Nepřišly mi peníze za neschopenku – kam se obrátit?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 21. 9. 2021 jsem ukončila neschopenku.

Do dnešního dne mi nepřišly peníze za neschopenku, kam se mám obrátit, nebo mám ještě čekat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavla, 29.10.2021 14:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:45 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, dostáváte nejprve náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní neschopenky) a následně nemocenské dávky od státu (od 15 dne na neschopence).

Náhrada mzdy od zaměstnavatele, za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, by vám měla být vyplacena zaměstnavatelem, v běžný výplatní termín, společně se zbylou částí mzdy.

Pozor na to, že na náhradu mzdy od zaměstnavatele není nárok, pokud jste v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání.

Pokud onemocníte až po skončení pracovního poměru (do 7 kalendářních dní), pak sice může být nárok na nemocenské dávky (od 15 dne), ale na náhradu mzdy už není nárok.

Na nemocenské dávky vzniká nárok, při delší pracovní neschopnosti, od 15 dne. Nemocenské dávky, se vyplácí i po skončení zaměstnání (pokud je neschopenka zahájena ještě v průběhu zaměstnání, nebo do 7 dnů od skončení zaměstnání).

Nemocenské dávky se vyplácí zpětně, do 30 dnů od předání příslušných podkladů, nezbytných pro výplatu dávky.

V případě, že vám nebyly nemocenské dávky doposud vyplaceny, můžete se obrátit přímo na call centrum ČSSZ, na bezplatnou telefonní linku 800 050 248. Tam by vám měli být schopni říci, jestli došlo k nějakému problému/zpoždění (například z toho důvodu, že chybí nějaké podklady apod.).

Nebo můžete vyplnit formulář „Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění po více než 30 dnech od uplatnění žádosti“, který najdete zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení PP – jsem přihlášená na ÚP

-

Dobrý den, dne 30. 11. 2023 ukončím PP – výpověď jsem podávala já. Od 1. 12. 2023 jsem přihlášená na ÚP k podání žádosti o zařazení do registru nezaměstnaných a zprostředkování zaměstnání. Na 5. 12. 2023 mi přišlo pozvání k operačnímu zákroku. Bude se mi vystavovat neschopenka – zaměstnavatele uvedu ÚP? Kam budu neschopnost a […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď