Nástup na Úřad práce po rodičovském příspěvku

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s nástupem na Úřad práce, po rodičovském příspěvku.

Loni v březnu byly dcerce 3 roky. Z důvodu nepřijetí do mateřské školy jsem musela dát v práci výpověď. Prodloužila jsem si příspěvek do 4 let dítěte.

Jakou výši podpory budu pobírat a jaké potřebné dokumenty musím přinést na úřad práce? Případně jaké jsou podmínky, kdybych se chtěla nechat zaregistrovat jako žena v domácnosti.

Nebo jsou nějaké jiné možnosti jak zůstat s dítětem doma třeba do 6ti let věku?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Gabriela P., 17.02.2021 15:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.02.2021 18:28 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovského příspěvku, byste měla jít na Úřad práce, ideálně do 3 dnů. S ukončením rodičovského příspěvku, za vás stát přestává platit zdravotní pojištění. Pokud byste nebyla vedená v evidenci Úřadu práce, tak byste si musela začít platit zdravotní pojištění sama (v roce 2021 je to 2052 Kč měsíčně). Nebo případně být vedená jako osoba pečující o dítě do 7 roků (viz dále).

Po skončení rodičovského příspěvku máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když vaše zaměstnání skončilo už v loni. Podpora ale bude jen nízká.

Doba péče o dítě až do jeho 4 roků, se vám pro nárok na podporu v nezaměstnanosti započítává, jako náhradní doba zaměstnání. Díky tomu, se ale podpora nepočítá z vašeho příjmu v posledním zaměstnání, ale na základě průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2021 stanovena na 34 611 Kč:

  • Za první dva měsíce máte nárok na 15% = 5 192 Kč
  • Za další dva měsíce máte nárok na 12% = 4 154 Kč
  • Za poslední měsíc máte nárok na 11% = 3 808 Kč

Pro zaevidování na Úřadu práce a podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti si můžete vyplnit příslušné žádosti:

  • Žádost o zprostředkování zaměstnání (evidence uchazeče o zaměstnání) – viz zde
  • Žádost o podporu v nezaměstnanosti – viz zde

Žádosti je možné vyplnit a podat elektronicky, nebo vyplnit a podat osobně na kterékoliv pobočce Úřadu práce. Potřebujete k tomu osobní doklady (občanku). Dále doklady o posledním ukončeném zaměstnání – viz odkazy výše.

Pokud byste si nyní nehledala nové zaměstnání a nechtěla být vedená na Úřadu práce, pak máte případně možnost nahlásit své zdravotní pojišťovně, že jste osoba pečující o jedno dítě do 7 roků (nebo o dvě děti do 15 roků).

Ohlášení zpravidla stačí provést jen elektronicky, přes webové stránky (každá zdravotní pojišťovna to může mít trochu jinak). Viz například Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Za osobu pečující o dítě do 7 roků, platí zdravotní pojištění stát. Jsou s tím ale spojena určitá omezení.

Dítě nesmí chodit do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Máte omezenou možnost nějakého příjmu. Nesmíte podnikat jako OSVČ. Můžete pracovat jen na nějaké brigádě na DPP (do 10 000 Kč měsíčně) nebo na DPČ (do 3500 Kč měsíčně).

Jako osobě pečující o dítě do 7 roků, vám nevzniká nárok na nějaký příspěvek nebo něco podobného. Je to čistě o tom, že za vás stát i nadále platí zdravotní pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď