Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

Dobrý den,

odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr.

V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok.

Započítává se mi tato doba do výpočtu důchodu v budoucnu?

Po ukončení neschopnosti mohu být ještě 8 měsíců na ÚP, než najdu práci, i tato doba se započítává při výpočtu důchodu??

Nebo jak to je, měla jsem celkem slušný platový průměr, je mi 54 let a odchod do důchodu by měl být v 65 letech, tak dobře placenou práci už nenajdu, zajímá mne, jak a co se mi bude počítat na důchod, na co si dát pozor, abych si do budoucna svůj výpočet důchodu nepokazila.

Snad mi rozumíte.

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka Č., 04.06.2021 08:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.06.2021 18:35 napsal/a:

Dobrý den,

Doba v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, po kterou máte nárok na nemocenské dávky, se vám počítá, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Tj. zjednodušeně je to tak, že doba na neschopence, po ukončení pracovního poměru, se vám počítá do „odpracovaných“ roků pro nárok na důchod.

Na nemocenské dávky, můžete mít nárok, až po dobu 380 dní (od začátku neschopenky). Tím, že jste ale nedávno byla na jiné neschopence, tak se tato maximální doba zkracuje, o dobu předchozí pracovní neschopnosti. Tj. řekněme, že nyní máte nárok na cca 320 dní. Je zde ale současně i možnost případného prodloužení (jen v některých případech), o dalších až 350 dní.

Po skončení neschopenky, můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Tím, že to je bráno jako náhradní doba důchodového pojištění (započítává se do minimální „odpracované“ doby pro nárok na podporu – 12 měsíců za poslední 2 roky), máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jste třeba rok před tím na neschopence.

Po dlouhodobé pracovní neschopnosti (např. zmíněný rok), je ale podpora v nezaměstnanosti nízká. Pak se už nedá vycházet z příjmu v zaměstnání, ale výpočet se odvíjí od průměrné mzdy v ČR.

To je aktuálně (pro rok 2021) částka 34 611 Kč (příští rok to bude jiná částka). První dva měsíce, máte nárok na 15% (5192 Kč), další dva měsíce máte nárok na 12% (4154 Kč) a zbytek doby (8 nebo 11 měsíců, podle věku v té době), to bude 11% (3808 Kč).

Doba, po kterou je vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se opět započítává, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Vliv na výpočet výše důchodu, je ale složitější.

Zatímco doba na neschopence nebo doba pobírání podpory v nezaměstnanosti, se započítává na do „odpracovaných“ roků pro nárok na důchod, samotný vyměřovací základ, od kterého se pak odvíjí výše důchodu, se tím nezvyšuje.

Jak nemocenská, tak i podpora v nezaměstnanosti, nejsou příjmy, které by přímo ovlivňovaly výši důchodu (z pohledu nároku na důchod to není příjem – důchod se počítá jen z příjmů v zaměstnání).

Současně pak doba na neschopence nebo nezaměstnanost, spadá mezi vyloučené doby – do výpočtu výše důchodu nevstupují.

Takže pracovní neschopnost po ukončeném zaměstnání/nezaměstnanost s čerpáním podpory v nezaměstnanosti, by vám neměla negativně ovlivňovat výši důchodu. Samotný výpočet důchodu je ale poměrně komplikovaný (uplatňují se redukční hranice, převodní koeficienty atd.)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na zvýšení důchodu od června a od září 2022?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvýšením důchodů v roce 2022? Dočetla jsem se, že by se důchody měly zvyšovat od června a taky od září 2022. Chtěla bych vědět, jestli budu mát taky nárok na zvýšení důchodu? Týká se mě to? Začínám pobírat starobní důchod od 20. 5. 2022, jestli mi bude […]

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu

-

Dobrý den, dlouhodobě (od ukončení VŠ) jsem žila s partnerem v zahraničí, kde jsem pracovala pouze brigádně. Tak nějak jsem si myslela, že už to tak bude napořád. V ČR jsem si platila zdravotní pojištění jako OBZP, sociální mi bylo řečeno, že se bez roku v práci tady nedá platit, ani dobrovolné důchodové. Nyní jsem […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti při invalidním důchodě

-

Dobrý den, od března roku 2021 jsem na neschopence. V únoru letošního roku jsem požádal o invalidní důchod. Pokud skončím, kvůli zdravotnímu stavu v zaměstnání a bude mi přiznán invalidní důchod, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce? Děkuji za informaci…

Zobrazit odpověď