Neschopenka při karanténě kvůli COVID-19

Dobrý den, potřebuji poradit:

Pracuji jako kuchařka v mateřské školce, dnes nám ji hygiena zavřela kvůli nákaze covidu 19 u jednoho dítěte, takže jsme museli všichni do karantény.

Chci se zeptat, pokud mám nařízenou karanténu a nemůžu pracovat z domova, zaměstnavatel mi vyplácí 60% z mého obvyklého platu.

Nebo v případě, že však vznikne překážka na straně zaměstnavatele, který pro mě v tuto chvíli nemá práci, náleží mi odměna ve výši mého platu, tudíž 100%, prosím jak to je, nebyla jsem na neschopence tak 20 let.

Děkuji za odpověď…

Dotaz poslal/a: Radka, 29.01.2021 22:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.01.2021 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

Je to tak, jak sama píšete ve svém dotazu. Záleží, jestli vám byla přímo nařízena karanténa či domácí izolace. Pak by vám měla být vystavena neschopenka a vy máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, jako u jakékoliv jiné neschopenky, tj. 60%.

Nebo se omezení nevztahuje přímo na vás, ale došlo pouze k uzavření provozovny, kde pracujete. A pak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele, a vy byste měla nárok na náhradu mzdy ve výši 100%.

Záleží tedy, jestli vám byla nařízena karanténa (hygienickou stanicí, pracovníkem trasovacího call centra, vaším lékařem, jiným oprávněným orgánem). Pak byste měla mít vystavenou neschopenku (e-neschopenku).

Karanténa je zpravidla na dobu 10 dní od provedení testu na COVID. Pokud po 10 dnech nemáte příznaky koronaviru, tak je karanténa ukončena, i bez dalšího testu.

Během karantény máte neschopenku, a máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele za nemoc, což je 60% z průměrného hrubého (redukovaného) výdělku.

Pokud byste byla na neschopence déle než 14 dní, tak máte od 15 dne nárok na nemocenské dávky od státu. Ale nepředpokládám, že by to u vás mělo trvat takto dlouho.

Pokud by se ale omezení nevztahovalo přímo na vás, došlo pouze k uzavření školky (provozovny), pak je to překážka na straně zaměstnavatele.

Vzhledem k tomu, že uzavření z důvodu COVID nespadá pod paragraf 207, Zákoníku práce, ale jedná se o jinou překážku na straně zaměstnavatele (paragraf 208), pak byste měla nárok na náhradu mzdy ve výši 100% z průměrného výdělku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď