Ošetřovné po dlouhodobé pracovní neschopnosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu po dlouhodobé pracovní neschopnosti žádat o ošetřovné z důvodu plošného uzavření MŠ.

V pondělí mi bude ukončena pracovní neschopnost po 15 měsících. Zároveň od úterý nemohu umístit dceru do MŠ z důvodu COVID-19 a vrátit se tak do zaměstnání.

Nevím, zda mohu hned po ukončení neschopnosti navázat na ošetřovné.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta, 14.03.2021 21:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.03.2021 20:12 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení pracovní neschopnosti, byste měla mít nárok na ošetřovné bez dalšího omezení. Jakmile je ukončena pracovní neschopnost, a vy nemůžete vykonávat zaměstnání z důvodu péče o dítě, tak byste měla mít nárok na ošetřovné.

Po skončení aktuální pracovní neschopnosti, byste měla nastoupit zpět do zaměstnání. Pokud to není možné z důvodu péče o dítě, tak můžete mít nárok na ošetřovné.

Za předpokladu, že jsou splněny i všechny ostatní podmínky – dítě mladší než 10 roků, atd. Vzhledem k tomu, že píšete o uzavření mateřské školky, tak by tyto podmínky měly být splněny.

Předchozí dlouhodobá pracovní neschopnost by neměla hrát roli. Ta by byla omezením jen při vaší další pracovní neschopnosti, kde by vám nemusel vznikat nárok na nemocenské dávky.

Při další pracovní neschopnost se do maximální podpůrčí doby 380 dní, započítává i předchozí pracovní neschopnost během předchozích 380 dní.

Toto omezení se ale týká jen nemocenských dávek. Na ošetřovné by se to nemělo vztahovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď