Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

Dobrý den,

máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku).

Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš B., 09.12.2021 17:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.12.2021 13:33 napsal/a:

Dobrý den,

Za běžných podmínek, není možné čerpat ošetřovné (OČR), na dítě, na které je doposud čerpána mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) nebo rodičovský příspěvek.

Resp. na toto dítě nemůžete čerpat ošetřovné vy, jako otec dítěte/manžel matky dítěte. Vaše manželka, pokud by již chodila do práce (a stále brala rodičovský příspěvek), by na toto dítě ale ošetřovné čerpat mohla.

Viz odstavec 3, paragraf 39, zákona o nemocenském pojištění:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

Ve vašem případě, je ale nárok na ošetřovné i u dítěte, na které je čerpán rodičovský příspěvek. A to z toho důvodu, že osoba (vaše manželka), která o dítě běžně pečuje, se o něj nebude schopná dočasně postarat.

Viz paragraf 39, odstavec 1b a také předchozí odstavec 3:

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V odkazovaném paragrafu 57, písmeno 1b se mluví právě o hospitalizaci v nemocnici:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče

Z uvedeného tedy vyplývá, že vzhledem k tomu, že obě děti mají méně než 10 roků, a že vaše manželka (která o děti běžně pečuje), bude hospitalizována v nemocnici, tak je možné čerpat ošetřovné u obou dětí.

Je tedy ve výsledku jedno, na které dítě si necháte vystavit OČR – nárok máte u obou dětí.

Na ošetřovné je v tomto případě nárok jen po dobu 9 kalendářních dní. Výše ošetřovného je 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Speciální zvýšené/prodloužené ošetřovné, které se nyní schvaluje v souvislosti s epidemií COVID, se na tento případ nevztahuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď