Nástup do zaměstnání po skončení mateřské dovolené

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda se musím po třech letech na MD vrátit zpět do zaměstnání, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou?

Může mi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, pokud nejpozději do tří let znovu nenastoupím?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kristýna H., 27.10.2021 10:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.11.2021 18:47 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská dovolená, trvá pouze 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat). Po skončení mateřské dovolené, následuje rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte (můžete si v zaměstnání domluvit i kratší dobu).

Domnívám se tedy, že ve vašem případě se nejedná o mateřskou dovolenou, ale o rodičovskou dovolenou. Ta končí v den 3 narozenin dítěte, a následující den, byste měla nastoupit zpět do zaměstnání, nebo se se svým zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení.

Můžete se v zaměstnání domluvit, na ukončení pracovního poměru dohodou. To je možné kdykoliv – i v průběhu rodičovské dovolené.

Pracovní poměr, pak může být ukončen dohodou k datu, na kterém se dohodnete. Například tak, že by vám pracovní poměr skončil současně s koncem rodičovské dovolené, nebo i dříve

Nebo, pokud by zaměstnavatel nebyl přístupný ukončení pracovního poměru dohodou, můžete podat výpověď.

Výpověď je nutné zaměstnavateli doručit písemně (doporučeně poštou, prostřednictvím datové schránky, apod.). Ústní výpověď (osobně/po telefonu), není právně závazná.

V případě výpovědi, je zde výpovědní doba 2 měsíce. Pokud byste výpověď podala hned zítra (2. 11. 2021), pak by výpovědní doba začala běžet až od začátku prosince. A pracovní poměr by skončil až k 31. 1. 2022.

Vy, můžete dát zaměstnavateli výpověď i během rodičovské dovolené. Zaměstnavatel tak učinit nemůže, ten vám během rodičovské dovolené dát výpověď nesmí (kromě velmi specifických výjimek).

Pokud byste nedala výpověď, a ani se nedomluvila na jiném řešení, pak jste dále zaměstnancem, a po skončení rodičovské dovolené, byste měla pokračovat ve výkonu práce, podle požadavků zaměstnavatele (a toho, co máte dohodnuto v pracovní smlouvě).

Pokud byste pak po skončení rodičovské dovolené nenastoupila do zaměstnání, pak se může jednat o neomluvenou absenci (pokud byste nebyla v pracovní neschopnosti, nedomluvila si neplacené volno, apod.), se vším co z toho vyplývá.

Ano, na základě neomluvených absencí, vám následně může dát zaměstnavatel výpověď. Má ale také možnost, po vás vymáhat náhradu škody (pokud by mu nějaká vašimi absencemi vznikla, pokud by to byl schopný prokázat).

Pokud byste dostala výpověď na základě neomluvených absencí, tak to může mít i negativní vliv na případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Myslím, že je rozumnější se v zaměstnání domluvit, na ukončení pracovního poměru dohodou. Nebo s dostatečným předstihem dát výpověď.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď