Ošetřovné na dítě nad 10 roků

Dobrý den mám v péči syna. Za 3 měsíce mu bude 11 let.

Jelikož jsem na něj sám, jsem nucen za daných okolností zůstat doma a učit se s ním.

Mám si v práci brát dovolenou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Martin, 24.03.2021 11:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2021 14:13 napsal/a:

Dobrý den,

Na aktuální krizové ošetřovné (z důvodu omezení školní výuky), je nárok především u dětí mladších než 10 roků (dítě musí být mladší než 10 roků, v době zahájení omezení).

U starších dětí (nad 10 roků), může být nárok na ošetřovné jen ve zvláštních případech. Jedná se například o nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby (alespoň I. stupeň).

Aktuálně se také schvaluje návrh, aby byl nárok na ošetřovné i u starších dětí, které mají speciální vzdělávací potřeby (autismus, závažné poruchy chování, více souběžných postižení apod.).

Obecně tedy u dítěte, které již má 10 roků (a nepatří do některé z výše uvedených skupin), není nárok na ošetřovné.

Můžete se v zaměstnání domluvit na čerpání dovolené. Nebo můžete zaměstnavatele požádat o možnost práce z domu (pokud to váš zaměstnavatel a profese umožňuje). Nebo můžete požádat o neplacené volno. Jiné možnosti mě nenapadají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská a podpora v nezaměstnanosti po ukončení PP

-

Dobrý den, 31. 8. 2022 jsem ukončila pracovní poměr v posledním dnu zkušební doby. 3. 9. 2022 jsem se přihlásila na úřad práce. 5. 9. 2022 jdu na operaci, která si vyžádá cca 4 měsíční práce neschopnost. Jak jsem se na těchto stránkách dočetla, začne mi „nemocenská“ ve lhůtě 7 dnů od ukončení zaměstnání. – […]

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď