OČR za víkend – zkrácený pracovní týden

Dobrý den, ve firmě máme zkrácený pracovní týden Po-Čt.

Mám nárok na OČR i v pátek na dítě, které chodí do druhé třídy?

Dotaz poslal/a: Jiří D., 06.04.2021 15:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 11:30 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR), jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění (zákon 187/2006 Sb.), a dále zákonem o krizovém ošetřovném (zákon číslo 438/2020 Sb.), který byl schválen na podzim 2020. Ten je nastaven tak, že umožňuje krizové ošetřovné, až do konce aktuálního školního roku.

V poslední době se nic neměnilo (když pominu schválení novely z minulého týden, která by měla zvýšit ošetřovné na o 80%, ta ještě čeká na schválení v senátu).

Nárok na ošetřovné je obecně za všechny kalendářní dny. Je stanovena pouze výjimka, že nárok není za dny školních prázdnin a dny ředitelského volna.

Dalším omezením je to, že není možné čerpat ošetřovné pouze za víkend (dny pracovního volna). Viz odstavec 5, paragraf 3, zákon 438/2020 Sb.:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Tj. pokud byste chtěl ošetřovné čerpat pouze za pátek – sobotu a neděli, tak to možné není.

Pokud jste ale doma celý týden (resp. pokud vám v daném kalendářním týdnu, vzniká nárok na ošetřovné alespoň za jeden „pracovní“ den), tak je nárok na ošetřovné i za dny pracovního volna (u vás pátek, sobota a neděle).

Dále, co se týká nároku na ošetřovné, a toho že dítě chodí do druhé třídy – nerozhoduje třída, ale věk.

Nárok je u dětí, které byly v době zavedení plošného opatření (u vás zřejmě od 1. 3. 2021), mladší než 10 roků. Předpokládám, že dítě ve druhé třídě, tuto podmínku bez problémů splňuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď