Nemám zájem o zprostředkování práce – budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den,

mohli byste mi prosím poradit – brzy se budu hlásit na ÚP (skončení pracovního poměru dohodou) a nemám zájem o to, aby mi ÚP v době vyplácení dávek sháněl novou práci.

Mám totiž v plánu vyrábět místo toho šperky (abych mohla zkusit případně poté podnikat či podobně…). A navíc mám našetřeno k tomu, abych těch 5 měsíců vyžila s podporou od ÚP.

Mohu na ÚP požádat o to, aby mi z těchto důvodu (a přímo je zmínit) nesháněli práci? Nemůže to být třeba důvod k tomu, aby mi nevypláceli dávky? Či mohu prosím Vás nějak toto nucené shánění práce od ÚP obejít?

Mockrát Vám děkuji předem za radu!

Dotaz poslal/a: Iva Š., 07.02.2021 18:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2021 18:57 napsal/a:

Dobrý den,

Hlavním účelem Úřadu práce, je zprostředkování nového zaměstnání. Rozhodně to tedy není tak, že účelem Úřadu práce, by bylo jenom poskytování podpory v nezaměstnanosti. Primárně si na Úřadu práce žádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Až sekundárně žádáte o podporu v nezaměstnanosti.

Není tedy možné nebýt uchazečem o zaměstnání, a současně mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Žádost o podporu v nezaměstnanosti, je možné podat jenom společně s žádostí, o zařazení mezi uchazeče o zaměstnání.

Takže říkat na Úřadu práce, že nemáte zájem na tom, aby vám „sháněl“ nějakou práci, není příliš diplomatické. Ve výsledku by to mohlo vést k nezařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.

Jako uchazeč o zaměstnání pak máte řadu povinností. Musíte chodit na pravidelné schůzky, musíte si aktivně hledat nové zaměstnání apod. Pokud byste tyto povinnosti neplnila, tak to může být důvodem k vyřazení z Úřadu práce (a ukončení výplaty podpory).

Tj. pokud chcete, aby vám Úřad práce vyplácel podporu v nezaměstnanosti, tak musíte minimálně „předstírat“, že máte zájem o zaměstnání, a že si nějakou novou práci hledáte. Resp. musíte plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání. Viz například zde.

Určitě to nefunguje tak, že by vám Úřad práce hned první den nabízel nějaké zaměstnání, kam byste musela „nuceně“ nastoupit. Úřad vám zpravidla nechá nějakou dobu hledat zaměstnání samotnou. Případně maximálně bude chtít doložit, že jste byla někde na pohovoru, atp.

Rozhodně ale není dobrý nápad přijít na Úřad práce s tím, že o žádnou práci nestojíte.

Pozor také na to, že pokud byste zahájila podnikání, tak to musíte do 8 dní nahlásit na Úřad práce, a automaticky vás tím vyřadí z evidence (a přijdete případně i o podporu v nezaměstnanosti). Pokud tedy plánujete zahájení podnikání, tak to můžete udělat až po skončení podpory v nezaměstnanosti (abyste o ni nepřišla).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď