Nemocenská a konec pracovní smlouvy

Dobrý den, 31. 5. 2021 mi skončila pracovní smlouva. Byl jsem ale touto dobou už 2 měsíce na nemocenské, kterou mi lékař ukončil ve středu 9. 6. 2021.

Následující den, jsem byl u bývalého zaměstnavatele pro papíry o ukončení zaměstnání, na úřad práce jsem šel v pondělí 14. 6. 2021

Nedávno jsem dostal rozhodnutí o přiznání podpory od 14. 6., co tedy ty dny 10.-13.6.? Musím si někde zaplatit pojištění za tyto dny?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petr K., 25.06.2021 08:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.06.2021 10:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se na Úřad práce, dostavíte do 3 pracovních dní, od ukončení zaměstnání, nebo od skončení neschopenky (na které jste byl i po ukončení zaměstnání), tak vás Úřad práce zaeviduje k datu, ukončení zaměstnání/neschopenky.

Pokud ale na Úřad práce přijdete později, tak vás zaevidují až k datu, kdy jste na Úřad práce přišel.

Co se týká zdravotního pojištění, tak to za vás za první část měsíce platil stát (za osoby v pracovní neschopnosti, po skončeném zaměstnání, platí ZP stát).

Od data, od kterého jste veden v evidenci uchazečů o zaměstnání (a od kdy vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti), za vás ZP opět platí stát.

Sám byste si musel zdravotní pojištění zaplatit pouze v případě, že by za vás nikdo neplatil zdravotní pojištění, po celý kalendářní měsíc. Tím, že většinu měsíce spadáte do kategorie státních pojištěnců, tak se vás to netýká.

Viz. zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997, paragraf  7 a 5:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

e) uchazeče o zaměstnání včetně uchazečů o zaměstnání, kteří přijali krátkodobé zaměstnání;

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;

§ 5

Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď