Nemám zájem o zprostředkování práce – budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den,

mohli byste mi prosím poradit – brzy se budu hlásit na ÚP (skončení pracovního poměru dohodou) a nemám zájem o to, aby mi ÚP v době vyplácení dávek sháněl novou práci.

Mám totiž v plánu vyrábět místo toho šperky (abych mohla zkusit případně poté podnikat či podobně…). A navíc mám našetřeno k tomu, abych těch 5 měsíců vyžila s podporou od ÚP.

Mohu na ÚP požádat o to, aby mi z těchto důvodu (a přímo je zmínit) nesháněli práci? Nemůže to být třeba důvod k tomu, aby mi nevypláceli dávky? Či mohu prosím Vás nějak toto nucené shánění práce od ÚP obejít?

Mockrát Vám děkuji předem za radu!

Dotaz poslal/a: Iva Š., 07.02.2021 18:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2021 18:57 napsal/a:

Dobrý den,

Hlavním účelem Úřadu práce, je zprostředkování nového zaměstnání. Rozhodně to tedy není tak, že účelem Úřadu práce, by bylo jenom poskytování podpory v nezaměstnanosti. Primárně si na Úřadu práce žádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Až sekundárně žádáte o podporu v nezaměstnanosti.

Není tedy možné nebýt uchazečem o zaměstnání, a současně mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Žádost o podporu v nezaměstnanosti, je možné podat jenom společně s žádostí, o zařazení mezi uchazeče o zaměstnání.

Takže říkat na Úřadu práce, že nemáte zájem na tom, aby vám „sháněl“ nějakou práci, není příliš diplomatické. Ve výsledku by to mohlo vést k nezařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.

Jako uchazeč o zaměstnání pak máte řadu povinností. Musíte chodit na pravidelné schůzky, musíte si aktivně hledat nové zaměstnání apod. Pokud byste tyto povinnosti neplnila, tak to může být důvodem k vyřazení z Úřadu práce (a ukončení výplaty podpory).

Tj. pokud chcete, aby vám Úřad práce vyplácel podporu v nezaměstnanosti, tak musíte minimálně „předstírat“, že máte zájem o zaměstnání, a že si nějakou novou práci hledáte. Resp. musíte plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání. Viz například zde.

Určitě to nefunguje tak, že by vám Úřad práce hned první den nabízel nějaké zaměstnání, kam byste musela „nuceně“ nastoupit. Úřad vám zpravidla nechá nějakou dobu hledat zaměstnání samotnou. Případně maximálně bude chtít doložit, že jste byla někde na pohovoru, atp.

Rozhodně ale není dobrý nápad přijít na Úřad práce s tím, že o žádnou práci nestojíte.

Pozor také na to, že pokud byste zahájila podnikání, tak to musíte do 8 dní nahlásit na Úřad práce, a automaticky vás tím vyřadí z evidence (a přijdete případně i o podporu v nezaměstnanosti). Pokud tedy plánujete zahájení podnikání, tak to můžete udělat až po skončení podpory v nezaměstnanosti (abyste o ni nepřišla).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď