Ošetřovné po dlouhodobé pracovní neschopnosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu po dlouhodobé pracovní neschopnosti žádat o ošetřovné z důvodu plošného uzavření MŠ.

V pondělí mi bude ukončena pracovní neschopnost po 15 měsících. Zároveň od úterý nemohu umístit dceru do MŠ z důvodu COVID-19 a vrátit se tak do zaměstnání.

Nevím, zda mohu hned po ukončení neschopnosti navázat na ošetřovné.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta, 14.03.2021 21:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.03.2021 20:12 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení pracovní neschopnosti, byste měla mít nárok na ošetřovné bez dalšího omezení. Jakmile je ukončena pracovní neschopnost, a vy nemůžete vykonávat zaměstnání z důvodu péče o dítě, tak byste měla mít nárok na ošetřovné.

Po skončení aktuální pracovní neschopnosti, byste měla nastoupit zpět do zaměstnání. Pokud to není možné z důvodu péče o dítě, tak můžete mít nárok na ošetřovné.

Za předpokladu, že jsou splněny i všechny ostatní podmínky – dítě mladší než 10 roků, atd. Vzhledem k tomu, že píšete o uzavření mateřské školky, tak by tyto podmínky měly být splněny.

Předchozí dlouhodobá pracovní neschopnost by neměla hrát roli. Ta by byla omezením jen při vaší další pracovní neschopnosti, kde by vám nemusel vznikat nárok na nemocenské dávky.

Při další pracovní neschopnost se do maximální podpůrčí doby 380 dní, započítává i předchozí pracovní neschopnost během předchozích 380 dní.

Toto omezení se ale týká jen nemocenských dávek. Na ošetřovné by se to nemělo vztahovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď