Nemocenská po skončení pracovního poměru dohodou
U zaměstnavatele jsem ukončil pracovní poměr dohodou, ke dni 31.12 2020. V ten den jsem byl hospitalizován na očním oddělení, tudíž mám vystavenou neschopenku.
Můj dotaz zní, jestli mám nárok na výplatu nemocenské od zaměstnavatele či nikoliv.
Zřejmě budu muset uhradit za nemocenské pojištění, než se budu moci přihlásit na úřad práce.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem pěkného dne
Dobrý den,
Pokud byl váš pracovní poměr ukončen dohodou, pak tento pracovní poměr skončil, bez ohledu na to, že jste poslední den pracovního poměru, zahájil pracovní neschopnost.
Je-li pracovní poměr ukončen dohodou ke konkrétnímu datu, pak končí tak, jak jste se dohodli. Aby neskončil, museli byste se zaměstnavatelem dohodnout jinak. To, že před skončením pracovního poměru začne pracovní neschopnost, nemá na jeho skončení žádný vliv.
Podobné je to i u ukončení pracovního poměru na dobu určitou. Ten by také skončil, ke konkrétnímu datu, bez ohledu na neschopenku.
Jiné by to mohlo být jen v případě, že by se jednalo o výpověď a před skončením zaměstnání, byste byl ve výpovědní době. Pak je možnost, že se výpovědní doba, na dobu trvání pracovní neschopnosti zastaví, a pokračuje až po ukončení neschopenky. To ale není váš případ.
Vzhledem k tomu, že jste od 1. 1. 2021 nezaměstnaný, tak vám nevzniká nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (resp. máte nárok, případně jen na náhradu mzdy za 31. 12. 2020, pokud vám na ten den připadala pracovní směna, za další dny už ne).
Budete mít ale nárok na nemocenské dávky, od 15 dne pracovní neschopnosti. Pokud tedy budete na neschopence déle než 14 dní, tak vám budou vypláceny standardní nemocenské dávky.
Moc nerozumím tomu „Zřejmě budu muset uhradit za nemocenské pojištění“.
Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel. Vy, jako zaměstnanec ho nikdy neplatíte. Ani jako nezaměstnaný apod. Jediný, kdo si případně platí nemocenské pojištění sám, je OSVČ. Ale to je něco jiného.
Pokud tím máte na mysli zdravotní pojištění, tak to za vás nyní platí stát. Pokud jste v pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru, a bude vám vznikat nárok na nemocenské dávky, pak spadáte do kategorie pojištěnců, za které odvádí zdravotní pojištění stát.
Zdravotní pojištění byste si platil sám, jen pokud byste nebyl celý kalendářní měsíc ani zaměstnaný, ani vedený na Úřadu práce a ani na neschopence.
Pokud jste alespoň část měsíce neschopence s nárokem na nemocenskou, nebo pokud byste pak byl část měsíce vedený jako nezaměstnaný na Úřadu práce, pak za vás zdravotní pojištění zaplatí stát.
Co se týká Úřadu práce, tak tam byste měl zajít po skončení neschopenky. Během pracovní neschopnosti, vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Až vám skončí neschopenka, tak si zajděte na ÚP. Pokud splňujete příslušné podmínky, tak vám pak bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Zařazeno v: Je možné obnovení ukončené neschopenky?, Kolik je podpora po skončení nemocenské?, Náhrada mzdy u pracovního úrazu, Náhrada mzdy za prvních 14 dní, Náhrada mzdy za prvních 14 dní po skončení zaměstnání, Nárok na podporu po ukončení na dohodu, Nemocenská po skončení zaměstnání, Nemocenské dávky během pracovní neschopnosti, Ukončení pracovního poměru na dobu určitou, Výpočet nemocenské po skončení zaměstnání
Další dotazy ze sekce Nemocenská:
Výpočet nemocenské v novém zaměstnání – z čeho se počítá?
-Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu nemocenské: Od ledna jsem nastoupila do nového zaměstnání. Před tím jsem byla na rodičovské. Moje zaměstnání hned po rodičovské skončilo. Nechtěla jsem se tam vracet, takže jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru ke konci rodičovské. A já následně nastoupila do nové práce. V novém zaměstnání mě ale trápí […]
Zobrazit odpověďJe lepší podpora od Úřadu práce nebo neschopenka
-Dobrý den, měla bych dotaz: Bude mi teď v únoru 2021, končit mateřská dovolená, kterou jsem měla na 3 roky. A zjistila jsem, že jsem otěhotněla. Tak se chci zeptat, jestli je lepší jít na neschopenku (marodit) anebo se nahlásit na Úřad práce a brát podporu? A kdybych byla na ÚP, jestli pak po další mateřské […]
Zobrazit odpověďUkončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti
-Dobrý den, 25. srpna 2020 jsem nastoupila na pracovní neschopnost kvůli těhotenství, na mateřskou nastupuji 4. února 2021, ale dne 30. listopadu 2020 mi skončila smlouva na dobu určitou. Stále mi trvá pracovní neschopnost, mám i přesto nárok na vyplacení nemocenské nebo mi dnem ukončení pracovní smlouvy skončil i nárok na vyplácení nemocenské?
Zobrazit odpověďUkončení pracovního poměru a následná nemocenská (rizikové těhotenství)
-Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru na dobu určitou v těhotenství. Smlouva na dobu určitou mi končí 31. 1. 2021. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a má lékařka mi chce vypsat nemocenskou. Nevím, zda si ji nechat napsat ještě před skončením pracovního poměru nebo první den nezaměstnanosti. Musím se hlásit na pracovní úřad, […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Smart půjčka – půjčka až 70000 Kč i pro důchodce (starobní, invalidní). Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka pro matky na mateřské dovolené – až 70000 Kč v hotovosti. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
17.1.2021
Nárok na rodičovský příspěvek zpět po nástupu do zaměstnání -
17.1.2021
Nárok na porodné u nezletilé matky -
17.1.2021
Podpora po skončení zaměstnání ve zkušební době -
16.1.2021
Těhotenství a dohoda o rozvázání pracovního poměru -
16.1.2021
Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení zaměstnání ve zkušební době -
16.1.2021
Konec rodičovské dovolené a možnost výpovědi ze zaměstnání -
15.1.2021
Výpočet nemocenské v novém zaměstnání – z čeho se počítá? -
15.1.2021
Daňová vratka – vrácení daňového bonusu za dítě? -
14.1.2021
Neplacené volno a rizikové těhotenství, nemocenská a rodičovský příspěvek -
14.1.2021
Vrácení daňového bonusu na dítě a nárok na přídavky na dítě
Online kalkulačky
- Kalkulačka mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka ošetřovné 2021
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka přídavky na dítě 2021
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2021
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Kalkulačka výpočet životní minimum 2021
- Kalkulačka porodné 2021
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2021
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2021
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2021
Užitečné informace
Potřebujete peníze?
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Podnikatelská půjčka bez daňového přiznání a bez zástavy
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet
- Nejvýhodnější bankovní půjčka do 200000 Kč