Nemocenská a mateřská po neplaceném volnu
Dobrý den, prosím o info.
Jsem na neplaceném volnu, které končí ve chvíli, kdy syn dovrší čtyř let. Tak je to se zaměstnavatelem domluveno, předtím byl HPP na dobu neurčitou.
Pokud například tři měsíce před skončením neplaceného volna otěhotněním a je předpoklad rizikového těhotenství a tedy „nemocenské“, chápu správně, že ukončením neplaceného volna mohu na nemocenskou nastoupit, a jsem dále vedena jako zaměstnanec a mám právo čerpat PPM?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
V průběhu neplaceného volna, vám nárok na nemocenskou nevzniká. Je to tak stanoveno přímo v příslušném zákonu – viz paragraf 28, odstavec 5, zákon číslo 187/2006 Sb.:
(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).
Pokud ale ukončíte neplacené volno, tak jste pak opět zase běžný zaměstnanec se vším, co k tomu náleží.
Tj. ve chvíli kdy budete těhotná (pokud by byla potřeba jít na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství), tak se se zaměstnavatelem domluvíte na ukončení neplaceného volna, a současně si necháte vystavit neschopenku.
A máte ihned nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele, tak následně i na nemocenské dávky.
Vzhledem k předchozímu neplacenému volnu (a předcházející rodičovské dovolené), se jak náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i nemocenské dávky (od 15 dne), nebudou dát spočítat z vašeho aktuálního příjmu (žádný příjem ze zaměstnání nyní není).
V případě náhrady mzdy, se nemocenská počítá na základě průměrného výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí. Pokud v tomto období nemáte odpracováno alespoň 21 dní, pak se namísto průměrného výdělku použije pravděpodobný. Viz paragraf 355, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):
§ 355
(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
U nemocenských dávek od 15 dne, to bude podobné. Tam se běžně vychází z vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců. Vzhledem k tomu, že jste v tomto období nepracovala (mateřská či rodičovská dovolená nebo i neplacené volno spadá do vyloučené doby), tak se zde bude postupovat dále do minulosti – vycházelo by se z příjmů, před první mateřskou – viz odstavec 6, paragraf 18, zákon o nemocenském pojištění:
(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM), byste u druhého dítěte velmi pravděpodobně měla mít nárok. Tím, že jste stále zaměstnaná (pracovní poměr na dobu neurčitou) a tím, že vás následně během neschopenky zaměstnavatel ani nemůže propustit (kromě specifických výjimek), byste měla splňovat všechny podmínky pro nárok na PPM.
Pokud by se vám druhé dítě mělo narodit do 4 roků toho prvního (resp. nástup na PPM by spadal do 4 roků věku prvního dítěte), tak se při výpočtu PPM, postupuje podle odstavce 3, paragraf 19, zákona o nemocenském pojištění:
(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.
Zařazeno v: Dočasná pracovní neschopnost po rodičovské, Kdo má nárok na neplacené volno, Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?, Mateřská a neplacené volno, Mateřská hned po rodičovské, Musí mi dát zaměstnavatel neplacené volno?, Nárok na nemocenskou během neplaceného volna?, Nárok na neplacené volno po skončení rodičovské, Nemocenská na rizikovém těhotenství, Neplacené volno v zaměstnání, Rizikové těhotenství - z čeho se počítá mateřská?
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?
-Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji
Zobrazit odpověďMá manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?
-Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem
Zobrazit odpověďPřerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské
-Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]
Zobrazit odpověďNemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou
-Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Opravdu půjčím peníze ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
3.12.2023
Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání? -
3.12.2023
Nemocenská po skončení PP – jsem přihlášená na ÚP -
28.11.2023
Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok? -
19.11.2023
Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené? -
17.11.2023
Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské -
15.11.2023
Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky -
11.11.2023
Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby -
9.11.2023
Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti? -
9.11.2023
Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší -
8.11.2023
Nemocenská a ukončení pracovního poměru – na co mám nárok?
Poradna 2024
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet