Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

Dobrý den,

odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr.

V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok.

Započítává se mi tato doba do výpočtu důchodu v budoucnu?

Po ukončení neschopnosti mohu být ještě 8 měsíců na ÚP, než najdu práci, i tato doba se započítává při výpočtu důchodu??

Nebo jak to je, měla jsem celkem slušný platový průměr, je mi 54 let a odchod do důchodu by měl být v 65 letech, tak dobře placenou práci už nenajdu, zajímá mne, jak a co se mi bude počítat na důchod, na co si dát pozor, abych si do budoucna svůj výpočet důchodu nepokazila.

Snad mi rozumíte.

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka Č., 04.06.2021 08:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.06.2021 18:35 napsal/a:

Dobrý den,

Doba v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, po kterou máte nárok na nemocenské dávky, se vám počítá, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Tj. zjednodušeně je to tak, že doba na neschopence, po ukončení pracovního poměru, se vám počítá do „odpracovaných“ roků pro nárok na důchod.

Na nemocenské dávky, můžete mít nárok, až po dobu 380 dní (od začátku neschopenky). Tím, že jste ale nedávno byla na jiné neschopence, tak se tato maximální doba zkracuje, o dobu předchozí pracovní neschopnosti. Tj. řekněme, že nyní máte nárok na cca 320 dní. Je zde ale současně i možnost případného prodloužení (jen v některých případech), o dalších až 350 dní.

Po skončení neschopenky, můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Tím, že to je bráno jako náhradní doba důchodového pojištění (započítává se do minimální „odpracované“ doby pro nárok na podporu – 12 měsíců za poslední 2 roky), máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jste třeba rok před tím na neschopence.

Po dlouhodobé pracovní neschopnosti (např. zmíněný rok), je ale podpora v nezaměstnanosti nízká. Pak se už nedá vycházet z příjmu v zaměstnání, ale výpočet se odvíjí od průměrné mzdy v ČR.

To je aktuálně (pro rok 2021) částka 34 611 Kč (příští rok to bude jiná částka). První dva měsíce, máte nárok na 15% (5192 Kč), další dva měsíce máte nárok na 12% (4154 Kč) a zbytek doby (8 nebo 11 měsíců, podle věku v té době), to bude 11% (3808 Kč).

Doba, po kterou je vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se opět započítává, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Vliv na výpočet výše důchodu, je ale složitější.

Zatímco doba na neschopence nebo doba pobírání podpory v nezaměstnanosti, se započítává na do „odpracovaných“ roků pro nárok na důchod, samotný vyměřovací základ, od kterého se pak odvíjí výše důchodu, se tím nezvyšuje.

Jak nemocenská, tak i podpora v nezaměstnanosti, nejsou příjmy, které by přímo ovlivňovaly výši důchodu (z pohledu nároku na důchod to není příjem – důchod se počítá jen z příjmů v zaměstnání).

Současně pak doba na neschopence nebo nezaměstnanost, spadá mezi vyloučené doby – do výpočtu výše důchodu nevstupují.

Takže pracovní neschopnost po ukončeném zaměstnání/nezaměstnanost s čerpáním podpory v nezaměstnanosti, by vám neměla negativně ovlivňovat výši důchodu. Samotný výpočet důchodu je ale poměrně komplikovaný (uplatňují se redukční hranice, převodní koeficienty atd.)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Předdůchod a evidence na ÚP

-

Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně předdůchodu a možnosti evidence na ÚP s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Jenže tady vzniká problém, o kterém se nikde nepíše. Po dotazu na ÚP ohledně předdůchodu a evidence na ÚP plus čerpání podpory mi bylo sděleno toto: „ÚP je tu od toho, aby uchazečům hledal práci, a […]

Zobrazit odpověď

Lednová valorizace důchodů 2024 – budu mít nárok na doplatek k důchodu?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvyšováním důchodů od ledna 2024. Mám nárok na starobní a vdovský důchod. Na internetu se píše, že se důchody zvýší o 360 Kč. To platí jenom pro starobní důchod? Nebo i pro ten vdovský? Dostanu navíc dohromady 720 Kč? A také by mě zajímalo jak to […]

Zobrazit odpověď

Jak se bude valorizovat důchod od 1. 1. 2024?

-

Dobrý den, mám následující dotaz: Při odchodu do důchodu před 30. 5. 2023 mi bude valorizován důchod. Jaký vliv to bude mít na řádnou valorizaci k 1. 1. 2024? Příklad: – Důchod 10,000,- valorizace 10% – Jako základ při řádné valorizaci k 1.1.204 bude brán 10.000,- nebo 11.000,-? Děkuji a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě? Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců. Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců. S pozdravem

Zobrazit odpověď