Ošetřovné a home office ve smlouvě

Dobrý den, jsem na poloviční úvazek zaměstnaná ve státním sektoru. Mám normální zaměstnaneckou smlouvu, ve které je však jako místo výkonu povolání uvedeno „home office“.

Z tohoto důvodu podle zaměstnavatele nemohu prý pobírat ošetřovné na 3,5 letou dceru, které zavřeli kvůli nařízení Vlády školku.

Je evidentní, že s 3letým dítětem pracovat nelze, proto chci využít ošetřovné a nepracovat. Jak to tedy je? Zaráží mě, že by nebylo možné jít ani s nemocným dítětem na „ošetřovačku“ jen proto, že je ve smlouvě uvedeno HO.

Ano, říká se, že je možné si díky tomu pracovní dobu rozvrhnout tak, jak to zaměstnanci vyhovuje… ale já skutečně nemám sílu pracovat v noci…

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana M., 28.03.2021 19:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.03.2021 14:27 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání dojednáno, že nepracujete na pracovišti zaměstnavatele a že si sama rozvrhujete rozložení pracovní doby, pak se ve vašem případě jedná o to, že jste tzv. „domácký zaměstnanec“ – viz paragraf 3, zákon o nemocenském pojištění /zákon číslo 187/2020 Sb.):

n) domáckým zaměstnancem zaměstnanci, kteří nepracují na pracovišti zaměstnavatele, ale podle dohodnutých podmínek vykonávají sjednané práce doma nebo na jiném místě a v pracovní době, kterou si sami rozvrhují,

V tomto případě je těch omezení více. Nevztahuje se na vás například ustanoveni o náhradě mzdy při důležitých osobních překážkách v práci, nemáte také nárok na náhradu mzdy za práci přesčas nebo za svátek (viz. zákoník práce, paragraf 317).

Mezi další omezení může patřit i krácení nemocenské (viz paragraf 30, zákon o nemocenském pojištění). Nebo právě i to, že vám nevzniká nárok na ošetřovné – viz paragraf 39 (zákon o nemocenském pojištění), odstavec 5:

(5) Nárok na ošetřovné nemají 

a) příslušníci,

b) zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti a zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce,

c) domáčtí zaměstnanci,

d) dobrovolní pracovníci pečovatelské služby,

e) odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody zařazení do práce a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce,

f) pojištěnci, kteří jsou žáky nebo studenty, ze zaměstnání, které spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin,

g) zaměstnanci účastní pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu,

h) zahraniční zaměstnanci, i) členové kolektivních orgánů právnické osoby uvedení v § 5 písm. a) bodě 18.

To, že bohužel nemáte nárok na ošetřovné, se netýká jenom aktuálního „krizového“ ošetřovného z důvodu uzavřená školy/školky, ale obecně. Na ošetřovné vám nevznikne nárok, ani když vám dítě onemocní, ani kdybyste potřebovala pečovat o jiného člena rodiny.

Máte pochopitelně možnost, domluvit se se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna, nebo na čerpání dovolené. Na ošetřovné vám ale nárok nevzniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď