Neschopenka při karanténě kvůli COVID-19

Dobrý den, potřebuji poradit:

Pracuji jako kuchařka v mateřské školce, dnes nám ji hygiena zavřela kvůli nákaze covidu 19 u jednoho dítěte, takže jsme museli všichni do karantény.

Chci se zeptat, pokud mám nařízenou karanténu a nemůžu pracovat z domova, zaměstnavatel mi vyplácí 60% z mého obvyklého platu.

Nebo v případě, že však vznikne překážka na straně zaměstnavatele, který pro mě v tuto chvíli nemá práci, náleží mi odměna ve výši mého platu, tudíž 100%, prosím jak to je, nebyla jsem na neschopence tak 20 let.

Děkuji za odpověď…

Dotaz poslal/a: Radka, 29.01.2021 22:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.01.2021 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

Je to tak, jak sama píšete ve svém dotazu. Záleží, jestli vám byla přímo nařízena karanténa či domácí izolace. Pak by vám měla být vystavena neschopenka a vy máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, jako u jakékoliv jiné neschopenky, tj. 60%.

Nebo se omezení nevztahuje přímo na vás, ale došlo pouze k uzavření provozovny, kde pracujete. A pak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele, a vy byste měla nárok na náhradu mzdy ve výši 100%.

Záleží tedy, jestli vám byla nařízena karanténa (hygienickou stanicí, pracovníkem trasovacího call centra, vaším lékařem, jiným oprávněným orgánem). Pak byste měla mít vystavenou neschopenku (e-neschopenku).

Karanténa je zpravidla na dobu 10 dní od provedení testu na COVID. Pokud po 10 dnech nemáte příznaky koronaviru, tak je karanténa ukončena, i bez dalšího testu.

Během karantény máte neschopenku, a máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele za nemoc, což je 60% z průměrného hrubého (redukovaného) výdělku.

Pokud byste byla na neschopence déle než 14 dní, tak máte od 15 dne nárok na nemocenské dávky od státu. Ale nepředpokládám, že by to u vás mělo trvat takto dlouho.

Pokud by se ale omezení nevztahovalo přímo na vás, došlo pouze k uzavření školky (provozovny), pak je to překážka na straně zaměstnavatele.

Vzhledem k tomu, že uzavření z důvodu COVID nespadá pod paragraf 207, Zákoníku práce, ale jedná se o jinou překážku na straně zaměstnavatele (paragraf 208), pak byste měla nárok na náhradu mzdy ve výši 100% z průměrného výdělku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď