Ošetřovné na dítě nad 10 roků

Dobrý den mám v péči syna. Za 3 měsíce mu bude 11 let.

Jelikož jsem na něj sám, jsem nucen za daných okolností zůstat doma a učit se s ním.

Mám si v práci brát dovolenou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Martin, 24.03.2021 11:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2021 14:13 napsal/a:

Dobrý den,

Na aktuální krizové ošetřovné (z důvodu omezení školní výuky), je nárok především u dětí mladších než 10 roků (dítě musí být mladší než 10 roků, v době zahájení omezení).

U starších dětí (nad 10 roků), může být nárok na ošetřovné jen ve zvláštních případech. Jedná se například o nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby (alespoň I. stupeň).

Aktuálně se také schvaluje návrh, aby byl nárok na ošetřovné i u starších dětí, které mají speciální vzdělávací potřeby (autismus, závažné poruchy chování, více souběžných postižení apod.).

Obecně tedy u dítěte, které již má 10 roků (a nepatří do některé z výše uvedených skupin), není nárok na ošetřovné.

Můžete se v zaměstnání domluvit na čerpání dovolené. Nebo můžete zaměstnavatele požádat o možnost práce z domu (pokud to váš zaměstnavatel a profese umožňuje). Nebo můžete požádat o neplacené volno. Jiné možnosti mě nenapadají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Jsem na neschopence od ledna tohoto roku a ještě minimálně 2 měsíce budu a nyní mi končí v práci smlouva. Od zaměstnavatele už vím, že mi smlouvu neprodlouží, protože jsem právě na neschopence a nejsem v práci. Chci se zeptat, jak je to s Úřadem práce? Musím i v neschopence […]

Zobrazit odpověď

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení pracovního poměru – mám jít na Úřad práce?

-

Dobrý den, jsem na nemocenské. Zaměstnavatel mě donutil dát výpověď dohodou. V případě, že dohodu nepodepíšu, měl připravené důvody k výpovědi pro porušení pracovní kázně. Její důvody byly neoprávněné, ale musela bych se obrátit na soud. Dohodu jsem tedy podepsala. Jak mám nyní postupovat? Zaevidovat se na úřadu práce? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď