Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

Dobrý den,

máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku).

Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš B., 09.12.2021 17:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.12.2021 13:33 napsal/a:

Dobrý den,

Za běžných podmínek, není možné čerpat ošetřovné (OČR), na dítě, na které je doposud čerpána mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) nebo rodičovský příspěvek.

Resp. na toto dítě nemůžete čerpat ošetřovné vy, jako otec dítěte/manžel matky dítěte. Vaše manželka, pokud by již chodila do práce (a stále brala rodičovský příspěvek), by na toto dítě ale ošetřovné čerpat mohla.

Viz odstavec 3, paragraf 39, zákona o nemocenském pojištění:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

Ve vašem případě, je ale nárok na ošetřovné i u dítěte, na které je čerpán rodičovský příspěvek. A to z toho důvodu, že osoba (vaše manželka), která o dítě běžně pečuje, se o něj nebude schopná dočasně postarat.

Viz paragraf 39, odstavec 1b a také předchozí odstavec 3:

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V odkazovaném paragrafu 57, písmeno 1b se mluví právě o hospitalizaci v nemocnici:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče

Z uvedeného tedy vyplývá, že vzhledem k tomu, že obě děti mají méně než 10 roků, a že vaše manželka (která o děti běžně pečuje), bude hospitalizována v nemocnici, tak je možné čerpat ošetřovné u obou dětí.

Je tedy ve výsledku jedno, na které dítě si necháte vystavit OČR – nárok máte u obou dětí.

Na ošetřovné je v tomto případě nárok jen po dobu 9 kalendářních dní. Výše ošetřovného je 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Speciální zvýšené/prodloužené ošetřovné, které se nyní schvaluje v souvislosti s epidemií COVID, se na tento případ nevztahuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď