Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

Dobrý den,

máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku).

Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš B., 09.12.2021 17:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.12.2021 13:33 napsal/a:

Dobrý den,

Za běžných podmínek, není možné čerpat ošetřovné (OČR), na dítě, na které je doposud čerpána mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) nebo rodičovský příspěvek.

Resp. na toto dítě nemůžete čerpat ošetřovné vy, jako otec dítěte/manžel matky dítěte. Vaše manželka, pokud by již chodila do práce (a stále brala rodičovský příspěvek), by na toto dítě ale ošetřovné čerpat mohla.

Viz odstavec 3, paragraf 39, zákona o nemocenském pojištění:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

Ve vašem případě, je ale nárok na ošetřovné i u dítěte, na které je čerpán rodičovský příspěvek. A to z toho důvodu, že osoba (vaše manželka), která o dítě běžně pečuje, se o něj nebude schopná dočasně postarat.

Viz paragraf 39, odstavec 1b a také předchozí odstavec 3:

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V odkazovaném paragrafu 57, písmeno 1b se mluví právě o hospitalizaci v nemocnici:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče

Z uvedeného tedy vyplývá, že vzhledem k tomu, že obě děti mají méně než 10 roků, a že vaše manželka (která o děti běžně pečuje), bude hospitalizována v nemocnici, tak je možné čerpat ošetřovné u obou dětí.

Je tedy ve výsledku jedno, na které dítě si necháte vystavit OČR – nárok máte u obou dětí.

Na ošetřovné je v tomto případě nárok jen po dobu 9 kalendářních dní. Výše ošetřovného je 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Speciální zvýšené/prodloužené ošetřovné, které se nyní schvaluje v souvislosti s epidemií COVID, se na tento případ nevztahuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď