Nástup z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

V únoru 2022 mi bude končit rodičovský příspěvek na prvního syna. Ale už v lednu 2022, mám předpokládaný termín porodu druhého dítěte.

Je mi jasné, že nevyberu celou částku rodičovského příspěvku, ale chci se zeptat, zda mám ukončit pobírání RP dříve a mám nárok nastoupit znovu na mateřskou dovolenou, když jsem po celou dobu zaměstnána u jednoho zaměstnavatele.

Nebo již nemám nárok na mateřskou dovolenou, kterou bych nastoupila opět 6 týdnu před plánovaným porodem?

A kde v případě nároku mám žádat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavla D., 06.10.2021 13:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.10.2021 16:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste stále zaměstnána (tj. nyní jste pouze na rodičovské dovolené, ale váš pracovní poměr neskončil), pak máte nárok na mateřskou dovolenou, i u druhého dítěte.

K datu nástupu na mateřskou dovolenou (můžete nastoupit nejdříve 8 týdnů před termínem porodu, nejpozději pak 6 týdnů před termínem porodu), oznámíte svému zaměstnavateli, že vám končí rodičovská dovolená, a že nastupujete na mateřskou dovolenou.

Současně vám váš gynekolog, vyplní příslušnou žádost o peněžitou pomoc v mateřství (PPM), kterou předáte svému zaměstnavateli. Ten do žádosti doplní potřebné údaje a předá ji na ČSSZ.

Výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) na druhé dítě, se bude odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako tomu bylo u prvního dítěte.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19, odstavec 3:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

To, že před nástupem na druhou mateřskou, nestihnete vyčerpat celý rodičovský, vás nemusí až tak moc trápit.

Je sice pravda, že ještě celkem nedávno, byste opravdu o část nevyčerpaného rodičovského příspěvku, mohla přijít. Od července 2021, už je to ale jinak.

Poslední rodičovský příspěvek, vám bude vyplacen zřejmě v listopadu (nevím, kdy přesně máte termín porodu a tím i nástup na PPM, v měsíci, kdy již máte nárok na PPM, ztrácíte nárok na RP).

Po narození dítěte, se ale můžete obrátit na Úřad práce, a požádat si o vyplacení zbývající, nevyčerpané části rodičovského příspěvku.

Viz paragraf 30a, odstavec 1, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 30a

 (1) Rodič, kterému zanikl nárok na rodičovský příspěvek z důvodu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině, nebo z důvodu vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství na další nejmladší dítě v rodině, má nárok na jednorázovou výplatu částky, která nebyla vyčerpána z celkové částky rodičovského příspěvku na dítě, které přestalo být nejmladším dítětem v rodině. Podmínkou je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ nebo že je některý z rodičů k tomuto datu osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou. Jednorázová výplata částky se rodiči vyplatí po narození dítěte, které se stalo nejmladším dítětem v rodině, a to v kalendářním měsíci, který následuje po kalendářním měsíci, v kterém rodič ohledně narození nejmladšího dítěte v rodině splnil ohlašovací povinnost podle § 61 odst. 1.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď