Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

Dobrý den,

ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní).

Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné?

Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavla, 29.11.2021 12:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.11.2021 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v případě souběhu více nemocenských dávek (u vás nemocenská a ošetřovné), má přednost ta, která se týká přímo vás – tedy nemocenská.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 48, odstavec 1, písmeno d:

 (1) Vznikne-li z jednoho pojištění současně nárok na výplatu více dávek, má

d) nárok na výplatu nemocenského přednost před nárokem na výplatu ošetřovného.

V zákoně o nemocenském pojištění se dále explicitně mluví o tom, že na ošetřovné není nárok, během prvních 14 dní neschopenky

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39, odstavec 6:

(6) Nárok na výplatu ošetřovného nemá zaměstnanec v době prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény.

To, že jste COVID pozitivní a máte tedy nařízenou karanténu/izolaci, ale současně neznamená, že byste musela nezbytně nutně být na neschopence.

Můžete mít například bezpříznakový průběh a mít současně možnost práce z domova (home-office) a v takovém případě byste nemusela být s COVIDem na neschopence.

Co se týká případné finanční výhodnosti, tak na to je dost složité odpovědět. V tuto chvíli platí nějaké podmínky.

Současně jsou už ale schvalovány zákony, které tyto podmínky budou měnit (a zřejmě i zpětně). Zatím ale schválené nejsou, a během schvalování se mohou aktuální návrhy změnit.

Pokud bych vycházela z toho, co platí teď v tuto chvíli (bez ohledu na to co se plánuje), tak jsou zde tyto skutečnosti:

 • Na ošetřovné je nárok 9 dní (16 dní u samoživitelů/samoživitelek)
 • Na neschopence můžete být teoreticky až 380 dní

Další věc, je pak finanční hledisko:

 • Ošetřovné je aktuálně 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu
 • Náhrada mzdy za prvních 14 dní je také 60%, ale z průměrného výdělku
 • Během prvních 14 dní vám zaměstnavatel platí jen skutečně zameškané hodiny (tj. směny/pracovní dny)
 • Ošetřovné je za všechny kalendářní dny
 • Nemocenské dávky od 15 dne, jsou následně také 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (jako ošetřovné), a platí se všechny kalendářní dny
 • Náhrada mzdy za nemoc během prvních 14 dní se počítá na základě průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí (hrubá mzda)
 • Pro nemocenské dávky nebo ošetřovné se vychází zpravidla z posledních 12 měsíců (hrubá mzda)

Tj. nedá se jednoduše říci, jestli by vám vycházelo výhodněji ošetřovné nebo náhrada mzdy za nemoc (či následná nemocenská).

Ovšem jsou zde připravované změny:

 • Ošetřovné by se mělo zvýšit zpětně, od začátku listopadu 2021, na 80% (minimálně 400 Kč za den) a měla by se prodloužit i doba čerpání OČR (při karanténě/izolaci či nemoci COVID, by nebyl limit 9/16 dní, ale nárok by byl po celou dobu)
 • Náhrada mzdy za nemoc (prvních 14 dní) by se měla zvýšit – bude nárok na příplatek „izolačka“ ve výši až 370 Kč za den

Opět je velmi těžké posoudit, co by vám vyšlo výhodněji – roli hraje i výše vašeho platu/mzdy (od určité výše příjmu, se uplatňují redukční hranice).

Výše uvedené změny, jsou ale zatím jen ve stádiu návrhu – musí o nich rozhodnout ještě Parlament, Senát a prezident. Měly by/mohly by platit i zpětně. Během projednávání se ale výše uvedené parametry mohou změnit.

Můžete si sama zkusit vypočítat v nějaké kalkulačce na internetu, co by vám vycházelo výhodněji. Za běžných podmínek, by to zřejmě byla neschopenka. Minimálně z toho důvodu, že pro ošetřovné, je limit 9 (16) kalendářních dní. Náhrada mzdy za nemoc, je také zpravidla vyšší, než ošetřovné či nemocenské dávky.

Zohlednit i navrhované změny, je velmi těžké. Je možné, že na zvýšené ošetřovné (80%), bude nárok zpětně, kdežto na příplatek „izolačka“ až od schválení, jako tomu bylo na jaře 2021. Pak by zase zcela určitě vycházelo výhodněji ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď