Nástup do zaměstnání po skončení mateřské dovolené

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda se musím po třech letech na MD vrátit zpět do zaměstnání, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou?

Může mi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, pokud nejpozději do tří let znovu nenastoupím?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kristýna H., 27.10.2021 10:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.11.2021 18:47 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská dovolená, trvá pouze 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat). Po skončení mateřské dovolené, následuje rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte (můžete si v zaměstnání domluvit i kratší dobu).

Domnívám se tedy, že ve vašem případě se nejedná o mateřskou dovolenou, ale o rodičovskou dovolenou. Ta končí v den 3 narozenin dítěte, a následující den, byste měla nastoupit zpět do zaměstnání, nebo se se svým zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení.

Můžete se v zaměstnání domluvit, na ukončení pracovního poměru dohodou. To je možné kdykoliv – i v průběhu rodičovské dovolené.

Pracovní poměr, pak může být ukončen dohodou k datu, na kterém se dohodnete. Například tak, že by vám pracovní poměr skončil současně s koncem rodičovské dovolené, nebo i dříve

Nebo, pokud by zaměstnavatel nebyl přístupný ukončení pracovního poměru dohodou, můžete podat výpověď.

Výpověď je nutné zaměstnavateli doručit písemně (doporučeně poštou, prostřednictvím datové schránky, apod.). Ústní výpověď (osobně/po telefonu), není právně závazná.

V případě výpovědi, je zde výpovědní doba 2 měsíce. Pokud byste výpověď podala hned zítra (2. 11. 2021), pak by výpovědní doba začala běžet až od začátku prosince. A pracovní poměr by skončil až k 31. 1. 2022.

Vy, můžete dát zaměstnavateli výpověď i během rodičovské dovolené. Zaměstnavatel tak učinit nemůže, ten vám během rodičovské dovolené dát výpověď nesmí (kromě velmi specifických výjimek).

Pokud byste nedala výpověď, a ani se nedomluvila na jiném řešení, pak jste dále zaměstnancem, a po skončení rodičovské dovolené, byste měla pokračovat ve výkonu práce, podle požadavků zaměstnavatele (a toho, co máte dohodnuto v pracovní smlouvě).

Pokud byste pak po skončení rodičovské dovolené nenastoupila do zaměstnání, pak se může jednat o neomluvenou absenci (pokud byste nebyla v pracovní neschopnosti, nedomluvila si neplacené volno, apod.), se vším co z toho vyplývá.

Ano, na základě neomluvených absencí, vám následně může dát zaměstnavatel výpověď. Má ale také možnost, po vás vymáhat náhradu škody (pokud by mu nějaká vašimi absencemi vznikla, pokud by to byl schopný prokázat).

Pokud byste dostala výpověď na základě neomluvených absencí, tak to může mít i negativní vliv na případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Myslím, že je rozumnější se v zaměstnání domluvit, na ukončení pracovního poměru dohodou. Nebo s dostatečným předstihem dát výpověď.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď