Pracovní neschopnost na ÚP a následný nástup na mateřskou

Dobrý den,

jsem evidována na ÚP už cca 1,5 měsíce. Pobírám podporu a jinak jsem dlouhodobě pracovala (více jak 2 roky) u zaměstnavatele na HPP.

Chtěla bych se zeptat, jestli bych nyní pobírala nemocenské dávky, v případě rizikového těhotenství na ÚP? Nevíte jakou výši a po jakou dobu?

Mohu pak případně nastoupit rovnou na mateřskou z ÚP a nemít s tím problém? Slyšela jsem, že když jdu na mateřskou rovnou z ÚP, tak je to nějak omezené?

Moc děkuji za odpověď a radu.

Mějte se krásně.

Dotaz poslal/a: Zuzana D., 07.01.2021 18:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.01.2021 10:03 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní nezaměstnaná, vedená v evidence Úřadu práce, tak nemáte nárok na nemocenské dávky. Ani u klasické neschopenky z důvodu nemoci, úrazu nebo karantény. Ani v případě rizikového těhotenství.

Na placenou neschopenku (nemocenské dávky), je nárok jen v případě, kdy zahájíte pracovní neschopnost ještě v době zaměstnání, nebo maximálně do 7 dní od skončení zaměstnání.

Pokud jste na Úřadu práce již 1,5 měsíce, tak vám na nemocenská dávky nárok vzniknout nemůže.

Co se týká případného nároku na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), tak tam záleží na tom, zda jste již těhotná – resp. zda jste byla těhotná již během zaměstnání. Pokud vaše těhotenství začalo ještě během doby zaměstnání, pak byste nárok možná mít mohla.

U těhotné ženy, je po skončení zaměstnání ochranná doba, která může být až 180 dní. Pokud je následná mateřská (PPM), zahájena ještě během této ochranné doby, pak má nárok i nezaměstnaná.

Pokud jste ale otěhotněla až během doby na Úřadu práce (nebo pokud to teprve plánujete – to z vašeho dotazu bohužel nevyplývá, tak netuším), pak vám nárok na mateřskou nevznikne.

To samé by platilo i v případě, že by vaše těhotenství začalo jen krátce, před ukončením zaměstnání. Pak by vám to pravděpodobně nevycházelo tak, aby byla PPM zahájena ještě během ochranné doby.

Záleží tedy na tom, od kdy jste / budete těhotná. Začátek „mateřské“ (PPM) je 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud by to bylo do 180 dní, od skončení posledního zaměstnání, tak nárok na PPM je. Jinak ne.

Pokud by vám nevznikl nárok na PPM, tak ale určitě máte nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte. Rodičovský příspěvek je ve výši 300 000 Kč (celkem, za celou dobu). Pokud jste neměla nárok na PPM, tak si můžete zvolit maximální měsíční částku RP do 10 000 Kč měsíčně (tj. minimálně na 30 měsíců).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď