Odchod do předčasného důchodu v roce 2022 – výpočet důchodu

Dobrý den, chci se informovat.

V srpnu r. 2022 mohu odejít do předčasného důchodu (vše mi souhlasí, roky i pojištění) nebo starobního v r. 2025.

Musím dodržet tyhle dva termíny odchodu nebo můžu odejít třeba v r. 2023?

Předčasný důchod mi byl informativně vypočítán na 12 320 Kč,starobní o 2 493 Kč více. Srovná se mi vyplácená částka při dovršení v r. 2025?

Nebo odejdu do předčasného důchodu a částka bude trvalá?

Velice děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Miluše, 23.12.2021 8:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2021 16:24 napsal/a:

Dobrý den,

Pro odchod do předčasného důchodu je stanovena minimální hranice. Ta je teoreticky o 5 roků dříve, před termínem odchodu do řádného důchodu, reálně ale takto brzy do předčasného důchodu nikdo neodejde. V praxi ta hranice pro odchod vychází na ty 3 roky, jako u vás.

Do předčasného důchodu, tedy můžete jít nejdříve ty 3 roky, před termínem pro řádný důchod. Můžete ale do něj jít i kdykoliv později. Třeba v tom zmíněném roce 2023. Do řádného důchodu se dříve odejít nedá (tam platí rok 2025).

Čím později odejdete do předčasného důchodu, tím vyšší budete mít důchod. Předčasný důchod se vám snižuje za každých 90 dní. Takže pokud nepůjdete do předčasného důchodu v srpnu 2022, ale o 3 měsíce později (90 dní), tak už vám pak vypočítají o něco vyšší důchod.

Starobní důchod se skládá ze dvou částí:

  • Základní část důchodu = ta je stejná pro všechny důchody (invalidní, starobní, vdovský, vdovecký, …) a pro všechny důchodce. Od 1. 1. 2022 je základní výměra důchodu zvýšena na 3900 Kč (k valorizaci – zvýšení dochází pravidelně každý rok)
  • Procentní část důchodu = ta je pro každého důchodce jiná, odvíjí se od „odpracovaných“ roků a výše příjmu (vyměřovacího základu). I procentní výměra se průběžně zvyšuje (valorizuje)

Předčasný důchod, který vám ČSSZ spočítá při odchodu do důchodu, vám už zůstane (bude se jen pravidelně každý rok zvyšovat o zákonnou valorizaci).

Rozhodně to není tak, že byste první 3 roky brala nižší předčasný důchod a pak by se vám to zvýšilo na plný důchod. Tento „plný“ důchod už nikdy nedostanete.

Při odchodu do předčasného důchodu se snižuje procentní výměra za každých 90 dní dřívějšího odchodu do předčasného důchodu.

Pokud máte při odchodu do důchodu „odpracováno například 45 roků, pak se procentní sazba důchodu určí jako 1,5% z výpočtového základu za každý rok, tj. 67,5%.

Pokud ale jdete do předčasného důchodu, tak se vám procentní sazba snižuje za každých 90 dní. Pokud odejdete do předčasného důchodu o 3 roky dříve, tak se procentní výměra sníží o 14,4% (4x0,9% + 4x1,2% + 4x1,5%).

Procentní sazba důchodu pak není 67,5% z výpočtového základu, ale jen 53,1%, což už je dosti citelný rozdíl.

Pokud byste šla do předčasného důchodu o 2 roky dříve, pak to bude vypadat jinak. Namísto 45 roků by už bylo 46 roků (nevím kolik přesně máte roků důchodového pojištění, používám jen jako příklad).

Tj. základní procentní výměra by už byla 69% a snižovala by se za 2 roky (720 dní) předčasného důchodu jen o 10,8% (4x1,2% + 4x1,5%), tj. bylo by to 58,2% (od 5,1% více, než při odchodu o 3 roky dříve).

Při odchodu do předčasného důchodu jen jeden rok předem, je rozdíl ještě výraznější. Pak už by to bylo 47 roků pojištění, základní výměra by byla 70,5% a snižovala by se jen o 6% (4x1,5%), tj. byla by 64,5%

Pro výpočet výše předčasného důchodu, tedy hraje roli každých dalších 90 dní. A není to tak, že za každých 90 dní, by se důchod zvýšil o stejnou částku. Čím déle pracujete, tím vyšší procentní výměra a menší snížení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na zvýšení důchodu od června a od září 2022?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvýšením důchodů v roce 2022? Dočetla jsem se, že by se důchody měly zvyšovat od června a taky od září 2022. Chtěla bych vědět, jestli budu mát taky nárok na zvýšení důchodu? Týká se mě to? Začínám pobírat starobní důchod od 20. 5. 2022, jestli mi bude […]

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu

-

Dobrý den, dlouhodobě (od ukončení VŠ) jsem žila s partnerem v zahraničí, kde jsem pracovala pouze brigádně. Tak nějak jsem si myslela, že už to tak bude napořád. V ČR jsem si platila zdravotní pojištění jako OBZP, sociální mi bylo řečeno, že se bez roku v práci tady nedá platit, ani dobrovolné důchodové. Nyní jsem […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti při invalidním důchodě

-

Dobrý den, od března roku 2021 jsem na neschopence. V únoru letošního roku jsem požádal o invalidní důchod. Pokud skončím, kvůli zdravotnímu stavu v zaměstnání a bude mi přiznán invalidní důchod, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce? Děkuji za informaci…

Zobrazit odpověď