OČR víkendy – započítává se sobota, neděle

Dobrý den, chci se zeptat, zda se do vyplacení OČR započítává sobota, neděle.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika, 17.03.2021 15:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.03.2021 19:39 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na ošetřovné je nárok za všechny kalendářní dny. Tedy i za víkend (sobotu i neděli) nebo i za státní svátek.

Toto obecně platí pro většinu dávek nemocenské pojištění (jako jsou nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, otcovská atd.)

Vzhledem k tomu, že během epidemie, je ale možné ošetřovné čerpat i přerušovaně (některé dny v týdnu pracovat, jiné dny pečovat o dítě), tak jsou lehce odlišné podmínky.

Na ošetřovné za víkend je nárok, pokud vám v daném kalendářním týdnu vznikl nárok na ošetřovné alespoň za jeden den, který pro vás měl být pracovní.

Tj. pokud byste například po – čt pracovala a v pátek pečovala o dítě, pak máte nárok na ošetřovné i o víkendu (za sobotu a neděli). Pokud byste ale pracovala po-pá, tak není možné požadovat ošetřovné jen za víkend.

Viz paragraf 3, Zákon 438/2020 Sb.:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď