OČR na druhé dítě, když je žena v nemocnici

Dobrý den,

v sobotu byla dcera (2 roky) hospitalizována se zápalem plic a přítelkyně na MD zůstala s dcerou v nemocnici.

Mám právo na OČR u stejně starého a zdravého syna (dvojčata) v případě, že nemám náhradní hlídání?

Jak je to s výškou OČR finančního příspěvku?

Mám právo na vycházky se synem? Jsou tam ještě nějaké podmínky v tomhle případě?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub K., 22.11.2021 7:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.11.2021 16:52 napsal/a:

Dobrý den,

u ošetřovného (OČR), obvykle platí, že na něj nemáte nárok, pokud je na dítě čerpána mateřská nebo rodičovská.

Z tohoto obvyklého pravidla, ale existuje výjimka, která postihuje právě vaši situaci. Viz odstavec 3, paragrafu 39, zákona o nemocenském pojištění:

§ 39

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

V odkazovaném paragrafu 57, odstavec 1, písmeno c, je pak přímo uvedeno:

§ 57

c) pojištěnce, který byl přijat do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče, s výjimkou pojištěnce, který má nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství,

Na základě výšeuvedeného se domnívám, že na syna můžete standardně čerpat ošetřovné (OČR).

Na to ale máte nárok po dobu maximálně 9 kalendářních dní (započítává se do toho i sobota a neděle). Delší doba není možná.

Výše ošetřovného je 60% z denního vyměřovacího základu (tj. zhruba stejně, jako je placená nemocenská). Můžete si to spočítat v nějaké kalkulačce na internetu. Například zde, nebo i jinde.

Ošetřovné ale není neschopenka. Nejsou stanovovány žádné vycházky. Můžete sám/s dítětem bez omezení chodit ven, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď