Nepřišly mi peníze za neschopenku – kam se obrátit?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 21. 9. 2021 jsem ukončila neschopenku.

Do dnešního dne mi nepřišly peníze za neschopenku, kam se mám obrátit, nebo mám ještě čekat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavla, 29.10.2021 14:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:45 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, dostáváte nejprve náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní neschopenky) a následně nemocenské dávky od státu (od 15 dne na neschopence).

Náhrada mzdy od zaměstnavatele, za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, by vám měla být vyplacena zaměstnavatelem, v běžný výplatní termín, společně se zbylou částí mzdy.

Pozor na to, že na náhradu mzdy od zaměstnavatele není nárok, pokud jste v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání.

Pokud onemocníte až po skončení pracovního poměru (do 7 kalendářních dní), pak sice může být nárok na nemocenské dávky (od 15 dne), ale na náhradu mzdy už není nárok.

Na nemocenské dávky vzniká nárok, při delší pracovní neschopnosti, od 15 dne. Nemocenské dávky, se vyplácí i po skončení zaměstnání (pokud je neschopenka zahájena ještě v průběhu zaměstnání, nebo do 7 dnů od skončení zaměstnání).

Nemocenské dávky se vyplácí zpětně, do 30 dnů od předání příslušných podkladů, nezbytných pro výplatu dávky.

V případě, že vám nebyly nemocenské dávky doposud vyplaceny, můžete se obrátit přímo na call centrum ČSSZ, na bezplatnou telefonní linku 800 050 248. Tam by vám měli být schopni říci, jestli došlo k nějakému problému/zpoždění (například z toho důvodu, že chybí nějaké podklady apod.).

Nebo můžete vyplnit formulář „Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění po více než 30 dnech od uplatnění žádosti“, který najdete zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď