Ošetřovné nad 10 let – nárok na neplacené volno

Dobrý den, dceři bylo 13. prosince 10 let.

Pokud nyní od 1. 3. 2021uzavřou školy, mám nárok být s ní doma?

Vím, že nemám nárok na dávku ošetřovného, řeším, zda bude zaměstnavatel akceptovat mou nepřítomnost a omluví ji.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Iva Š., 26.02.2021 11:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.02.2021 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud již dceři bylo 10 roků, tak vám opravdu nevzniká nárok na ošetřovné (výjimkou je například péče o dítě starší než 10 roků, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I, apod.).

Můžete zaměstnavatele požádat o možnost práce z domu (pokud je to možné) nebo o poskytnutí neplaceného volna.

Na neplacené volno bohužel není přímo „nárok“. Zákoník práce mluví opět především o situaci, kdy je nutné pečovat o dítě mladší než 10 roků (paragraf 191). Tato situace nespadá ani pod jiné důležité osobní překážky na straně (paragraf 199).

Takže je to jen o dohodě se zaměstnavatelem. Neplacené volno (pracovní volno bez náhrady mzdy), není možné „vymáhat“. Pokud je zaměstnavatel rozumný, tak by vám i vzhledem k současné složité situaci, měl vyjít vstříc. Zvláště, pokud daná situace bude časově omezená (snad jen na 3 týdny).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď