Ošetřovné na dítě nad 10 roků

Dobrý den mám v péči syna. Za 3 měsíce mu bude 11 let.

Jelikož jsem na něj sám, jsem nucen za daných okolností zůstat doma a učit se s ním.

Mám si v práci brát dovolenou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Martin, 24.03.2021 11:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2021 14:13 napsal/a:

Dobrý den,

Na aktuální krizové ošetřovné (z důvodu omezení školní výuky), je nárok především u dětí mladších než 10 roků (dítě musí být mladší než 10 roků, v době zahájení omezení).

U starších dětí (nad 10 roků), může být nárok na ošetřovné jen ve zvláštních případech. Jedná se například o nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby (alespoň I. stupeň).

Aktuálně se také schvaluje návrh, aby byl nárok na ošetřovné i u starších dětí, které mají speciální vzdělávací potřeby (autismus, závažné poruchy chování, více souběžných postižení apod.).

Obecně tedy u dítěte, které již má 10 roků (a nepatří do některé z výše uvedených skupin), není nárok na ošetřovné.

Můžete se v zaměstnání domluvit na čerpání dovolené. Nebo můžete zaměstnavatele požádat o možnost práce z domu (pokud to váš zaměstnavatel a profese umožňuje). Nebo můžete požádat o neplacené volno. Jiné možnosti mě nenapadají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď