OČR za víkend – zkrácený pracovní týden

Dobrý den, ve firmě máme zkrácený pracovní týden Po-Čt.

Mám nárok na OČR i v pátek na dítě, které chodí do druhé třídy?

Dotaz poslal/a: Jiří D., 06.04.2021 15:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 11:30 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR), jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění (zákon 187/2006 Sb.), a dále zákonem o krizovém ošetřovném (zákon číslo 438/2020 Sb.), který byl schválen na podzim 2020. Ten je nastaven tak, že umožňuje krizové ošetřovné, až do konce aktuálního školního roku.

V poslední době se nic neměnilo (když pominu schválení novely z minulého týden, která by měla zvýšit ošetřovné na o 80%, ta ještě čeká na schválení v senátu).

Nárok na ošetřovné je obecně za všechny kalendářní dny. Je stanovena pouze výjimka, že nárok není za dny školních prázdnin a dny ředitelského volna.

Dalším omezením je to, že není možné čerpat ošetřovné pouze za víkend (dny pracovního volna). Viz odstavec 5, paragraf 3, zákon 438/2020 Sb.:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Tj. pokud byste chtěl ošetřovné čerpat pouze za pátek – sobotu a neděli, tak to možné není.

Pokud jste ale doma celý týden (resp. pokud vám v daném kalendářním týdnu, vzniká nárok na ošetřovné alespoň za jeden „pracovní“ den), tak je nárok na ošetřovné i za dny pracovního volna (u vás pátek, sobota a neděle).

Dále, co se týká nároku na ošetřovné, a toho že dítě chodí do druhé třídy – nerozhoduje třída, ale věk.

Nárok je u dětí, které byly v době zavedení plošného opatření (u vás zřejmě od 1. 3. 2021), mladší než 10 roků. Předpokládám, že dítě ve druhé třídě, tuto podmínku bez problémů splňuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď