OBZP a nárok na mateřskou

Dobrý den,

Plánujeme s manželem miminko a já nevím, jestli budu mít nárok na mateřskou anebo se o ní má přihlásit radši manžel OSVČ.

Já jsem OBZP, živnost mám pozastavenou, jsem v domácnosti, platím si jen zdravotní.

Četla jsem, že mateřskou dostanou ti, kteří si platí nemocenské pojištění. Stačí, když si budu hradit nemocenské nebo musím platit i sociální?

Moc děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Michaela, 03.02.2021 9:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.02.2021 19:08 napsal/a:

Dobrý den,

Na mateřskou – peněžitou pomoc v mateřství – můžete mít nárok, pouze při splnění příslušných podmínek. Mezi ně patří účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. OSVČ pak musí mít minimálně 180 dní (z těchto 270 dní) za poslední rok.

Dále je nutné, abyste v době začátku PPM byla účastníkem nemocenského pojištění, nebo v ochranné době, až 180 od skončení poslední nemocensky pojištěné činnosti.

Pokud jste OBZP, pak velmi pravděpodobně nebudete mít nárok na „mateřskou“ (PPM). Jako OBZP si nemůžete „jen tak“ platit nemocenské pojištění. Taková možnost není.

Nemocenské pojištění za vás platí buď zaměstnavatel, nebo si jako OSVČ, můžete platit dobrovolné nemocenské pojištění. Nejde ale platit jenom toto dobrovolné nemocenské pojištění.

Musela byste společně s tím, platit i zálohy na sociální a zdravotní pojištění (alespoň minimální). Tj. aktuálně (2021), by to bylo minimálně 2393 Kč (ZP) + 2588 Kč (SP) + 147 Kč (NP) = 5128 Kč měsíčně.

Nemocenské pojištění byste si také musela platit s dostatečným předstihem – tak aby byla splněna podmínka minimální doby účasti na NP (270 dní za poslední dva roky, a pro OSVČ 180 dní za poslední rok).

Vašemu manželovi, který je OSVČ, může vzniknout nárok na PPM, jen pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění, a splní příslušní podmínky.

Pozor také na to, že pokud si vy/manžel budete platit jen minimální nemocenské pojištění, což je aktuálně 147 Kč měsíčně (ve 2020 to bylo 126 Kč měsíčně), tak je i mateřská jen „minimální“ (cca 4860 Kč za měsíc). V průběhu čerpání PPM, by také OSVČ neměl osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost.

Pokud nebudete mít nárok na mateřskou, nebo po jejím skončení, máte ale určitě nárok na rodičovský příspěvek. Tam není podmínka předchozího zaměstnání/placení pojištění – resp. vždy můžete mít nárok na RP ve výši až 10 000 Kč měsíčně (a maximálně 300 000 Kč celkem).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď