Nepřišly mi peníze za neschopenku – kam se obrátit?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 21. 9. 2021 jsem ukončila neschopenku.

Do dnešního dne mi nepřišly peníze za neschopenku, kam se mám obrátit, nebo mám ještě čekat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavla, 29.10.2021 14:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:45 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, dostáváte nejprve náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní neschopenky) a následně nemocenské dávky od státu (od 15 dne na neschopence).

Náhrada mzdy od zaměstnavatele, za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, by vám měla být vyplacena zaměstnavatelem, v běžný výplatní termín, společně se zbylou částí mzdy.

Pozor na to, že na náhradu mzdy od zaměstnavatele není nárok, pokud jste v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání.

Pokud onemocníte až po skončení pracovního poměru (do 7 kalendářních dní), pak sice může být nárok na nemocenské dávky (od 15 dne), ale na náhradu mzdy už není nárok.

Na nemocenské dávky vzniká nárok, při delší pracovní neschopnosti, od 15 dne. Nemocenské dávky, se vyplácí i po skončení zaměstnání (pokud je neschopenka zahájena ještě v průběhu zaměstnání, nebo do 7 dnů od skončení zaměstnání).

Nemocenské dávky se vyplácí zpětně, do 30 dnů od předání příslušných podkladů, nezbytných pro výplatu dávky.

V případě, že vám nebyly nemocenské dávky doposud vyplaceny, můžete se obrátit přímo na call centrum ČSSZ, na bezplatnou telefonní linku 800 050 248. Tam by vám měli být schopni říci, jestli došlo k nějakému problému/zpoždění (například z toho důvodu, že chybí nějaké podklady apod.).

Nebo můžete vyplnit formulář „Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění po více než 30 dnech od uplatnění žádosti“, který najdete zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská a podpora v nezaměstnanosti po ukončení PP

-

Dobrý den, 31. 8. 2022 jsem ukončila pracovní poměr v posledním dnu zkušební doby. 3. 9. 2022 jsem se přihlásila na úřad práce. 5. 9. 2022 jdu na operaci, která si vyžádá cca 4 měsíční práce neschopnost. Jak jsem se na těchto stránkách dočetla, začne mi „nemocenská“ ve lhůtě 7 dnů od ukončení zaměstnání. – […]

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď