete podat výpověď.

Výpověď je nutné zaměstnavateli doručit písemně (doporučeně poštou, prostřednictvím datové schránky, apod.). Ústní výpověď (osobně/po telefonu), není právně závazná.

V případě výpovědi, je zde výpovědní doba 2 měsíce. Pokud byste výpověď podala hned zítra (2. 11. 2021), pak by výpovědní doba začala běžet až od začátku prosince. A pracovní poměr by skončil až k 31. 1. 2022.

Vy, můžete dát zaměstnavateli výpověď i během rodičovské dovolené. Zaměstnavatel tak učinit nemůže, ten vám během rodičovské dovolené dát výpověď nesmí (kromě velmi specifických výjimek).

Pokud byste nedala výpověď, a ani se nedomluvila na jiném řešení, pak jste dále zaměstnancem, a po skončení rodičovské dovolené, byste měla pokračovat ve výkonu práce, podle požadavků zaměstnavatele (a toho, co máte dohodnuto v pracovní smlouvě).

Pokud byste pak po skončení rodičovské dovolené nenastoupila do zaměstnání, pak se může jednat o neomluvenou absenci (pokud byste nebyla v pracovní neschopnosti, nedomluvila si neplacené volno, apod.), se vším co z toho vyplývá.

Ano, na základě neomluvených absencí, vám následně může dát zaměstnavatel výpověď. Má ale také možnost, po vás vymáhat náhradu škody (pokud by mu nějaká vašimi absencemi vznikla, pokud by to byl schopný prokázat).

Pokud byste dostala výpověď na základě neomluvených absencí, tak to může mít i negativní vliv na případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Myslím, že je rozumnější se v zaměstnání domluvit, na ukončení pracovního poměru dohodou. Nebo s dostatečným předstihem dát výpověď.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď