OČR za víkend – zkrácený pracovní týden

Dobrý den, ve firmě máme zkrácený pracovní týden Po-Čt.

Mám nárok na OČR i v pátek na dítě, které chodí do druhé třídy?

Dotaz poslal/a: Jiří D., 06.04.2021 15:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 11:30 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR), jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění (zákon 187/2006 Sb.), a dále zákonem o krizovém ošetřovném (zákon číslo 438/2020 Sb.), který byl schválen na podzim 2020. Ten je nastaven tak, že umožňuje krizové ošetřovné, až do konce aktuálního školního roku.

V poslední době se nic neměnilo (když pominu schválení novely z minulého týden, která by měla zvýšit ošetřovné na o 80%, ta ještě čeká na schválení v senátu).

Nárok na ošetřovné je obecně za všechny kalendářní dny. Je stanovena pouze výjimka, že nárok není za dny školních prázdnin a dny ředitelského volna.

Dalším omezením je to, že není možné čerpat ošetřovné pouze za víkend (dny pracovního volna). Viz odstavec 5, paragraf 3, zákon 438/2020 Sb.:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Tj. pokud byste chtěl ošetřovné čerpat pouze za pátek – sobotu a neděli, tak to možné není.

Pokud jste ale doma celý týden (resp. pokud vám v daném kalendářním týdnu, vzniká nárok na ošetřovné alespoň za jeden „pracovní“ den), tak je nárok na ošetřovné i za dny pracovního volna (u vás pátek, sobota a neděle).

Dále, co se týká nároku na ošetřovné, a toho že dítě chodí do druhé třídy – nerozhoduje třída, ale věk.

Nárok je u dětí, které byly v době zavedení plošného opatření (u vás zřejmě od 1. 3. 2021), mladší než 10 roků. Předpokládám, že dítě ve druhé třídě, tuto podmínku bez problémů splňuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď