Ošetřovné nad 10 let – nárok na neplacené volno

Dobrý den, dceři bylo 13. prosince 10 let.

Pokud nyní od 1. 3. 2021uzavřou školy, mám nárok být s ní doma?

Vím, že nemám nárok na dávku ošetřovného, řeším, zda bude zaměstnavatel akceptovat mou nepřítomnost a omluví ji.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Iva Š., 26.02.2021 11:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.02.2021 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud již dceři bylo 10 roků, tak vám opravdu nevzniká nárok na ošetřovné (výjimkou je například péče o dítě starší než 10 roků, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I, apod.).

Můžete zaměstnavatele požádat o možnost práce z domu (pokud je to možné) nebo o poskytnutí neplaceného volna.

Na neplacené volno bohužel není přímo „nárok“. Zákoník práce mluví opět především o situaci, kdy je nutné pečovat o dítě mladší než 10 roků (paragraf 191). Tato situace nespadá ani pod jiné důležité osobní překážky na straně (paragraf 199).

Takže je to jen o dohodě se zaměstnavatelem. Neplacené volno (pracovní volno bez náhrady mzdy), není možné „vymáhat“. Pokud je zaměstnavatel rozumný, tak by vám i vzhledem k současné složité situaci, měl vyjít vstříc. Zvláště, pokud daná situace bude časově omezená (snad jen na 3 týdny).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď