Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti.

Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat:

1, Mám nárok na nemocenskou?

2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Paula M., 08.02.2021 09:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2021 19:15 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce, vám nevzniká nárok na nemocenské dávky. Váš lékař vám sice může vystavit neschopenku, ale nárok na nemocenské dávky, vám tím nevznikne.

Nárok na nemocenskou byste na Úřadu práce měla jen v případě, že by k zahájení neschopenky došlo ještě do 7 dní, od skončení posledního zaměstnání. A to už se vám netýká. Na nemocenské dávky, v souvislosti s rizikovým těhotenstvím, tedy nárok zcela určitě nemáte.

Podle toho co píšete, vám nebude vznikat ani nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Pokud byste byla až do porodu nezaměstnaná, pak nebudete splňovat podmínky pro nárok na PPM.

Zde jsou dvě hlavní podmínky – účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. Nepíšete, jak dlouho jste pracovala v předchozím zaměstnání, ale tuto podmínku byste teoreticky splnit mohla (nevím).

Druhou podmínkou ale je to, že v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo v ochranné době. O ochranné době se u vás nedá mluvit, protože těhotenství bylo zahájeno až po skončení zaměstnání.

Takže pokud před porodem nenastoupíte do nějakého zaměstnání, kde by vám vznikala účast na nemocenském pojištění, tak vám nárok na PPM vzniknout nemůže.

V takovém případě, byste měla nárok „jenom“ na rodičovský příspěvek. A to od data narození dítěte.

Rodičovský příspěvek je v celkové výši 300 000 Kč na jedno dítě. Pokud nebudete mít nárok na mateřskou (PPM), pak byste si mohla zvolit maximální měsíční částku rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně.

Vyšší částku rodičovského příspěvku, by bylo možné zvolit jen v případě, že by byl v žádosti o RP, doložen příjem otce dítěte, který by umožňoval volbu vyšší měsíční částky.

Po narození dítěte, můžete mít dále případně nárok na přídavky na dítě, nebo třeba na porodné – tam záleží na splnění konkrétních podmínek, pro danou sociální dávku.

Pokud byste byla až do porodu nezaměstnaná a bez příjmů, může vám případně vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – jako je například příspěvek na živobytí. U dávek hmotné nouze ale záleží i na příjmech všech osob ve společné domácnosti.

Nevím, jak to u vás přesně je, takže vám bohužel více neporadím. Můžete se případně obrátit na Úřad práce, kde se vyřizují všechny sociální dávky, včetně dávek hmotné nouze, a informovat se zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Situace po vyčerpání podpůrčí doby

-

Situace: Jsem invalidní dle § 39 odst. 1 zák. č. 155/95   1 stupeň invalidity. Je mi přiznán nárok na průkaz osoby zvlášť tělesně postižené.  Diagnóza- těžká progredující  vestibulopatie,  s podezřením na neurodegenerativní vývoj postižení, hrubá porucha stability stoje, (ID 3 doporučeno, neurologem, psychologem  a specialistou doc MUDr. CSc.). Od roku 2016 jsem mimo pracovní proces. […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď