Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

Dobrý den,

máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku).

Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš B., 09.12.2021 17:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.12.2021 13:33 napsal/a:

Dobrý den,

Za běžných podmínek, není možné čerpat ošetřovné (OČR), na dítě, na které je doposud čerpána mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) nebo rodičovský příspěvek.

Resp. na toto dítě nemůžete čerpat ošetřovné vy, jako otec dítěte/manžel matky dítěte. Vaše manželka, pokud by již chodila do práce (a stále brala rodičovský příspěvek), by na toto dítě ale ošetřovné čerpat mohla.

Viz odstavec 3, paragraf 39, zákona o nemocenském pojištění:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

Ve vašem případě, je ale nárok na ošetřovné i u dítěte, na které je čerpán rodičovský příspěvek. A to z toho důvodu, že osoba (vaše manželka), která o dítě běžně pečuje, se o něj nebude schopná dočasně postarat.

Viz paragraf 39, odstavec 1b a také předchozí odstavec 3:

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V odkazovaném paragrafu 57, písmeno 1b se mluví právě o hospitalizaci v nemocnici:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče

Z uvedeného tedy vyplývá, že vzhledem k tomu, že obě děti mají méně než 10 roků, a že vaše manželka (která o děti běžně pečuje), bude hospitalizována v nemocnici, tak je možné čerpat ošetřovné u obou dětí.

Je tedy ve výsledku jedno, na které dítě si necháte vystavit OČR – nárok máte u obou dětí.

Na ošetřovné je v tomto případě nárok jen po dobu 9 kalendářních dní. Výše ošetřovného je 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Speciální zvýšené/prodloužené ošetřovné, které se nyní schvaluje v souvislosti s epidemií COVID, se na tento případ nevztahuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď